1. Anasayfa
  2. Gezi Turları

Ülkemizde ve Dünyada Sanal Kütüphane Gezisi Yapılacak 8 Yer

Ülkemizde ve Dünyada Sanal Kütüphane Gezisi Yapılacak 8 Yer
0

Son zamanlarda dünyada meydana gelen bazı sorunlar sanal kütüphane gezisi kavramını ortaya çıkardı. Üstelik ilk olarak kütüphaneler ile başlayan bu süreç zaman içerisinde farklı tarihi ve turistik mekanlar da eklendi. İlk olarak 2010’lu yıllardan sonra aktif olan sanal gezi turları zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmaya başladı. Bu sistem sayesinde insanlar evlerinde oturarak binlerce kilometre uzaklıktaki müzeleri, kütüphaneleri ya da tarihi yerleri ziyaret edebiliyor.

Sanal Kütüphane Gezisi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Sadece sanal kütüphaneler değil tarihi yerler ve müzeler de son zamanlarda popülerliğini arttırdı. Aslında bu teknoloji yıllardır dünyada kullanılıyordu. Fakat kullanıcı sayısı hiçbir zaman bu günkü kadar fazla olmamıştı. Bu süreci tetikleyen aslında onlarca farklı sebepler var. Bu sebeplerin hepsi insanların bu gezilere olan ihtiyacını arttırdı. Ayrıca insanlara internetin aslında ne kadar büyük imkanlara yol açtığını da onlara göstermeyi başardı.

Sanal Kütüphane Gezisi ve Pandemi

Pandemi 2020 yılının başından beri insanların baş belası olmayı başardı. Bir diğer ismi e – kütüphane olan sanal kütüphane turları için ise pandemi bir avantaj oldu. Çünkü uzun süre dört duvar arasında yaşayan insanlar yeni yerler keşfetme hayali kurdu. Pandeminin bu olayı mümkün kılmaması da onların sanal turları keşfetmesine olanak sağladı. Ayrıca evden dünyanın dört bir yanını keşfetme işinin bu kadar eğlenceli olması da bu alana olan ilgiyi arttırmayı başardı.

Sanal Gezilerin Ücretsiz Olması ve Zaman Kazandırması

ülkemizde ve dünyada sanal kütüphane gezisi yapılacak 8 yer
ülkemizde ve dünyada sanal kütüphane gezisi

Ülkemizde Pembe Köşk sanal gezi ile dakikalar içerisinde gezilebilir. Üstelik ülkemizin dört bir yanında insanlar buna ulaşabilir. Fakat buraya normal bir gezi yapılmak istense hem maddi olarak hem de zaman olarak insanları uğraştırır. Bu durum sadece Pembe Köşk için geçerli değil. Ülkemizin ve dünya tarihinin önemli bir yeri olan Göbeklitepe için de aynı durum söz konusudur. Sanal geziler insanların hem cebine yardımcı oluyor hem de hızlı tur imkanı tanıyor.

Sanal Kütüphane Gezisi

Ülkemizde oldukça ilgi duyulan bu akıma her geçen gün yeni yerler katılıyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi sanal tur akımına ülkemizden en son dahil olan kütüphanedir. Her yıl on binlerce turisti ağırlayan pek çok nokta şu an internet üzerinden kullanıcılara açılmış durumda. Hatta hem yerli hem de yabancı bazı noktalar VR gözlükleri ile de ziyaret edilebilir durumda. VR teknoloji ise birleşen sanal kütüphane gezisi insanlara aynı oradaymış hissini hemen veriyor.

1 – Sanal Gezi İle Sakıp Sabancı Müzesine Yolculuk

Ülkemizin en önemli müzelerinden bir tanesi olan Sakıp Sabancı Müzesi herkesin görmesi gereken bir yerdir. Fakat pandemi maalesef bu müzenin çalışmalarını kısıtlamış durumda. Hem yerli hem de yabancı turistlerin defalarca ziyaret ettiği müze pandemi ile sanal turlarını açmaya başladı. Üstelik bu müze ve kütüphane 360 derece görüş teknoloji için dünyanın önde gelen firmalarından destek aldı. Sakıp Sabancı Müzesi resmi internet sitesi üzerinden burayı ziyaret etmek mümkündür.

2 – Fransa’nın Gözbebeği Louvre Müzesinde Sanal Tur

Louvre Müzesi dünyanın en popüler müzelerinden bir tanesidir. Paris’te yer alan müze hatta dizilere ve filmlere bile konu olmuştur. Dünyanın dört bir yanından eserler bu müzede sergilenir. Cam piramit şeklindeki bölümü herkesin ilk aklına gelen bölümüdür. Louvre, içerisinde 350 binden fazla tarihi eserin olduğu çok nadir bir müzedir. Louvre Müzesi yıllardır sanal tur imkanı tanıyan bir müzedir. Sanal kütüphane gezisi yapmak isteyenlerin genellikle ilk tercihidir. Louvre Müzesi internet sitesi üzerinden ziyaret edilebilir.

3 – Avrupa’nın Merkezi Vatikan Müzesi

Vatikan yüzlerce yıldır Avrupa’nın merkezi olarak ifade edilmiştir. Haçlı Birliklerinin kurulduğu ve tüm dünyaya açıldığı Vatikan’da kendi ismini taşıyan bir müzede vardır. Özellikle Hristiyanların en önemli eserlerine ev sahipliğini yapan müze mimarisi ile de dikkat çekiyor.

Vatikan, müzenin yanı sıra devasa bir kütüphaneye de sahiptir. Sanal kütüphane gezisi için en ideal yerlerden bir tanesi olan Vatikan Müzesine sanal gezi yapacak kişiler muhteşem heykeller ile de karşılaşacaktır. Tarihin en önemli yerlerinden biri olan bu müze evden bir tık ile kolayca ziyaret edilebilir teknolojiye sahiptir.

ülkemizde ve dünyada sanal kütüphane gezisi
sanal kütüphane gezisi

4 – Amerika’nın En Büyük Müzelerinden The Metropolitan Museum of Art

Amerika dünyanın en önemli müzelerine ev sahipliği yapıyor. Bu müzelerin her biri birbirinden önemli eserlere sahiptir. Metropolitan Müzesi de bunlardan bir tanesidir. New York’ta bulunan müzede insanları kendine hayran bırakacak sanat eserleri yer alıyor.

Sanal kütüphane gezisi ile burası saatler içerisinde baştan sona gezilir. Fakat normal olarak burada gezmek turistlerin en az iki gününü alır. Bu da aslında sanal gezilerin ne kadar büyük imkanlar sunduğunu gözler önüne seriyor.

5 – Sanal Kütüphane Gezisi İle Gizemi Hala Çözülemeyen Mısır Piramitleri Gezmek

Mısır Piramitlerini dünyada artık duymayan kalmadı. Sadece duymayan değil Mısır Piramitlerini merak etmeyen kişi de artık kalmadı. Yapılan araştırmalara göre piramitler dünyanın en çok merak edilen 5 yerinden bir tanesidir.

Piramitleri keşfetmek için illa Mısır’a kadar gitmeye gerek yok. Piramitlerin en büyüğü olan Keops Piramidi sanal gezilere kapılarını açmış durumda. 3 boyutlu olarak isteyen herkes bu piramidi baştan sona evlerinden keşfe çıkabilmektedir.

6 – Koç Üniversitesi Kütüphanesine Sanal Gezi

İnternet artık insanlara her türlü bilgiyi sunuyor. Fakat gerçek ve en önemli bilgi her zaman kitaplar olmuştur. Kütüphanelere teker teker giderek bir bilgiyi araştırmak oldukça yorucudur. Fakat sanal kütüphane gezisi bu durumu en kolaya indiriyor.

Ülkemizin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Koç Üniversitesi Kütüphanesi sanal ortamda dünyaya açılmış durumda. İsteyen herkes bu kütüphanedeki kitaplara internet üzerinden ulaşabilmektedir. Ayrıca Koç Üniversitesi Müzesi sadece kitaplardan oluşmuyor. Müzedeki pek çok koleksiyon da sanal turlar ile herkese açıktır.

7 – SALT Araştırma İle Milyonlarca Kaynağa Geziler

Ülkemizdeki SALT Araştırma dijital kütüphane kavramının belki de en iyi örneklerinden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Burada 2 milyondan fazla hem yazılı hem de görsel kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar sanatın ve bilimin her alanını kapsıyor.

Tasarım, mimarlık ya da ekonomi gibi her alanda en az bir eser burada bulunuyor. Dünyaca başarılı eserlere ev sahipliği yapan bu yere resmi internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Hem ülkemizden hem de dünyada her gün yüzlerce kişi siteyi ziyaret ediyor.

8 – Tarih Sıfır Noktası Göbeklitepe’ye Sanal Yolculuk

Bilim insanlarına göre Göbeklitepe insanlığın başladığı nokta. Nasıl ki piramitler hala keşfedilemedi Urfa’da yer alan Göbeklitepe de aynı şekilde gizemini koruyor. Dünyanın en eski yapıtı ve aynı zamanda ilk tapınağı olan Göbeklitepe’ye ulaşmak artık çok kolay.

Kazı alanı içerisine 360 derecelik bir tur şansı sunan Göbeklitepe kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Sanal kütüphane gezisi ile ziyaret eden herkes burayı canlı görmek için can atıyor. Araştırmaların hala devam ettiği bölgeyi resmi internet sitesi üzerinden online olarak gezmek mümkün.

BONUS

Sanal kütüphane gezisi hakkında hazırladığımız bu yazımızı bonus bir video ile sonlandırmak istiyoruz. Gezi, müze, kütüphane ve eğitim alanında ücretsiz erişime açılan 50 websitesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

YouTube video

Kütüphane 360 Nedir?

360 Derece görüş olanağı tanıyan sanal kütüphane gezileri sayesinde evinizin konforunda kütüphane imkanlarından faydalanmanız mümkün olmaktadır.

Milli Kütüphane Sanal gezi var mı?

En son açılan sanal kütüphane olma özelliğine sahip olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi sanal tur için erişimi bulunmaktadır.

Sanal kütüphane kitap okuma imkanı var mı?

Elbette ki kitaplara erişim imkanı ve okuma olanağı sunulmaktadır. Pandemi döneminde kütüphanelere erişimin zorlanması sebebi ile sanal kütüphane gezisi için ilgi artmıştır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir