1. Anasayfa
  2. Gezi Turları
Trendlerdeki Yazı

Sinop da Gezilecek Yerler| 10 Muhteşem Öneri

Sinop da gezilecek Yerler listemizin minik seyahatleriniz için yol gösterici nitelikte olacağına eminiz…

Sinop da Gezilecek Yerler| 10 Muhteşem Öneri
0

Sinop da gezilecek Yerler listemiz, küçük tatil planlarınız için düşüncelerinize ışık tutacak. Sinop ili temiz havası, bol yeşilliği ve Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Yılın her dönemi turist alma kapasitesine sahip olan bu şehir, varmış olduğunuz her bölgesinde farklı bir güzellik ile sizi karşılayacak ve işsiz güzelliği ile sizi büyüleyecektir.

Birkaç günlük keyif gezileri yapmak, karmaşadan kurtulup huzur bulmak istiyorsanız eğer Türkiye’nin en mutlu şehri olarak bilinen Sinop ili tam size göre demektir. İstanbul’dan Sinop’a kısa kaçamaklar yapmak isteyenler için birbirinden güzel 10 rota ile sizlerleyiz. Sinop’a gittiğinizde görmeniz gereken en özel yerleri sizler için listeledik.

Sinop da Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinin en kuzeyinde yer alan ili olan Sinop, yeşillikleri ve bu yeşilliklerin mavi ile enfes buluşmasından oluşan bir ildir. Ülkemizin en mutlu ili olarak biliniyor olmasının en önemli nedeni olarak halkının oldukça mütevazı olması olarak görülüyor.

Sinop’un Gezilecek En Güzel Yerleri Listemiz

Sinop da gezilecek Yerler listemizin minik seyahatleriniz için yol gösterici nitelikte olacağına eminiz. Gezi turları ile de gidebileceğiniz Sinop turu için işte size öneri listemiz

1. Sinop Hamsilos Koyu

Sinop Merkez’de yer alan ve yeşilin mavi ile buluşmasının en güzel göstergesi olan bu koy Sinop da gezilecek Yerler listesi arasında gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli yerdir.

Denizin orman ile buluştuğu Sinop Hamsilos Koyu, Akliman mevkiinden sonra mesire alanları ve konaklamak için birçok imkan sunuyor. Doğa yürüyüşleri için oldukça elverişli olan bu alan gezi tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.

2. Sinop da gezilecek Yerler Listesinin En Önemlisi Sinop Cezaevi

sinop da gezilecek yerler
sinop cezaevi

1999 yılında kapatılarak müze haline getirilmiş olan Sinop Cezaevi 22 yıldır binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Üç yanı denizle çevrili olan bu yerde geçmişin birçok izi taşınıyor. Ünlü birçok ismin bu cezaevinde gün saymış olduğu da biliniyor.

3. Sinop Erfelek Gezilecek Yerler

Erfelek, Sinop ilinin en önemli ilçelerinden birisidir. Sinop Erfelek gezilecek yerler arasında en önemlisi Tatlıca Şelaleleridir. Doğa harikası olarak görülen, huzur veren sesin kuş cıvıltılarına karışması ile huzur veren bir bölgedir. Bunun yanı sıra önemli bir yer olan Sinop Cezaevi de bu ilçede yer almaktadır.

4. Sinop Erfelek Şelalesi

sinop da gezilecek yerler : sinop erfelek şelalesi
sinop erfelek gezilecek yerler: erfelek şelalesi

Sinop Erfelek Şelalesi, bir doğa harikası olarak kendisini gösterirken huzurlu ve tamamı ile temiz havası ile kendisini ziyaretçilerine açıyor. Park içerisinde yer alan birçok piknik alanı, yürüyüş alanları, tırmanış için uygun alanlar bu parkın daha fazla tercih edilmesini sağlıyor.

5. Akliman Plajı

Sinop da gezilecek Yerler listemizde yer alan ve Sinop ilinin en güzel plajlarında birisi olan Akliman, çarşaf gibi denizi ve temizliği ile ziyaretçilerinden beğeni topluyor. Beyaz kumlara ev sahipliği yapan bu yerde piknik alanları ve konaklamak için de birçok imkan bulunuyor.

6. Sinop Kalesi

sinop da gezilecek yerler
sinop kalesi

Sinop ilinin tarihi eserleri arasında yer alan ve en önemli eserlerinden birisi olan kale, M.Ö 7. yy kadar dayanıyor. Bu kaleden Evliya Çelebi Seyahatname eserinde bahsedilmektedir. İki giriş kapısı olan bu kale şehrin en önemli sembolleri arasında yer alıyor.

7. Diyojen Heykeli

Sinop Merkezde ziyaretçileri karşılayan 5,5 metrelik bir heykeldir. Bu heykel, Büyük İskender’e “Gölge etme, başka ihsan istemem” diyen ünlü düşünüre aittir. Bu düşünür, bu sözü sonrasında sürgün edilmiştir. Ancak doğum yeri Sinop’tur.

8. Sinop Ayancık Gezilecek Yerleri

Sinop ilinin en kuzey bölgesinde yer alan bu ilçe, Sinop da gezilecek Yerler arasında en önemli yeri alan İnce burun feneri ile ün kazanmıştır. Bunun yanı sıra İnaltı mağarası ve Ayancık Kilisesi ile de ün kazanmıştır.

9. İnceburun Feneri

sinop da gezilecek yerler
sinop da gezilecek yerler: i̇nceburun feneri

1863 yılında inşa edilmiş olan fener, Sinop da gezilecek Yerler arasında mutlaka gidip görülmesi gereken bir yerdir. İnceburun Feneri, Türkiye’nin en kuzey noktası olarak bilinen ve eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyülemiş olan bir yerdir.

10. Sinop Gerze Gezilecek Yerler

Sinop Gerze gezilecek yerler arasında en çok sevilen ve manzarası ile kendisinden bol bol söz ettiren Gerze Şahin Tepesi ilk sırada yer alıyor. Samsun Caddesi üzerinde yer alan bu yerde, ilçenin kuşbakışı görüntüsünü görebilir ve çay bahçesinde dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir