1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi

Seferihisar Tekne Turu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seferihisar Tekne Turu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

Deniz tatili severler için Seferihisar tekne turu en iyi tercihlerden bir tanesidir. İzmir’in gözde beldelerinden bir tanesi olan Seferihisar’ı gezmek için onlarca farklı yöntem vardır. Fakat beldeyi tam anlamı ile gezme ve her noktasının keyfini çıkarmak isteyenler için tek bir seçenek var. Bu seçenek de şüphesiz ki yat turlarıdır. Son zamanlarda Çeşme tekne turu yerine artık tatilciler Seferihisar’ı tercih ediyor.

Seferihisar Tekne Turu Fiyat Ortalaması

Tekne turları ilk başlarda lüks bir tatil olarak görünür. Çünkü tekne turlarının günlük fiyatları oldukça yüksektir. Tekne boyutuna göre fiyatlar 1000 – 2500 TL arasında farklılık gösterir. Fakat teknelerin kapasitesi oldukça fazladır. Ortalama olarak tekneler 8 – 16 kişi arasında kişiye göredir.

Ayrıca pandemiden dolayı tekne kapasiteleri geçici olarak düşürülmüştü. 10 kişi ile 1500 TL’lik bir tekne kiralamak kişi başı 150 TL’ye denk geliyor. Seferihisar ve Sığacık tekne turu fiyatları 2021 yılı içerisinde az da olsa artış göstermiştir.

Seferihisar Tekne Turu Fiyatları Hizmetlere Göre Değişir Mi?

seferihisar-tekne-turu

İlk olarak şurayı bilmekte fayda var. Teknelerin içerisinde televizyon, kamara, uydu ve bazılarında internet hizmeti vardır. Bunların dışındaki her türlü hizmet ekstra hizmete dahildir. Örneğin uzun süre kiralanacak bir tekne için yeme ve içme gibi hizmetler için önceden konuşmak gerekir. Tatilciler istedikleri şekilde kendi alışverişlerini yapabilir ve bunları tüketebilir. Teknede yer alan garson ve kaptanın yeme içmesi de genellikle tatilcilere aittir.

Seferihisar’da Tekne Turu Güzergahları Nelerdir?

Tekne turlarının aslında belli güzergahları vardır. Seferihisar ve Sığacık tekne turu koyları belli bir düzene göre sıralıdır. Tatilcilerin tekneyi kaç gün kiraladığına göre ve nereleri gezmek istediğine göre güzergahlarda değişiklik yapılır.

Seferihisar bölgesinde çok fazla gezilecek yer olduğu için genellikle günübirlik ya da kısa süreli tekne kiralamalar yapılmaz. Yapılsa bile tatilciler tatilin tadını tam çıkaramaz. Balıkçı barınağından çıkan tekneler şu koylara sık sık uğrar:

  • Akvaryum Koyu
  • Çamlık Koyu
  • Azmak Koyu
  • Ilıca Koyu

Güzergahlar ve Demirlenecek Yerler Tatilcilerin İsteğine Göre Belirlenir Mi?

seferihisar-tekne-turu
seferihisar tekne turu

Seferihisar ve çevresinde tekne ile ziyaret edilecek onlarca farklı yer var. Tatilcilerin bir kısmı bu koyların bazılarını önceden ziyaret etmiş olabilir. Bu gibi durumlarda tatilciler önceden kaptan ve firma ile konuşarak kendi güzergahlarını belirler. Hatta nerede ne kadar kalacaklarını önceden belirleyebilir. Bu durum fiyatlar üzerinde pek fazla etkili olmaz.

Bir diğer yandan Seferihisar’dan ülkemizin başka koylarına da günle açılmak mümkündür. Tatilciler kiraladıkları tekneler ile önceden plan yaparak Çeşme ya da benzer pek çok yere açılabilir.

Tekne Turu İle Yapılacak Aktiviteler

Aslında tekne turlarında yapılacak onlarca farklı aktivite mevcuttur. Sanılanın aksine sadece bir yerde demirle ve denize gir mantığı aktivitelerin sadece belli bir kısmıdır.

Pek çok kişi tekne turlarının yemek, deniz ve güneşlenme amacının dışına çıkmadığını düşünüyor. Halbuki Seferihisar tekne turu ile tatilcilerin daha önce deneyimlemedikleri aktiviteler için fırsat yakalar. Ülkemizin birbirinden güzel koylarında demirleyerek koyları gezmek denizcilerin en sevdiği aktivitedir.

Hatta bir koyu çok beğenen tatilciler kiraladıkları gün boyunca tek bir yere demir atabilir. Yeşilin ve mavinin buluşma noktası olan bu koylarda yürüyüş yapmak da mümkündür. Ayrıca koylarda yer alan tarihi yerleri gezmek için de fırsat vardır.

Özellikle henüz keşfedilmemiş güzellikler bu koylarda tatilcileri bekliyor. Gerek deniz içerisinde gerek ise denizin dışında binlerce tarihi eser de koylarda yer alıyor. İsterse tatilciler yemeklerini koylardaki restoranlarda da yiyebilir.

Tekne Turu İle Yunan Adalarına Gidilir Mi?

seferihisar-tekne-turu
seferihisar tekne turu

Tatilcilerin tekne ile açıldıktan sonra en merak ettiği konulardan birisi Yunan adalarıdır. Özellikle de Ege koylarından açılan tatilcilerin pek çoğu Yunan adalarını ziyaret etmek ister. Bu adalar her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapar.

Ülkemize çok yakın olsa da bu adaları ziyaret etmek çok da kolay değildir. Çünkü teknenin uluslararası sulara girme izni olmalıdır. Aksi taktirde tekneye hiçbir şekilde izin verilmez. Bir diğer yandan günübirlik olarak adaları ziyaret etmek için belli bir ücret ödenmelidir. Bu ücretlerin hepsi de tekneleri kiralayan kişilere aittir. Seferihisar tekne turu ile Yunan adalarına çıkmak yaklaşık 300 – 1000 Euro arasındadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir