1. Anasayfa
 2. Genel

9 Soruda Uçuş Öncesi Zorunlu Olan PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi nasıl yapılır sorusundan sonra en çok merak edilen diğer konu PCR testi ne zaman çıkar? Covid-19 PCR testi sonuçları 1 günde çıkmaktadır.

9 Soruda Uçuş Öncesi Zorunlu Olan PCR Testi Nasıl Yapılır?
27

PCR testi, seyahatlerde zorunlu olan bir testtir. Özellikle aşılı olsanız dahi yurtdışı seyahatlerinde bazı ülkeler uçuş öncesi mutlaka istemektedirler. Peki, PCR testi nasıl yapılır?

YouTube video

PCR Testi Ne Demek?

Koronavirüs için kullanılan bu test aslında oldukça uzun zamandır tıbbi araştırmalarda kullanılmaktadır. PCR testinin açılımı nedir? PCR testi ne demek? Polymerase Chain Reaction yani Polimeraz Zincir Reaksiyonu olarak geçmektedir. Hem pratik bir şekilde uygulanmakta hem de insan vücudundaki virüsün genetik varlığını belirlemektedir.

PCR testi nedir? PCR testi Covid-19’da virüse ait olan RNA’yı göstermektedir. Aynı zamanda virüsün varlığını ortaya koyar ve kimliğini tanımaya yardımcı olur, bu yöntem ile insan vücudundaki az miktarda bulunan virüs bile hemen tespit edilir. Virüsün tespitinde bu kadar önemli rol oynaması sebebiyle pandeminin başladığı anlardan itibaren hastalar ve doktorlar için kilit rol haline gelmiştir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

pcr testi nasıl yapılır?
pcr testi nasıl yapılır?

PCR testi nasıl yapılır kısaca açıklayalım . Test, burun ve boğazdan alınan sürüntü örneği ile yapılır bu örnek ucu pamuklu olan ince bir çubuk vasıtasıyla alınmaktadır. Bunun dışında PCR testi kadar yaygın olmasa da öksürük sonucuyla çıkan balgam da örnek olarak alınır. Koronavirüs için boğaz ve burun yoluyla alınması daha uygundur. Alınan bu örnekler özel bir kaba konur ve ardından test kartuşuna aktarılır, alınan numunelerin laboratuvar ortamında incelenmesi oldukça önemlidir.

PCR Testi Ücretli Mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda PCR testleri devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Fakat özel hastanede PCR testi yaptırmak isteyenler ücretlerini kendi ceplerinden ödeyeceklerdir.

Özel hastane de test yaptırmak isteyenler için PCR testi ücreti genellikle 200 TL civarı olmaktadır. Fakat sağlık bakanlığından çıkan son bildirilere göre bazı özel merkezlerde de herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Randevu yoluyla hastanelerden kesin bir bilgi almak mümkündür.

PCR testi kaç saatte çıkar? Koronavirüs testinin çıkma süresi devlet hastanelerinde yapıldığı zaman 18-20 saat arasında değişmektedir. Ücretli bir şekilde özel merkezlerde yapıldığı taktirde ise 1,5-2 saat aralığında bir sonuç alma süresi vardır. PCR testi yapan hastaneler gibi bir ayrım bulunmamaktadır, bütün devlet hastaneleri Koronavirüs testi yapmaktadırlar. Bunun dışında tüm sağlık kurumlarında da bu test yapılır.

PCR Testi Güvenilir Mi?

pcr testi güvenilir mi?
pcr testi güvenilir mi?

PCR testi koronavirüs salgını için oldukça güvenilir bir test yöntemidir. Bu test ile koronavirüste belirti göstermeyen taşıyıcılar saptanır ve bu taşıyıcılar saptandığında salgının kontrol altına alınması ya da erken tedavi uygulaması mümkün olacaktır. PCR testi doğruluk oranı ise güvenilirlik baz alındığı taktirde oldukça yüksektir.

PCR testi nasıl yapılır, PCR testi acıtıyor mu? Koronavirüs testi iğneli veya can acıtan bir işlem değildir. Ucu pamuklu bir çubuk yardımıyla buruna ve boğaza dokundurularak sürüntü alınır. Bazı insanlarda burun gıdıklanması meydana gelebilmektedir bunun dışında herhangi bir zorluk söz konusu olmamaktadır.

PCR Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

PCR testi sonucu testin yapılmasının ardından en fazla 24 saat içerisinde çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan bu Koronavirüs test sonuçlarına e-Nabız üzerinden erişebilmek mümkündür. Örnek alındıktan sonra verilen barkod numarası veya TC kimlik numarası ile e- Nabız sisteminden sonuç öğrenilebilir. PCR testi sorgulama ise yine e-Nabız üzerinden yapılmaktadır e-Nabız uygulamasına e-devlet üzerinden de erişim sağlanmaktadır.

PCR Testi Nerede Yapılır?

İnsanın vücudunda yer alan virüslerin varlığını ve aynı zamanda kişinin bağışıklığını ölçmek için kullanılan PCR testi nasıl yapılır, nerede yapılmalı soruyorsanız laboratuvarda incelenmek üzere mutlaka hastane koşullarında yapılmalıdır. Uygun koşulların sağlanması ve sterillik de oldukça önemli etkenlerdir.

PCR testi Ankara da sağlık bakanlığı onaylı bütün merkezlerde ve hastanelerde uygun şartlar sağlandığı taktirde testlerin yapılması mümkündür.  PCR testi İstanbul da test yapılan hastanelerin uygunluğu steril olmasının yanı sıra laboratuvar hizmeti verip vermemesine de dikkat edilmelidir.

PCR testi nasıl yapılır sorusundan sonra en çok merak edilen diğer konu PCR testi ne zaman çıkar? Covid-19 PCR testi sonuçları genellikle en fazla 1 gün içerisinde e-Nabız sisteminden görüntülenebilmektedir. Özel hastanelerde yapılan testler için bu süre aynı değildir, özel merkezlerde yapılan testler 1-3 saat aralığında kişiye bildirilmektedir.

thumbnail
Seyahatlerinizde Dİkkat!
Uçakla Seyahat de 10 Adımda Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?

PCR testi ne zaman yapılmalı? Koronavirüs için yapılan PCR testleri ikiye ayrılmaktadır. Laboratuvar teşhisi için PCR ve antikor testleri uygulanır, PCR testleri hastalığın ilk döneminde ve vücutta antikor oluşmadan yapılan testlerdir. Kişinin boğazından, burnundan ve genzinden sürüntü alınarak yapılır.

Test sonucunda çıkan pozitif değer kesin tanı olarak kabul edilmektedir. Sonuçta çıkan negatif ise kişide belirtiler mevcutsa kesin hastalık olmadığı anlamına gelmez. Bunun sonucunda gerekirse ikinci kez sürüntü alınarak test tekrarlanır. PCR testi hastalık bulgularının yeni yeni baş göstermeye başladığı zaman yapılır ve en doğru sonuç o zaman alınır.

Çalışanlar İçin PCR Testi

çalışanlar i̇çin pcr testi nasıl yapılır
çalışanlar i̇çin pcr testi nasıl yapılır

İç işleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede PCR testi zorunluluğu gerekli kılınmıştır. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede ise işyerlerinde aşı sertifikası veya negatif sonuçlu PCR testi ibraz etme zorunluluğu getirilmiştir. İşçiler için PCR testi zorunluluğu aşı olmayanlar için geçerlidir. Covid-19 aşısı olmayan işçiler sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruyucu tedbirler kapsamında haftada 1 kez PCR testi yaptırmak zorundadırlar.

PCR testleri işveren veya işyeri tarafından istenmektedir ve bu test sonuçları gerekli işlemler yapılarak kayıt altında tutulmaktadır. PCR testi yaptırmayan ve aşı olan çalışanların tümü aşı kartlarını 06.09.2021 tarihi itibariyle çalıştıkları şirketlere ibraz etmek zorundadırlar. Aşı olmayan veya Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı dozlarını tamamlamayan çalışanlar haftada 1 kez olacak şekilde yaptırdıkları negatif PCR testini şirket yönetimine ya da İnsan Kaynaklarına ileterek bu şekilde işyerine giriş yapmaları gerekmektedir.

İşe gidip gelirken iş servisini kullanan çalışanlar aşı olmadıkları ya da PCR testi yaptırmadıkları taktirde işverenler tarafından servis aracına binmeleri ve fabrikaya giriş yapmaları engellenebilmektedir. Aşı karı ve PCR testi bulunmayan personeller İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre çalışanların sağlık ve güvenliklerini sağlama yükümlülüğü gereği, fabrikaya alınmadıkları süre içerisinde ücretsiz izinli sayılacaklardır.

Bu düzenlemeler hususunda işverenler, bir gerekçesi olmadan aşı olmak istemeyen personelleri ikna etme yoluna gitmelidir. Buna rağmen aşı olmak istemeyen çalışanlardan ise negatif sonuçlu PCR testi istemelidir. Her ikisini de reddedenler için ise işverenler, iş başı yapmasına izin vermeyebilir ve ücretsiz izine gönderebilir.

PCR Testi İçin Randevu Gerekli Mi?

PCR testi, devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır ve bunun için randevuya ihtiyaç duyulmamaktadır. Sonuçlar aynı gün içerisinde e-Nabız sisteminden görüntülenebilecek. PCR testi nasıl yapılır açıklamıştık ve oldukça kolay ve uzun sürmeyen bir işlem olduğu için randevu zorunluluğu bulunmamaktadır. Hastaneye gidildiği zaman sıra almak test sırasına girmek yeterli olacaktır.

PCR Testi Kaç Gün Geçerli?

PCR testi geçerlilik süresi genellikle 48 saattir. 6 eylül itibari ile İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre iç hatlar uçuşunda aşı veya PCR testi sonucu gösterme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk 18 yaş üstü yolcular için geçerlidir, aşı hususunda Biontech veya Sinovac aşılarının 2 doz yapılmış olması ve bu aşıların üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

Koronavirüs hastalığı geçirmiş olan yolcular karantina süreçlerini tamamladıktan sonra yolculuk yapabilir. Fakat hastalığın üzerinden 180 gün geçmemiş olması gerekmektedir. Otobüs yolculuğu veya uçak yolculuğu için ise aşısı bulunmayanlardan en fazla 48 saat önce yapılmış olan PCR testi istenmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (27)

Popüler Yorumlar
 1. cok tesekur ederim yardimci oldugunuz icin

 2. Faydalı bir bilgilendirme olmuş teşekkür ederiz. Süreç sıkıntılı ama bir an önce kurtuluruz

Yapılan Yorumlar
 1. Aynen katılıyorum prc testleri önemli ve herkesin yaptırması gereken bir olay.

 2. cok tesekur ederim yardimci oldugunuz icin

 3. 18 Kasım 2021

  Gayet güzel bir bilgi olmuş teşekkür ediyorum verdiğiniz biligiler için ❤️❤️❤️

 4. Bu cubuk burna girince cok acitiyor

 5. Süper Tam istediğim içerik herkese teşekkür ederim saygılarımıza

 6. Faydalı bir bilgilendirme olmuş teşekkür ederiz. Süreç sıkıntılı ama bir an önce kurtuluruz

 7. Gayet güzel olmuş

 8. Kısa basit açıklamalar ile sıkmadan bilgilendirici bir haber bölümü öz ve açık.

 9. Pcr testi gerçekten zor yapılıyor ama herkesin yaptırması gerekiyor hele de yurt içi dışından gelenler sağlığımız için yapmamız gereken bir durum herkesin anlayışlı olması gerekiyor.

 10. Diğer yazılardaki gibi bu yazı da çok yararlı olmuş. Herkesin okumasını temenni ederim

 11. Surekli seyehat eden birisi olarak cok yararlı bir yazı olmuş

 12. çok yararlı bir bilgi olmuş test için çoğu siteye baktım anlamadım bu site harika bir site

 13. Uçak yolculuğu yapıcaktım fakat bu test konusu kafaöı kurcalıyodu ama artık sorularıma yanıt buldum teşekkürler.

 14. Pcr testinin herkesin yaptirmasu gerek inşallah korona biter

 15. 4 Aralık 2021

  Sayenizde aklımda soru işareti kalmadı çok teşekkür ederim

 16. Gayet yararlı bir konuyu ele almışsınız pcr testinin nasıl alınacagını bilmiyordum şimdi uygulayacagım

 17. Çok güzel bir anlatım olmuş bu zor günlerde bizlere yardımcı olduğunuz için teşekürler.

 18. Yazı yazıyorum

 19. 7 Aralık 2021

  Gerçekten bilgilendiren bir site pcr testi hakkında tüm bilgileri içeriyor ve yanlış bildiğimiz şeyleri öğrendim helal olsun.

 20. Çok güzel bir web siteniz var tesssekur ederim böyle güzel siteniz için

 21. Katılıyorum PCR testleri çok önemli ve iyi bir şekilde anlatmışsın

 22. Bence gayet hoş ve anlamlı bir yazı olmuş herkesin de bildiği gibi sağlık herşeyden önce gelir

 23. Çok detaylı bir anlatım olmuş gayet anlaşılır bir biçimde yazılmış emeğimize sağlık

 24. Gerçekten çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş emeğine sağlık.

 25. Pcr ile merak ettiğim soruları cevaplarını sizin sitenizde buldum bunun için teşekkür ediyorum kafamda her şeyin cevabını buldum

 26. Uçuş öncesi pcr testi mantıklı ve güzel bir uygulama tüm ülkelerin uygulaması gerek.

 27. Bence de gerekli heryerde olması gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir