1. Anasayfa
  2. Yurt Dışı Gezi Rehberi

Mısır Gezi Rehberi İle Muhteşem Yurtdışı Turu

Mısır Gezi Rehberi İle Muhteşem  Yurtdışı Turu
0

Mısır’a gitmeden önce Mısır gezi rehberi okumanızın oldukça faydaları vardır. Mısır hakkında bilmeniz gereken her şey bu gezi rehberinde mevcuttur. İlk olarak Mısır’a gitmeden önce bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biride olası bulaşıcı hastalıklar için önceden tedbirinizi almanızda fayda var. Mısır’a gitmeden önce vize koşullarını da okumanız gerekmektedir.

Mısır Hakkında Bilgi

Mısır gezi rehberi faydalarından biri de Mısır hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere kolaylıkla ulaşmanızı sağlamaktır. Öncelikle Mısır’ın dili Mısır Arapçasıdır. Başkenti Kahire’dir ve Afrika kıtasının kuzeyinde yer alır. Para birimi ise Mısır Lirası’dır. Genel olarak step iklimine sahiptir ve Nil çevresi ve kıyı kesimleri dışında Çöl bitki örtüsüne sahiptir. En önemli geçim kaynakları ise altın, petrol ve turizmdir. Mısır halkının büyük bir çoğunluğu Müslümandır.

YouTube video

Son yıllarda seyahat anlamında pek çok insanın şüpheyle yaklaşmasının sebebi ise son yıllarda Mısır’da gerçekleşen darbedir. Ayrıca Mısır seyahat açısından tehlikeli ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Ancak hali hazırda zaten Türkiye’nin de bu kategoride yer aldığının bilinmesi gerekmektedir. Ülke gelirinin büyük bir çoğunluğunu turizmden kazandığı için vatandaşları da turistlere büyük ilgi göstermektedirler.

Bilinmesi gereken bir diğer husus da kadınlar için İran’da olduğu gibi baş örtme zorunluluğunun olmadığıdır. Ancak hava koşullarından ve ülkenin geleneklerine olan saygıdan dolayı uzun kıyafetler seçilmesi faydalı bir tercih olacaktır.

Mısır’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mısır’ın pek çok şehrine direkt uçuş bulunmaktadır. Kahire’ye uçuş süresi Türkiye’den 2 saat sürmektedir. Sharm El Sheikh’e ise 2 buçuk saatte gidilebilmektedir. Mısır içi seyahatleri için Mısır gezi rehberi okumaya devam etmeniz yararınıza olacaktır.

Mısır içinde seyahatleriniz için otobüs, tren, taksi, gemi ve uçak tercih edebilirsiniz. Taksi şoförleri turistlere saygılı davrandığı gibi çoğu zaman fotoğraf çekinmek de isteyebiliyor. Kahire şehrinden Luxor şehrine gitmek isteyenler için gece tren yolculuğu yapmak da keyifli bir tercih olacaktır.

El Sheikh Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nı tercih edecekseniz İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan direkt uçuşla Sharm El Sheikh Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Ancak Pegasus’u tercih etmeyi düşünüyorsanız, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 2 buçuk saatlik direkt uçuşla Sharm El Sheikh Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Mısır Piramitlerine Nasıl gidilir?

Başkent Kahire’den Giza Piramitleri’ne en güvenli ve kolay ulaşım UBER ile yapılmaktadır. Ancak toplu taşıma araçlarından birini kullanmak isterseniz metro durağı Giza’da inmeniz gerekmektedir. Ancak bu duraktan piramitlere yaklaşık 9 km kadar mesafe vardır. Yolun kalanını taksi ile gitmeniz gerekmektedir.

Mısır Gezilecek Yerler

mısır gezi rehberi i̇le muhteşem yurtdışı turu
mısır gezilecek yerler: mısır piramitleri

Tarihi ve mistik ruhuyla muhteşem bir ülke olan Mısır’da gezilecek yerleri Mısır gezi rehberi okumaya devam ederek kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Mısır denince akla ilk gelenlerden biri hiç şüphesiz Mısır Piramitleri’dir. Bu büyüleyici ülkede yüzün üzerinde piramit bulunmaktadır. En meşhur olanı elbette ki Keops Piramidi’dir. Keops Piramidi Kahire’de bulunmaktadır ayrıca dünyanın yedi harikasından biri olma özelliğini de taşımaktadır. Bir diğer meşhur piramit ise Basamaklı Piramit olarak bilinen piramittir.

İkinci olarak pek çok Mısır gezi rehberi Büyük Gize Sfenksi’ni ziyaret etmenizi önermektedir. Hiç şüphesiz Mısır’ın en güzel tarihi değerlerinden biri olan Büyük Gize Sfenksi dünyanın en büyük tek parçalık taş anıtı olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda dünyanın en yaşlı taş anıtıdır. Kahire’de bulunmaktadır.

Kahire Mısır Müzesi de bir diğer gezmeniz gereken yerlerden biridir. Müze gezmeyi sevenler, Mısır’ın pek çok arkeolojik ögelerini görebilir, Mısır tanrı ve tanrıçaları ile tanışabilir, birkaç adet mumyalanmış firavun cesedini görebilir.

Krallar Vadisi ise Tutankhamun gibi pek çok ünlü firavun ve asillerin mezarlarının sergilendiği yerdir. Luxor bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca Şarm El Şeyh de keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır.

Mısır Gezi Planı

mısır gezi rehberi i̇le muhteşem yurtdışı turu
mısır gezi planı

Mısır’a gitmeden önce Mısır gezi rehberi okuyup bir Mısır gezi planı yapmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak ilk olarak bilinmesi gereken önemli hususlardan biri Mısır’da İngilizce konuşma oranının oldukça düşük olduğudur. Bu sebeple Mısır’a gitmeden önce Arapça birkaç önemli kelime öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Daha sonra Mısır’da gitmek istediğiniz yerleri Mısır gezi rehberi ile ayarlayarak kendinize bir Mısır gezi planı oluşturabilirsiniz. Bütçenizi, otel fiyatlarını araştırarak, gidilecek yerlerin giriş ücretlerine bakarak, yiyecek içecek gibi unsurları göz önünde bulundurarak ayarlamanızı öneririz.

Mısır Gezi Turu

Mısır’ı gezerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur vaktiniz varsa ve kendinizi iyi hissediyorsanız yürüyerek gezmenizdir. Onun dışında Mısır’ı gezmek için pek çok tur şirketi bulunmaktadır. Bunlar arasında bütçenize en uygun olanı ve en beğendiğinizi tercih ederek Mısır’ın benzersiz güzellikleriniz keşfedebilirsiniz. Mısır gezi rehberi edindikten sonra Mısır’ın muhteşem havası ve mistik büyüsüne kapılmak oldukça keyifli olacaktır.

Artık kütüphaneler ve müzeler evinize kadar geldi. Nasıl mı? Ülkemizde ve Dünyada Sanal Kütüphane Gezisi Yapılacak 8 Yer Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir