1. Anasayfa
 2. Yurtdışı Eğitim
Trendlerdeki Yazı

Kore de Üniversite Okumak İster misiniz?

Kore de üniversite okumak demek aynı zamanda eğlenceli ve dolu dolu bir eğitim süreci demek. Bunun yanı sıra Kore’de insanların alım gücü oldukça yüksek.

Kore de Üniversite Okumak İster misiniz?
1

Güney Kore de Üniversite okumak isteyen öğrenciler gün geçtikçe artıyor. Kore son 20 – 30 yıl içerisinde inanılmaz bir gelişim gösterdi. Kore’nin gelişimi aslında çok daha öncesine dayanıyor. Fakat ülkenin savaştan sonra kendini dünyaya tanıtması biraz zaman almıştır. Kore ilk olarak sinema ve müzik kültürü ile dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Bu sektörde Kore adeta bir dünya markası olmayı başararak kendinden söz ettirdi. Ayrıca teknoloji olarak da Kore markaları birer birer kendini göstermeye başladı.

Bu süreç içerisinde Kore’deki üniversiteler ve bölümleri de yavaş yavaş gündeme geldi. İlk başlarda Kore’yi diğer Asya ülkelerindeki öğrenciler tercih etmeye başladı. Zaman içerisinde Kore Avrupa ve Amerika’dan da binlerce öğrencinin başvurduğu bir ülke oldu. Bunun arkasında şüphesiz ki kaliteli bir eğitim sistemi var. Ayrıca Kore’nin eğlenceli hayatı ve öğrencilere sunduğu fırsatlar da süreci destekledi. Bugün öğrencilerin Kore’de okumak için bilmeleri ve öğrenmeleri gereken bazı önemli adımları bulunuyor.

YouTube video

Kore’de Üniversite Fiyatları 2021 Yılında Ne Kadar?

Kore her ülkenin yaptığı gibi öğrencilerden bazı ücretler istiyor. Bu ücretlerin aralıkları okulların bulunduğu yere göre ve bölüme göre değişiklik gösteriyor. Kore’de üniversite fiyatları 2020 yılına göre büyük bir değişim göstermedi. Hatta ülke okul fiyatlarını genellikle arttırmamaya çalışıyor. Günümüzde Kore’de üniversite fiyatları 2021 yılı içerisinde 10 bin ve 15 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Genellikle Seoul gibi büyük şehirlerde okulların fiyatları diğer yerlere göre çok daha pahalı oluyor.

Kore de Üniversite Okumak İçin Burs İmkanları

Öğrencilerin hepsi Kore’de okumak için ücret ödemek zorunda değil. Kore’de öğrencilerin yararlanabileceği pek çok burs imkanı var. Bu bursların bir kısmını devlet bir kısmını ise üniversite veriyor. Hatta bazı bölümlerde okuyan öğrencilere ekstra burs imkanları da tanınıyor. Bunlara ek olarak öğrencilerin kendi ülkelerinden de yararlanabileceği burs imkanları olabiliyor. Bu burslar ile Güney Kore’de ücretsiz üniversite okumak mümkün hale geliyor.

Kore de Üniversite Okumak İçin Gereken Başvurular

kore de üniversite okumak
kore de üniversite okumak

Kore üniversitelerine başvuru yapmak diğer ülkelerden biraz farklıdır. Ama bu farklılık başvuruların zor olduğu anlamına gelmez. Bazı ülkelerde başvurular havuz sisteminden tek seferde yapılır. Kore’de ise başvurular her okulun kendi web sitesinden yapılır. Öğrenciler bu başvuruları kendileri ya da anlaştıkları danışmanlık firmaları aracılığı ile yapabilir. Ayrıca öğrencilerin başvurularda sorun yaşamaması için İngilizce bir rehber de internet sitelerinde mevcuttur.

Başvuru Sırasında Öğrencilerden İstenilen Belgeler

Kore başvuru sırasında öğrencilerden hem bazı belgelerin doldurulmasını hem de bazı belgelerin hazırlanmasını ister. Bu konuda üniversiteler oldukça meraklı davranır. Bu yüzden öğrenciler katıldıkları ya da bulundukları tüm projeleri başvurularda iletmelidir. Bu sayede öğrenciler başvurularda çok daha dikkat çekici bir role geçer. Kore de üniversite okumak için gereken belgeler ve doldurulması gerekenler genel olarak şunlardır:

 • Başvuru formunu doldurmak
 • Başvuru formunu doldurmak
 • Öneri Formu yazan kişi tarafından imzalı şekilde hazırlanmalı
 • Yazan kişinin imzaladığı referans mektubu
 • Lise diploması ve transkript
 • Pasaportun fotokopisi
 • Başvuru yapan öğrencinin anne ve babasının pasaport fotokopisi
 • Maddi Durum Formu
 • Başvuruyu güçlendirmek için öğrencilerin daha önce katıldığı proje ve elde ettiği başarılar
 • Uluslararası Sınavlardan alınan puanların belgesi

Kore’de Okumak İçin Gereken Uluslararası Sınavlar

Güney Kore’de bulunan üniversiteler her zaman öğrencilerden uluslararası sınav skoru istemez. Hatta bu sınavları isteyen bölüm ve üniversite sayısı oldukça azdır. Bu yüzden öğrenciler ilk olarak bu sınavların istenip istenmediğini okulun sitesinden teyit etmelidir. Fakat bir diğer yandan öğrencilerin bu sınavlardan elde ettikleri skorlar her zaman onlara avantaj sağlayacaktır. Örneğin SAT istemeyen bir okula öğrencinin SAT sınavı ile başvurması her zaman öğrencinin avantajına olacaktır. Kore de üniversite okumak için gereken tek uluslararası sınav IELTS sınavıdır. İngilizce dil sınavı olan bu sınavdan öğrencilerin en az 5.5 puan alması gerekir.

thumbnail
Size bir Önerimiz Var!
Fransada Üniversite Okumak İçin Ne Yapabilirsiniz(5 Soruda Tüm Cevaplar)

Korece Eğitim Almak Mümkün Mü?

Güney Kore resmi dili olan Korece her zaman ilgi çekici bir dil olmuştur. Öğrencilerin dünyanın dört bir yanında Korece öğrenmek için kurslara paralar yatırıyor. Fakat bu dili en iyi öğrenmenin yolu şüphesiz ki Kore’de bu eğitimi almaktır. Bu yüzden pek çok öğrenci eğitimini Korece almak için araştırmalar yapıyor. Kore’de bulunan bazı okullar Korece eğitim konusunda öğrencilere yardımcı oluyor. Fakat öğrenciler bunun için bir yıl Korece hazırlık okumalıdır. Ayrıca bu 1 yıllık süreç 7 bin ile 9 bin TL arasında farklılık göstermektedir.

Kore’de Konaklama Hizmetleri

kore’de konaklama
kore de üniversite okumak için kore’de konaklama

Kore de üniversite okumak isteyen ve başvuru yapan öğrenci sayısı oldukça fazla. Bu durum da aslında ülkede yeni bir istihdam sağladı. Çünkü artık öğrencilerin yararlanabileceği çok fazla konaklama imkanı var. Öğrenciler bu hizmetten yararlanmak için internetteki firmaları ziyaret edebilir. Ayrıca öğrenciler internet üzerinden rezervasyon yapabilir ve oda ile ilgili seçenekleri değerlendirebilir. Odanın kaç kişilik olacağı gibi seçenekleri seçmen internetten mümkündür. Bunun yerine isteyen öğrenciler Kore’de ev de kiralayarak konaklayabilir. Fakat Kore’deki ev fiyatları oldukça yüksektir. Özellikle başkente yaklaştıkça fiyatlar 5 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kore’deki Yaşam Masrafları

Kore de üniversite okumak demek aynı zamanda eğlenceli ve dolu dolu bir eğitim süreci demek. Bunun yanı sıra Kore’de insanların alım gücü oldukça yüksek. Bu da fiyatların doğal olarak yukarılara çıkması demek. Bu yüzden Kore’de yaşam masrafları ülkemize göre fazladır. Ortalama olarak aylık bir öğrencinin giderleri konaklama hariç 5 bin TL’dir. Öğrencilere verilen bazı burslar öğrencilerin bu giderlerinin bir kısmını kapsıyor. Maddi konuda sıkıntı yaşayabilecek öğrenciler ayrıca boş zamanlarında part-time çalışma fırsatı da yakalayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 28 Ağustos 2021

  Harika bir site çok yardımcı oluyor böyle kaliteli ve anlaşılır yazıları okumayı seviyorum ve çok faydalı buluyorum tebrikler ve başarılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir