1. Anasayfa
  2. Yurtdışı Eğitim
Trendlerdeki Yazı

Fransada Üniversite Okumak İçin Ne Yapabilirsiniz(5 Soruda Tüm Cevaplar)

Fransada üniversite okumak isteyen öğrencilerin pek çoğu kaliteli eğitimi ucuza okudukları için istiyor.

Fransada Üniversite Okumak İçin Ne Yapabilirsiniz(5 Soruda Tüm Cevaplar)
2

Son zamanlarda Fransada üniversite okumak popüler bir hal almaya başladı. Avrupa’nın gözbebeği olan Fransa pek çok açıdan öğrencilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Tarihi dokusu, birbirinden güzel bölgeleri ve harika yemekleri ile Fransa tüm dünyanın yakından takip ettiği bir ülke. Fransa tüm bu güzelliklerine ek olarak son 20 yılda eğitim alanında da ön plana çıkmayı başardı. Özellikle Hollanda’nın öğrencileri Avrupa’ya çektiği bu dönemde Fransa büyük bir parıltı gösterdi. Öğrencilere güzelliklerinin yanı sıra eğitimi ile de yenilikler sunan bir ülke oldu.

Fransa’da üniversite bölümleri arasında pek çok yeni ve nadir bölümler vardır. Klasikleşmiş pek çok alanda Fransa zaten iyi bir eğitimi öğrencilere sunuyor. Fakat bunlara ek olarak hem bölgesel hem de yöresel bazı özel bölümleri de bünyesinde barındırıyor. Her ülkenin olduğu gibi Fransa’nın da kendine özgü üniversite kabul süreçleri vardır. Ayrıca öğrencilerden istenilen kriterler de zaman zaman diğer ülkelerden ayrılıyor. Öğrencilerin lisans eğitimi için Fransa’yı tercih etmeden önce bilmesi gereken noktalar vardır.

YouTube video

Fransada Üniversite Okumak İçin Gereken Şartlar

Fransa yabancı öğrenci kabulünde 5 ana konuya önem verir. Bu 5 konu zaman zaman okullara göre ve bölümlere artabilir. Bu yüzden öğrenciler okuyacakları bölüme karar vermeden önce bölüm şartlarını resmi internet sitelerinden öğrenmelidir. Bugün Fransa’da genel olarak şu 5 konu üniversiteler için en genel şartlardır:

  • Liseden en az 70 diploma puanı ile mezun olmak
  • Yabancı dil sınavından geçer puan almak
  • Üniversitelere ortak havuzdan başvuru yapmak
  • Üniversiteden davet mektubu almak
  • Öğrenci vizesi almak

Fransa’daki Üniversitelere Başvuru Yapmak

Fransa’da bulunan üniversitelerin ortak kullandığı bir havuz sistemi vardır. Campus France adı verilen bu site Fransa Büyükelçiliğe bağlıdır. Büyükelçiliğe bağlı olması aynı zamanda öğrencilerin pek çok işlemini de kolaylaştırıyor. Vize ve belge kontrolü gibi tüm sistemler buradan yürütülüyor. Adaylar Campus France sitesine ilk olarak üye olması gerekiyor. Üye olduktan sonra adım adım öğrencilerin başvuru sürecini tamamlaması ve son olarak tüm işlemleri onaylaması gerekir. Öğrencilerin puanları ne kadar yüksek olursa sistemde o kadar ön plana çıkar.

Fransa’daki Üniversitelerin Fiyatları

Fransa’da üniversite okumak fiyatları ile de dikkat çekiyor. Çünkü Fransa’daki okulların eğitim ücretleri oldukça düşük. Fransa okul ücretleri konusunda Avrupa’nın en düşük ücret isteyen ülkeleri arasında. Hatta bu konuda Hollanda ile yarışır bir hali var. Fransada üniversite okumak isteyen öğrencilerin pek çoğu kaliteli eğitimi ucuza okudukları için istiyor. Üniversite ücretlerinin büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Günümüzde ortalama olarak ücretler 150 Euro ile 2000 Euro arasında değişiyor. Tahmin edileceği gibi en pahalı üniversiteler Paris’te yer alıyor.

Fransa’daki Üniversitelerin Eğitim Dilleri

fransada üniversite okumak i̇çin gerekenler
fransada üniversite okumak i̇çin gerekenler

Fransa’daki üniversiteler genel olarak İngilizceyi yaymıştır. Bugün Fransa’daki her üniversitede İngilizce eğitim almak mümkündür. Fransa’da mühendislik okumak isteyen ya da tıp okumak isteyen tüm öğrenciler İngilizce eğitim alabilir. Fakat bunun için öğrenciler uluslararası sınavlardan geçer bir not almalıdır. Ülkede geçerli olan dil sınavı ise IELTS sınavıdır. Öğrencilerin bu sınavdan en az 6 puan alması gerekir.

Fransada Üniversite Okumak İçin Fransızca Zorunlu Mu?

Fransa genellikle öğrencilerden Fransızca dil yeterliliği de ister. Hatta bu belgeyi öğrencilerin ilk başvurularında dosyada bulundurmasını ister. Fakat burada durum biraz değişiyor. Öğrencilerin başvurduğu bölüm eğer yüzde yüz İngilizce ise öğrenciler bu belgeye ihtiyaç duymaz. Ama verilen eğitim Fransızca ise öğrencilerin bu belgeyi elde etmesi gerekir. Uluslararası bir sınav olan DELF sınavı sonucu üniversitelere sunulmalıdır. Aksi takdirde öğrencilerin başvuruları tamamen geçersiz sayılır.

Fransız Üniversitelerindeki Eğitim Sistemi

Avrupa’nın her bölgesi kendine özgü bir eğitim sistemine sahiptir. Fransada üniversite okumak isteyenler de Fransız eğitim sistemini kavramalıdır. Üniversitelerdeki bölümler ne olursa olsun pratik eğitim ve teorik eğitim birlikte ilerler. Fakat bölüme göre bu birliktelikteki yüzdeler değişir. Örneğin mühendislik ve moda alanında pratik yani uygulamalı eğitimiz yüzdesi 90’lara kadar çıkarken. Fakat bazı bölümlerde uygulamalı eğitim 50’den yukarı çıkmaz. Okullar öğrencilerin tam anlamı ile konuyu anlaması için yoğun bir çaba harcar.

Fransa’daki En İyi Üniversite Bölümleri

Fransa’da İngilizce eğitim veren üniversiteler ve Fransızca eğitim veren üniversiteler her zaman aynı alanlara sahiptir. Yani öğrencilere aynı bölümler hem Fransızca hem de İngilizce verilir. Fransa’da tıp, mühendislik ve yaşam bilimleri alanları zaten uluslararası kalitede bir eğitim sistemine sahiptir. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde öğrenciler bu eğitimleri kolayca alabilir. Fakat Fransa’yı diğer ülkelerden ayıran bazı bölümler vardır. Bu bölümlerin uluslararası düzeyde ilerlemesinin ve gelişmesinin ana faktörleri arasında Fransız üniversiteleri de vardır. Fransada üniversite okumak isteyen öğrencilerin pek çoğu bu alanlara yöneliyor.

Fransa’da Gastronomi Okumak

Gastronomi alanı dünyadaki kitlesini her geçen gün arttırıyor. Bu alanın bu kadar önemli olmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi de Fransız üniversiteleridir. Avrupa’da Gastronomi denilince akla gelen ilk ülkelerden olan Fransa bunun eğitiminde de akıllara gelen ilk ülke oluyor. Özellikle pasta konusunda üst düzey bir eğitim üniversitelerde veriliyor. Gastronomi alanında uzman kişiler bu okulda öğrencilere eğitim veriyor. Üstelik bu okuldan başarılı şekilde mezun olan kişiler dünyanın en iyi restoranlarında çalışma fırsatı yakalıyor.

thumbnail
Uçakla seyahatte aşırı heyecan yapanlardan mısınız? Okumanızı tavsiye ederiz
Uçakla Seyahat de 10 Adımda Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?

Fransa’da Moda Tasarım Okumak

Fransada üniversite okumak isteyen öğrencilerin moda tasarım alanında yoğunlaştığı görülüyor. Moda tasarım konusunda İtalya ve Fransa adeta dünyaya yön veriyor. Ülkeler bu başarılarını üniversitelere de taşımayı başarmış durumda. Ülkedeki büyük okulların bir kısmı sadece moda tasarım alanına yönelmiş durumda. Moda tasarım konusunda Fransada üniversite okumak isteyen öğrenciler ayrıca sık sık uluslararası moda etkinliklerini de yerinde izleme şansı yakalıyor.

Fransa da Üniversite Okumak Hakkında Sık Sorulan Sorular

fransada üniversite okumak i̇çin gerekenler
fransada üniversite okumak

Fransa’da üniversite okumak için gerekenler hususunda bilgiler içeren bu yazımızın sonunda kısaca çok sorulan sorulara da yanıt vermek istiyoruz.

Fransa’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Fransa ülkeye eğitim amaçlı gelen öğrencilerin üniversiteye yerleştirilmesinde DELF ya da DALF sınavlarında başarılı puan elde etmiş olmalarını şart koşmaktadır. Ayrıca B2 seviyesinde Fransızca bilgisi de istenenler arasındadır.

Fransada Okumak Ücretsiz Mi?

Fransada üniversite okumak için neden tercih ediliyor sorusunun yanıtı da bu olsa gerek. Fransa’da üniversite okumak fiyatları açısından cazip çünkü ya ücretsiz ya da çok cüzi rakamlar söz konusu. Ancak Fransa da yaşam biraz pahalıdır.

Türkiyeden Fransaya Üniversiteye Gidilir Mi?

Fransada üniversite okumak için pek çok Türk öğrenci gitmektedir. B2 seviye Fransızca bilgisi dışında Türkiyede kazanmış olduğu bölümü Fransada okumasına hak verilmektedir.Fransa’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Fransa’da Üniversite Sistemi Nasıl?

Fransa üniversiteleri tarafından 3 yıllık lisans, 5 yıllık yüksek lisans ve 8 yıllık doktora eğitimi verilmektedir.

Fransada Üniversite Kaç Yıl?

Fransada üniversite okumak 1 yıl hazırlık sınıfı 3 yılda lisans eğitimi olmak üzere toplam 4 yıl sürmektedir. Elbette ki bölümüne göre bu süreç değişebilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Gerçekten çok güzel imkan fransada okumak hayali gerçeğe çevir

  2. Fransa tarihi ve gezebileceginiz yerler bakimindan oldukca zengin bir yerdir. Burada universite okumak biraz zor olsa da erasmus programina katilarak kolaylikla universite okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir