1. Anasayfa
 2. Turizm Nedir
Trendlerdeki Yazı

Diyar Diyar Gezdiren En İyi Gezi Blogları

Tatile çıkmadan önce pek çok plan ve program yapılır. İnternet üzerinden gezi siteleri didik didik aranarak bir program oluşturulur.

Diyar Diyar Gezdiren En İyi Gezi Blogları
15

Gezi blogları tatil yapmayı ve gezmeyi seven kişilerin ilk durağıdır. Hem ülkemizde hem de yurt dışında bu bloglar her geçen gün daha fazla kişiye hitap ediyor. Seyahat blogları artık dünyanın yeni trendlerinden bir tanesi olmayı başardı. Artık insanlar gezdikleri ve gördükleri yerleri resimler ile ölümsüzleştirmek istemiyor. Bunun yerine tecrübelerini de sanal ortamda paylaşarak gezilerini farklı bir boyuta taşıyor. Ülkemizden bu akıma katılan kişi sayısı oldukça fazla.

Fakat yemek ve seyahat blogları arasında bazı isimler diğer isimlere göre çok daha fazla kitleye hitap ediyor. Bu isimlerin iyi olmasının aslında çok basit nedenleri var. İlk dikkat çeken nokta bu işi sevdikleri için yapmaları. Bugün seyahat blogları maddi imkanlar da sağlıyor. Pek çok kişi de bu yüzden bu mesleğe yöneliyor. Ama para için yapan ve sevdiği için yapan kişiler arasında oldukça fark var.

Bir diğer yandan tecrübeli olmak da bu konuda önemli bir kriter. Gezmeyi sevip yeni başlayan pek çok kişi tecrübesizliği yüzünden geç ismini duyuruyor. Blog yazarları arasında öyle isimler var ki bu alana meraklı olmayan kişiler bile bu isimleri duymuştur. Ayrıca blog yazmak son derece zahmetli ve uğraştırıcı bir iş. İnsanların bir kısmı blog yazarlarının yazı ve önerilerine göre seyahatlerini düzenliyor. Olası bir memnuniyetsizlik isimlerin kolayca karalanmasına neden olabilmekte.

Gezi Blogları Neden Bu Kadar İlgi Görüyor?

en i̇yi gezi blogları
en i̇yi gezi blogları

Tatile çıkmadan önce pek çok plan ve program yapılır. İnternet üzerinden gezi siteleri didik didik aranarak bir program oluşturulur. Tüm bu planlamalar sırasında ise seyahat blogları planın tüm aşamasında faaliyet gösterir. Özellikle ilk kez gidilecek bir tatil yerinin en iyi ve en kötü yanlarını insanlar önceden bilmek ister. Bunun için de seyahat blogerlarının yazdıklarına göre hareket ederler. Her tatilci anlatımını beğendiği bir bloger vardır. Tatil sırasında işini şansa bırakmak istemeyen kişiler bu blog sitelerine her seferinde danışıyor.

1.     Gezi Blogları Arasında En Popüleri: Biz Evde Yokuz

YouTube video

Biz Evde Yokuz blog sitesi ülkemizin en popüler blog sitelerinde bir tanesi. Hatta bu anlamda ülkemizin bir numarası. Yapılan araştırmalara göre dünyada gezi siteleri arasında en meşhur Türk blog sitesi. Duygu ve Bilgehan çiftinin kurduğu bu blog içerisinde adeta yok yok. Biz Evde Yokuz Nomaddiction ismi ile de yabancı ülkelerde bile bilinen bir blog sitesi. Yani ülkemizi küresel anlamda temsil ediyorlar.

Blog sitelerine ek olarak Youtube ve Instagram gibi sosyal medya ortamlarında da bu çift oldukça aktif. Tatilciler Biz Evde Yokuz sitesinden istedikleri tüm bilgilere ulaşabilir. Hatta çiftin internet sitesinde kendi mağazaları bile var. Fakat yoğun ilgiden dolayı stoklar şimdilik tükenmiş ve yakın bir zamanda yenilenmeyecek. En çok okunan gezi blogları arasında olan Biz Evde Yokuz ayrıca evcil hayvanla seyahat, kiralık evler, Interrail gibi konularda da içeriklere sahip. Instagram ve Youtube adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

2.     En İyi Blog Sitelerinden Görkemli Yollar

Tayfun Görkem Yüksel’in seyahatlerini anlatan Görkemli Yollar yerli ve yabancı pek çok tatilcinin uğradığı bir blog sitesidir. Görkemli Yollar blog sitesi kullanıcılarına bir ülkenin sadece belli başlı yerlerini anlatmıyor. Görkem, genellikle gittiği yeri tamamen benimseyerek ülkeyi birden çok ziyaret ediyor. Örneğin İtalya’da bir yıl kalmış ve bu süreçte 50’den fazla İtalya şehrini gezmiş. Üstelik toplamda ise İtalya’yı 15 kez ziyaret eden bir kişi. Yani blog siteleri arasında bir ülkenin her tarafını anlatan nadir sitelerden.

Bunun yanı sıra Görkemli Yollar sitesi Türkiye blog siteleri arasında yurt içine en çok yer veren sitelerden.  Site içerisinde Türkiye’nin her bölgesi ile alakalı bilgiler ve bloglar bulmak mümkün. Yabancı turistlerin çok fazla ziyaret ettiği sitede ayrıca İstanbul için bloglar da mevcut. Hatta İstanbul havalimanlarına kolay ulaşım ve yol bilgileri bile Görkemli Yollar blog sitesinde var. Instagram üzerinde de çok fazla aktif olan Görkem’in Instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

3.     En İyi Gezi Vlogerları arasında yer alan GezmekEnKolay Anıl

YouTube video

Gezgin dostumuz Anıl’a burada yer vermesek olmazdı. Çünkü düşük bütçe ile 45 ülkeye yurtdışı gezileri gerçekleştiren ve bize dünya’ya farklı bir pencereden bakma imkanı sunan Anıl Ünlü’nün yeri bir başkadır.

Norveç kuzey ışıklarından, Hindistan, Tayland ve Malezya’ya gerçekleştirdiği gezilerde ilginç anılarına bizi de ortak etmesi her geçen gün takipçi sayısının artmasına katkı sağlıyor. Elbette ki doğal ve cana yakın tavrı sevilmesinde en önemli etkenlerden biri. Anıl’ı ve Youtube kanalı “GezmekEnKolay” yakından takip etmenizi öneriyoruz. İnstagram da ise @gezmekenkolay olarak kolayca bulabilirsiniz.

4.     Ülkemizin Güzelliklerine Ağırlık Veren Gezicini

Yabancı gezi blogları genellikle kendi ülkelerine ağırlık verir. Ve yabancı ülkeleri çok daha nadir ziyaret eder. Sinem’in kurduğu Gezicini blog sitesi de tam olarak bu tarz bir yapıya sahip. Ülkemizin unutulmaya yüz tutmuş tüm yerleri Gezicini ile tekrar parlıyor. Özellikle tatil beldelerini yazan Sinem ülkemizi son derece güzel bir dille anlatıyor. Hatta pek çok tatilci onlarca kez gittiği yerleri Gezicini sayesinde tekrar keşfediyor. Instagram üzerinde de aktif olan Gezicini zaman zaman yurt dışı blogları ile de kullanıcılarına bilgiler sunuyor.

thumbnail
Okumanızı Öneririz!!
Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşım Sağlayan Vize Nedir? | 2021

5.     EN İyi Gezi Blogları Arasında Gezenti Anne Blog Sitesi

Gezenti Anne gezi blogları arasında tüm seyahati çocukları ile yapan nadir sitelerden biri. 50’den fazla ülkeyi gezen Özlem Demir tüm tecrübelerini kendi blog sitesinde paylaşıyor. Çalışma hayatında da sık sık gezen Demir, 2015 yılında emekli olduktan sonra bu işlere çok daha ağırlık verdi. Blog sitesinde hem yurt içi hem de yurt dışı onlarca farklı ülkeye yer veriyor. Bu sayede de çok daha fazla kişinin ilgisini çeken bir siteye sahip oluyor. Ayrıca Gezenti Anne ismi pek çok kişinin duymuş olabileceği bir isim.

Çünkü basında kendisine oldukça fazla yer veriliyor. Bunun yanı sıra gezdiği ülkeler arasında Avrupa ve Asya gibi büyük çeşitlilik mevcut. Site içerisinde kullanıcılara sadece buradaki tecrübelerini aktarmıyor. Gezi blogları gibi son derece kaliteli bir şekilde restoranları da sitede anlatıyor. Pek çok ülkenin popüler yemeklerini bu sitede bulmak mümkün. Ayrıca gezdiği yerlerde kaldığı otellerin de avantajlı ve dezavantajlı yanlarını da kullanıcılarına sunuyor. Gezenti Anne ile tatilciler gittikleri ülkenin her tarafını keşfetme imkanı yakalıyor.

6.     Bir Hayalin Peşinde Gezi Blogları

YouTube video

Deniz Pehlivan tarafından kurulan Bir Hayalin Peşinde yurt dışı ile ilgili tüm bilgileri kapsayan bir yapıya sahip. Pehlivan, şimdiye kadar 100’e yakın ülkeyi ziyaret etmiş ve hepsine internet sitesinde yer vermiş bir isim. Bu yüzden yurt dışı tecrübeleri oldukça fazla. Tüm bu tecrübelerini de kendi kurduğu internet sitesinde insanlar ile paylaşıyor. Site içerisinde adeta yok yok. Pehlivan sitesinde sadece gezilecek ya da keşfedilecek yerlere ağırlık vermiyor. Bunun yanı sıra yurt dışına kolay çıkmanın yollarını da paylaşıyor.

Erasmus yapmak isteyen öğrenciler için bile sitede yer var. Pehlivan tüm bu alanlardaki tecrübelerini tatilcilere aktarıyor. Ayrıca site içerisinde tatilciler için “Nasıl Gezilir” kısmı bile var. Burada ekonomik duruma göre ya da imkanlara göre tatilcilere yöntemler anlatılıyor. Gezi blogları arasında çok popüler olan Bir Hayalin Peşinde Youtube kanalında da son derece aktif. Ayrıca Bir Hayalin Peşinde bölge ve ülkelerin enteresan kültürlerine de hem yazılarında hem de kanalında yer veriyor.

7.     Yolda Olmak Gezi Sitesi

Kemal Kaya’nın sitesi olan Yolda Olmak uluslararası alanda nam salan bir blog sitesi. Yaklaşık 7 yıldır Yolda Olmak sitesi aktif olarak kullanılıyor. Bu blog sitesinde hem ülkemizin hem de dünyanın en güzel yerleri hakkında bilgilere ulaşmak mevcut. 10’dan fazla ülke ve 250’den fazla şehre seyahat eden Kemal Kaya tüm deneyimlerini sitesinde paylaşıyor. Ayrıca sitede gezilecekler yerler dışında çok güzel bilgiler de mevcut. Gezi blogları içerisinde takipçilerinin daha rahat seyahat etmesini sağlamayı amaçlayan bilgiler sitede mevcut.

Yolda Olmak sitesinde Türkiye’den vizesiz olarak ziyaret edilecek ülkeler de yer alıyor. Ayrıca vizesiz olarak bu ülkeleri kaç gün ziyaret edebileceğinizin bilgileri de sitede yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak ucuza uçak bileti bulmak için yapılacak onlarca farklı adıma da yer verilmiş. Yolda Olmak sitesi ayrıca Instagram üzerinde de fazlası ile aktif. Hem ülkemizin hem de dünyanın birbirinden güzel fotoğraflarını Instagram adresinden bulabilirsiniz.

8.     Rotasız Seyyah Gezi Blog Sitesi

YouTube video

Gezi blogları ya da gezi vlogları denilince belki de ülkemizde ilk akla gelen isimlerden birisi Rotasız Seyyah blog sitesidir. Mehmet Genç’in gözünden dünyanın her bir noktasının anlatıldığı bu sitede adeta her şey var. Genç, profesyonel bir fotoğrafçı olduğu için sitedeki resimler başlı başına bir eser. Yıllardır bu işi yapan Genç ayrıca yoldaki hikayelerini anlattığı bir kitaba da sahip. Bu alanda dünyanın sayılı isimlerinden olduğu da bilinen bir gerçek.

Rotasız Seyyah blog sitesinde sadece gezi yazıları bulunmuyor. Mehmet Genç’in adeta ziyaret etmediği ülke kalmadığı için neredeyse her ülkenin vize işlemleri hakkında içerikler sitede var. Bunun yanı sıra ülkelerin gezilecek ve görülecek yerlerine de gezi notlarında ayrıca yer veriyor. Yurt dışındaki farklı tatil yerlerini deneyimleyen Rotasız Seyyah güvenlik ve temizlik gibi konulara da ayrıca yer veriyor. Fakat bunlardan öte olarak Rotasız Seyyah tarafından anlatılan en güzel nokta gittiği farklı yerler.

Gezi blogları denilince akla direkt olarak doğal ya da tarihi güzellikler anlatan siteler gelir. Rotasız Seyyah bunlara ek olarak çok uç noktaları da ziyaret ediyor. Bu uç noktalar arasında Antarktika’da var Afganistan’da Taliban ile görüşmesi de var. Yani Rotasız Seyyah merak ettiği her yeri fotoğrafları ve ziyaretleri ile takipçilerine aktarıyor. Rotasız Seyyah hem Instagram hem de Youtube üzerinde son derece aktif bir blog sitesi.

9.     Yerli Gezi Blogları Arasında Çok Gezen Adam

Osman Kurt’un maceralarını anlatan Çok Gezen Adam özellikle Türkiye’ye ağırlık vermiş durumda. Sitede çok fazla yurt dışı yazıları da ayrıca mevcut. Tarihi ve doğal güzellikleri anlatan Kurt, bunların yanı sıra takipçilerine çok farklı deneyimlerini de aktarıyor. Ülkemizin birbirinden farklı yerleri için en iyi yemek yerleri de Çok Gezen Adam sitesinde mevcut. Üstelik bu yemek yerleri kendi içerisinde de lahmacun, döner ya da kebap diye de ayrılıyor.

Aynı şekilde yabancı ülkelerdeki en iyi yemek durakları da sitede var. Tüm bunları başarılı bir şekilde anlatan Çok Gezen Adam ayrıca arabalar konusunda da uzman bir kişi. Özellikle araba ile yolculuk yapmayı seven kişiler bu siteyi fazlası ile ziyaret ediyor. Arabaların teknik özelliklerinin yanı sıra arabanın seyahat için konforu ve yakıtını da sitesinde takipçileri ile paylaşıyor. Tatil sırasında araba kiralamadan konaklanacak yere kadar her şeyi Çek Gezen Adam Blog sitesinde bulmak mümkün.

10.  Hohhoyt Gezi Blog Sitesi

Hohhoyt gezi blogları arasında en neşeli isimlerden bir tanesi. Deniz Tarhan ailesi ile gittiği tüm gezilerdeki tecrübelerini burada insanlar ile paylaşıyor. Profesyonel olarak da bu işi yapan Deniz Tarhan bu sayede takipçilerine gayet güzel bir dil ile bu işi yapıyor. Gezi bloğu nasıl yazılır diye merak eden herkesin ziyaret etmesi gereken bir sitesi var. “Born To Lough” sloganın kullanan Tarhan gerçekten bu sloganın hakkını da veriyor. Son derece neşeli bir kişi olan Tarhan anlatımında da buna yer veriyor. Yurt dışı gezi rehberlerinin yanı sıra yurt dışında yaşamak ile alakalı da önemli tüyoları hem web sitesinden hem de Instagram adresinden bulmak mümkün.

en i̇yi gezi blogları ve gezi vlogları
en i̇yi gezi blogları ve gezi vlogları

11.  OiTheBlog Gezi Blogları

Öykü ve İdil isimli iki yakın arkadaşın tüm gezi tecrübeleri OiTheBlog adresinde yer alıyor. Uzun süredir blogerlık yapan Öykü ve İdil bu anlamda çok tanınan isimler. Ayrıca tecrübeleri sayesinde de artık gezi blog yazılarına ek olarak ekstra tüyoları da takipçileri ile paylaşıyorlar. Geçimlerini de siteden sağlayan ikili oldukça ucuz fiyatlara gezilebilecek Avrupa şehirlerini de anlatıyor. Örnek olarak sadece 200 Euro ile 5 Avrupa şehrinin nasıl gezileceği ile alakalı yazılar bile sitede mevcut.

thumbnail
Sanal Gezi Önerisi
Ülkemizde ve Dünyada Sanal Kütüphane Gezisi Yapılacak 8 Yer

12.  Yolda Bi Blog Sitesi

Yolda Bi Blog Asya ve Umut adındaki iki gezginin kurduğu bir site. Yıllardır pek çok ülkeyi gezen çift uzunca bir süredir tecrübelerini Yolda Bi Blog sitesinde paylaşıyor. Gezilecek ve görülecek yerlere ek olarak yeni açılan tatil ve konaklama yerlerini de ilk tecrübe eden isimler genellikle Asya ve Umut oluyor. Gezi Blogları ise birbirinden ilginç tüyolar ile dolu. Farklı ülkelerin yanı sıra ülkemizdeki en güzel yerleri de anlatan çiftin sitesi son derece güzel bilgiler dolu.

Gezi blogları içerisinde IELTS sınavı hakkında bile bilgiler mevcut. Tatilcilere IELTS sınavının onlara tatilde ne gibi avantaj sağlayacağı bile sitede var. En ucuz şehirler, yurt dışına araba ile çıkma yöntemleri ve daha onlarca güzel ipucu Yolda Bi Blog sitesinde var. Bunun yanı sıra takipçilerine yurt dışında yaşamak için gerekenler hakkında da özel içeriklere sahipler. Almanya, İtalya ya da İngiltere gibi ülkelerde yaşamak isteyenler için çok önemli bilgiler sitede mevcut. Ayrıca çift Yolda Bi Blog Instagram adresinden de çok fazla paylaşım yapıyor.

13.  Özlem Keşifte Blog Sitesi

YouTube video

Gezi Blogları arasında bir diğer önemli site ise Özlem Keşifte blog sitesi. Özlem yaklaşık 7 yıldır yollarda ve durmadan geziyor. Tüm tecrübelerini de kendi blog sitesinde takipçilerine aktarıyor. Ayrıca Özlem sadece gezdiği ve gördüğü yerleri anlatmıyor. Aynı zamanda son zamanların en büyük akımı olan Tiny House’lar için de araştırmalar ve geziler yapıyor. Dünyanın dört bir yanındaki Tiny House’lar hakkında bilgileri de sitesinde paylaşıyor. Bunun yanı sıra Kamp meraklısı olan özlem kamp konusunda da en iyi isimlerden bir tanesi.

Sitesinde sadece en iyi kamp yerlerini paylaşmıyor. Ayrıca kamp yerlerine olan ulaşım ya da tatilcilerin yanına alması gerekenler hakkında da bilgileri paylaşıyor. Ülkemizin ve dört bir yanı için geniş bir kamp listesi sitede mevcut. Ayrıca yaz ve kış kampları için de özel içerikleri ve tecrübeleri de var. Sosyal Medyada da son derece aktif olan Özlem’in Instagram ve Youtube kanallarına da buradan ulaşabilirsiniz.

14.  Hayat ve Seyahat Gezi Blogları

Hayat ve Seyahat ülkemizin en önemli gezi sitlerinden bir tanesi. Gezdiği ve gördüğü tüm yerleri kaleme alan Fatma Ölçücü sitesinde önemli bilgilere de yer veriyor. Seyahat ettiği yerlerdeki insanlarla da röportaj yapan Fatma bunları da sitesinde paylaşıyor. Ayrıca yurt dışında yaşamak için gereken hakkın son derece detaylı bilgiler de sitede var. Eğitim, iş ya da ailecek yurt dışına yerleşmek isteyen herkes için Hayat ve Seyahat sitesinde içerikler mevcut. Ayrıca Hayat ve Seyahat Instagram hesabında da gezi blogları ile alakalı içerikler paylaşıyor.

En iyi gezi bloglar ve gezi vlogları listesini hazırlama aşamasında mümkün olduğunca seçici olmaya ve gerek güncelliği gerekse de gördüğü ilgiye göre listeye alma kararı verdik. Ancak sizlerinde bu listenin olmazsa olmazı, en iyi seyahat blogları arasında bu da olmalı dedikleriniz var ise mutlaka yorumlarda bize iletmeye çekinmeyin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (15)

Popüler Yorumlar
 1. Çok güzel bir üslubunun var çok güzel bir blog olmuş elinize sağlık 🌹

 2. Çok eğlenceli bir blog olmuş elinize sağlık :)

Yapılan Yorumlar
 1. Çok eğlenceli bir blog olmuş elinize sağlık :)

 2. Çok güzel bir üslubunun var çok güzel bir blog olmuş elinize sağlık 🌹

 3. Oldukça bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. Gezi planı yaparken internette araştırma yapmak artık daha önemli. Bu tarz yönlendirici blog yazılarının olması çok güzel.

 4. Çok faydalı içerik olmuş tam aradığım bir şeydi teşekkürler 🙏🏻

 5. Faydalı ve akıcı bir anlatım olmuş özellikle maceracı ve yeni yerleri keşfetmek isteyenler için faydalı bir içerik

 6. Bu sekilde gezi turlarının olması cok guzel birsey ben surekli tercih ediyorum ve turlardan cok memunum

 7. 6 Aralık 2021

  Gerçekten çok çok başarılı şekilde yazılmış bir blog yazısı olmuş tebrik ediyorum

 8. 6 Aralık 2021

  Kesinlikle çok bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. Bu bilgilerden kesinlikle faydalanıcam.

 9. 6 Aralık 2021

  okumaktan asla sıkılmadıgım cok faydalı bir blog harikasınız :)

 10. Bu siteyi şimdi keşfettim, aydınlatıcı paylaşımlar mevcut, teşekkürler

 11. Gezi düzenlemeden önce bakılması gereken bir blog olmuş 🙏👏

 12. Gezilecek yerler ile alakalı özgün içeriğe sahip ve güncel paylaşımlar yapan gezi bloğu http://www.gezilecekyerlertr.com sitesini gözden geçirmenizi ve listeye eklemenizi tavsiye ederim. Saygılarımla.

 13. Merhaba, Blogunuz gerçekten harika. İçeriklerin insanlık adına faydalı olması takdire şayan. Web siteleri arasında farklı kategoriler nezdinde düzenlenen web ödülleri etkinliğine siz de katılabilirsiniz. Bu sayede toplist üzerinde web sitenizle ilgili organik tanıtımlar yoluyla web sayfanıza ziyaretçi sağlarsınız ayrıca promosyon değerlendirmeleriyle ve çeşitli sosyal etkinliklerle marka değerinizi oluşturarak blogların etkinliğini kazandığı mecralarda yerinizi sağlamlaştırırsınız. Bu mesaj spam değildir; biz birlikte aileyiz ve sizi de bu eğlenceli blog etkinliğinde görmek gurur verici olur. Şimdi siz de blogunuzla başvurmak isterseniz detayları inceleyebileceğiniz linke göz atabilirsiniz ve websitenizi dizine ekleyebilirsiniz.

 14. Oldukça bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. Gezi planı yaparken internette araştırma yapmak artık daha önemli. Tavsiye ederim herkese

 15. Çok Güzel emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir