1. Anasayfa
 2. Turizm Nedir
Trendlerdeki Yazı

6 Soruda Agro Turizm Nedir?

Agro turizm nedir diye bakıldığında birçok tarımsal faaliyetin turistik amaçlı bölgeye gelen turistlere hizmet verilmek amaçlı kullanıldığını söylemek mümkündür.

6 Soruda Agro Turizm Nedir?
6 Soruda Agro Turizm Nedir?
1

Agro turizm nedir sorusunun cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. Agro turizm bilinen diğer ismiyle tarım turizmi, turizm alanının sadece denizle sınırlı kalmayan tarımsal faaliyetlerinde turizmin içerisinde bir bütün olarak yer aldığı turizm çeşitlerinden biri olmaktadır. Son zamanlarda bu alanda yapılan etkinliklerin arttırılmasıyla daha bu alanlara daha fazla konuk çekilmesi planlanmaktadır.

YouTube video

Agro Turizm Hangi Faaliyetleri İçerir?

Agro turizm nedir diye bakıldığında birçok tarımsal faaliyetin turistik amaçlı bölgeye gelen turistlere hizmet verilmek amaçlı kullanıldığını söylemek mümkündür. Bu turizm hareketinde çiftçi kavramı ile sıkça kullanılmaktadır.

Agro turizm için bölgelere ziyarete gelen konuklar, konaklamalarını otellerden ziyade, o bölgenin yapısına uygun olarak doğal evlerde sürdürmektedirler. Böylelikle doğal yaşamı en derinden yaşamış olmaktadırlar.

Bu kapsamda agro turizm faaliyetleri;

 • Çiftlik içerisinde yer alan ve yetiştirilen ürünlerin tanıtımının yapılarak, çiftliğe ziyarete gelenlerden gelir etmek ve onların doğal yaşamı yakından görmelerini sağlamak adına gerçekleştirilen turizm çeşidi agro turizm nedir sorusunun cevabını oluşturmaktadır.
 • Son zamanların en çok rağbet gören turizm çeşidi bu faaliyetleri aynı zamanda bir ticari faaliyet olarak da yapılmaktadır.
 • Gerçekleştirilen ekolojik tarım faaliyetleri kapsamında kültürel değerler ön planda tutularak bu değerleri korumak ve ileriki nesillere aktarmak temel prensipler arasında yer almaktadır.
 • Tarım turizmi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler kaliteli hizmet kapsamında gerçekleştirilmektedir.
 • Agro turizm nedir sorusuna cevap tarım turizmi olarak nitelendirmek doğru bir cevap olacaktır. Kırsal turizm agro turizmde ön plandadır.
 • Kırsal turizm için bölgeye gelenlere genel olarak konuk denilmektedir. Konuklara en iyi hizmet kalitesi verilmektedir. Gelen konukların tekrar bölgeye gelmesi için teşvikte bulunulmaktadır.

Agro Turizm Kapsamındaki Projeler Nelerdir?

ekoturizm ya da  tarım turizmi projeleri
agro turizm nedir? ekoturizm ya da  tarım turizmi projeleri

Agro turizm diğer bir adıyla ekoturizm ya da  tarım turizmi projeleri kapsamında birçok proje yürütülmektedir. Buna göre;

 • Tarım- Turizm- Takas
 • Gökçeada Projesi
 • Mumcular Projesi
 • Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği
 • İzmir İli Şirince Köyü Örneği
 • Antalya Kadın Çiftçi Akademisi
 • Tarihi Aspat’ta Tarım Turizmi Projesi
 • Şirince Köyü Projesi
 • Isparta lavanta ve gül bahçeleri

Tarım turizmi için bölgeye gelenler bölgeyi yakından görüp tanıdığı gibi, köy hayatını da yakından görme ve doğal yaşama daha yakın olma imkanı bulacaklardır.

Agro Turizm Hangi Alanları İçerisinde Barındırmaktadır?

Agro turizm nedir denildiğinde onun birçok alanı bir arada barındırdığını söylemek mümkündür. Faaliyet gösterdiği etki alanları içerisinde farklı alanları da görmek mümkündür.

 • Agronomi
 • İstatistik
 • Coğrafya
 • Zooloji
 • Etnografya

Agro Turizmin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Agro turizm kendi alanı itibari ile birçok fayda sağlamaktadır. Bu bazı kişiler otellerde konaklamayı tercih ederken, bazılarının tercihi ise doğal yaşam alanları ve kırsal turizm olmaktadır.

thumbnail
Organik Lezzetler
14 Farklı Yöresel Tarhana Çeşitleri
 • Agro turizm iş stresi ve çalışma stresinden kurtulmak isteyenlerin tercihlerinden biri olmaktadır. Bu nedenle doğala yakın olmak isteyenler ve toprakla ilgilenmek isteyenlerin tercihi tarım turizmidir.
 • Agro turizm nedir sorusu ile birlikte tarım turizmi hakkında bilgi almanın yanı sıra o bölgenin kültürünü yakından tanımak ve görme imkanına da sahip olacaklardır.
 • Agro turizm çiftlikleri bölgeye turist çekme konusunda etki sağladığı gibi bölgeyi kalkındırmada da önemli bir role sahiptir.
 • Tarım turizmi faaliyetleri ile birlikte bölgede yaşayan yerel halk için yeni fırsatı olanakları meydana gelmektedir. Kadınların kendi yaptığı el emeği doğal ürünlerin satışını gerçekleştirmesi ile de kadınların iş gücünü olan katkısı daha da artmış durumdadır.
 • Halkın gelir seviyesi tarım turizminin yapıldığı yerlerde daha fazla olduğu görülmektedir.

Agro turizmi etkili bir şekilde uygulayabilmek ve yerine getirebilmek için bölgenin doğal şartlarının da uygun olması gerekir. Gerek doğal şartlar gerekse bölgedeki yaşam şartları uygun olduğu takdirde bu alanda kırsal faaliyetleri sürdürmek çok daha kolay olacaktır.

Ekoturizm Nedir, Hangi Türleri İçerir?

ekoturizm nedir?, ekoturizm ne demek
ekoturizm nedir?, ekoturizm ne demek | agro turizm faaliyetleri

Ekoturizm nedir denildiğinde tarım, köy, hayvancılık gibi faaliyetlerin yürütüldüğü bunun belli bir süreç halinde devam etmesi işlemine verilen isim olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan faaliyetler kapsamında içerisinde birçok türü barındırmaktadır.

Rekreasyon ve Eğlence

Tarım turizmi için bölgeye gelenler, bölgeye özgü üretimi sağlanan ürünlerinin hasadını yapma imkanına sahip olacaklardır. Ayrıca hasadını yaptıkları ürünlerin tadına bakma imkanına da sahip olmaktadırlar.

Bölgeye gelenler ekme, biçme, ürün toplama gibi işlemlerin yanı sıra at binme, dalış yapma gibi farklı etkinlikleri de gerçekleştirebilmektedirler.

Tarım Bilgisi

Ekoturizm için gelenler tarımsal faaliyetlerin hangi şartlar altında yapıldığını, tarım makinelerinin nasıl kullanıldığını görme ayrıca hayvanların nasıl yetiştirildiğine tanık olma imkanı bulabilmektedirler.

Permakültür

Tarım turizmi insanı doğaya olabildiğince yaklaştırarak, doğa ile insanın iç içe bir arada yaşamasının nasıl mümkün olduğunu ortaya koymaktadır.

Son zamanlarda tarıma ve doğaya verilen önemin giderek artıyor olması doğala yönelimin bir parçasıdır. Bu nedenle birçok kişinin tatil tercihi doğal alanlardır. Bu alanlarda bir şeylerin üretiminin nasıl yapıldığını görmek ve buna tanık olmak agro turizm nedir sorusunun en doğru cevabı olacaktır.

Agro turizm dışında ülkemizde sağlık turizmi de oldukça revaçtadır. Bu konuda hazırladığımız bilgilendirici yazımızı okumanızı tavsiye ederiz: 13 Adımda Türkiye Sağlık Turizmi . Ekolojik tarım turizmi hakkında merak edilen pek çok konuya yer vermeye çalıştık. Yazımızın bu kısmında ise Agro turizm hakkında sıkça sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz.

Agro Turizm ne demek?

Tarımsal alanlarından turistik ziyaretler için açılması ile başlayan süreçte ziyaretçilerin kırsal alanlarda doğa ile  bir zaman geçirmesini hedeflemektedir. Peki, Agro turizm nedir nasıl yapılır? Agro turizm için TaTuTa projelerine katılım sağlayabilirsiniz.

TaTuTa Ne Demek?

TaTuTa projesi ülkemizde yer alan ekolojik çiftliklerin işbirliği amacı ile başlatılmıştır. Açılımı ise Tarım Turizmi Bilgi ve İşgücü Takası olmaktadır. Agro turizm tesisi kurmak isterseniz Agro turizm teşvik ve projeleri hakkında TaTuTa projesine katılım sağlayabilirsiniz.

Tarımsal Turizm Nedir?

Agro turizm nedir sorusunu yanıtlarken aslında tarımsal turizm nedir sorusuna da yanıt vermiş olmaktayız.

Ekoturizm Nedir?

Ekoturizm ne demek sorusunun yanıtı da aslında yazımızda yer alıyor. Zira ekoturizm projeleri Agro turizm ya da tarımsal turizm olarak adlandırılmaktadır.

Agro turizm faaliyetleri nelerdir?

Agro tarım faaliyetlerinin turistik amaçlı düzenlenmesi işlemidir. Bu amaçla özellikle kırsal kesimlerde kurulan çiftliklerde, otel ya da kamp alanlarında konaklama imkanı sunulurken hem kültür alışverişi hem de tarımsal faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de Agro Turizm Nerede Var?

Ülkemizin pek çok ilinde Agro turizm örnekleri görmek mümkündür. İzmir Şirince, Antalya ve Isparta örnek verilebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Kavramlar hep kafamı karıştırır ama siz çok güzel açıklamışsınız…anlamakta güçlük çekmiyoruz…teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir