1. Anasayfa
  2. Yurtdışı Eğitim

Erasmus Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Erasmus Yapmanın Avantajları Nelerdir?
0

Erasmus projesine öncelikle bakacak olursak, Avrupa Birliği üye ülkelerinin ve Avrupa Birliği üyesi aday ülkelerinde öğrenim görmekte olan lise ve üniversite öğrencilerinin bir ve iki dönem boyunca bağlı olduğu eğitim kurumunun anlaşmalı olduğu başka bir ülkeye gidebildiği bir projedir.

Bu kapsamda ülkemizde Avrupa Birliği aday üyesi bir ülke olmasından dolayı Erasmus anlaşmasına dahildir. Ülkemizde pek çok lise öğrencisi de Erasmus projesinden yararlansa da asıl konumuz olan üniversite öğrencileri için avantajlarına değineceğiz.

Erasmus+ Projesine Nasıl Seçilebilirim?

Bir öğrencinin Erasmus projesine gitmeye hak kazanabilmesi için birtakım şartları karşılaması gerekmektedir. Bunlar; sınav, dil yeterliliği ve üniversite ortalamasıdır. Bu şartları incelediğimiz zaman, ilk olarak sınav kısmında öğrencilerin kendi üniversitesinin hazırlamış olduğu yabancı dil sınavına girmesi gerekiyor.

Her üniversitenin Erasmus için belirlediği baraj puanı farklı olduğu için sınava girmeden önce sınav baraj puanının öğrenilmesi yararlı olacaktır. Örneğin Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde 65, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 70, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde ise 50 olarak baraj puanı belirlenmiştir.

Baraj puanlarının üniversiteden üniversiteye de değişiklik göstermesinin nedeni olarak, üniversitelerin yurt dışına gönderdikleri öğrencilerin dil seviyesinin daha ileri olmasıyla üniversitenin itibarini daha da geliştirmesi içindir.

Sınavda belirtilen barajı geçtikten sonra üniversitenizde en az 1 yarıyılı tamamlamış olmanız ve puan ortalamanızın lisans düzeyinde 2.20/4, yüksek lisansta ise 2.50/4 olması beklenir. Bu şartların hepsini sağladığınız takdirde Erasmus projesine katılmaya hak kazanmış olursunuz?

Erasmus Programı Kazandım Peki Hangi Ülke Daha İyi?

erasmus
erasmus

Avrupa’nın her ülkesinin kendisine has özellikleri, tarihi, güzel binaları ve insanları bulunmaktadır. Bu yüzden bu seçimi yaparken herhangi bir ayrım yapmadan seçim yapabilirsiniz. Sadece ekonomik anlamda zorlanmak istemiyorsanız elbette Avrupa’nın her ülkesi buna uygun değildir.

Ekonomik anlamda en rahat ülkelere baktığımız zaman, Polonya, Macaristan, Litvanya, Estonya ve Letonya gibi ülkeler başı çekmektedir. Bu ülkelerin yaşam standardı bakımından diğer Avrupa ülkelerinden daha geridedir ve ortalama 250-350 Euro arasında bir harcamayla rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Buna ek olarak Avrupa’nın diğer ülkelerine çok ucuz fiyattan biletler bulabilirsiniz (Geçen yıl Aralık ayında Katowice-Milano arası uçuş için sadece 8 Euro ödemiştik).

Erasmus Yapmanın Avantajları

Erasmus yapmanın avantajlarını sıralamak oldukça zor olacaktır. Ancak bunların belli başlı avantajlarını sayacak olursak karşımıza, İngilizce seviyenizin gelişmesi, dünyanın farklı yerlerinden yeni arkadaşlar, ömür boyu hatırlanacak hatıralar, ucuz yaşam ve seyahat, iyi bir eğitim görme ve farklı bir ülkede yaşama gibi avantajlarını sayabiliriz.

Bunları tek tek inceleyecek olursak, Erasmus kapsamında tamamen İngilizce konuşulacağı için zamanla rüyalarınızda dahi İngilizce şeyler göreceksiniz. Seviyeniz örneğin B1 olarak giderseniz -size bağlı olarak- C1 seviyesinde dahi geri dönebilirsiniz. Bu da ömür boyu sizin avantajınıza yarayacaktır. İkinci olarak dünyanın farklı yerlerinden arkadaş edinme konusunda oldukça rahat olacaksınız.

Öğrencilerin hepsi aynı yerde kalıyor. Bu da mecburi olarak farklı ülkelerden arkadaş edinmeniz ve onların kültürünü öğrenmeniz gibi konularda hayatınıza yenilik katabilirsiniz. Üçüncü olarak ömür boyu hatırlanacak hatıralar baktığımız zaman, her yeni günde bitmek bilmeyen partiler, seyahatler vb. şeyler hatıranızdan hiç çıkmanıza el vermeyecektir.

Dördüncü olarak ucuz yaşam ve seyahate baktığımız zaman, aylık 50-100 Euro arasında bir harcamayla bile krallar gibi yaşayabilirsiniz. Ryanair, Wizzair ve Skyscanner gibi uygulamalarla beraber 5 Euro gibi Türk Lirası karşılığında dahi çok ucuza biletler bulabileceksiniz. Bu da sizlerin çok fazla ülke görmenize neden olacaktır.

Beşinci olarak iyi bir eğitim görmeye baktığımız zaman, Avrupa’nın eğitim sisteminin ülkemizdekinden kat ve kat daha iyi olduğunu, öğrenme odaklı ve özellikle Erasmus öğrencileri için eğitim hayatınıza pek çok bilgi katacak.

Erasmus için vazgeçilmez ülkelerden birisi de Polonya’dır. Bu nedenle size bir yazı daha hazırladık: Polonyada Üniversite Okumak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir