1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

İzmir Foça da Gezilecek Yerler | 5 Öneri

İzmir Foça gezilecek yerler dediğimiz de insanların en çok sorduğu soru hangi Foça oluyor. Çünkü turizmin artış göstermesi sebebiyle Foça bölgesi eski ve yeni Foça olarak ikiye ayrılmıştır. Tarihi dokuları en çok bünyesinde barındıran ise Eski Foça bölgesidir.

İzmir Foça da Gezilecek Yerler | 5 Öneri
7

Foça da gezilecek yerler son zamanlarda herkesin ilgisini çekmeye başladı. İzmir’e bağlı Foça ilçesi, birçok tarihi eser ve doğa güzellikleri ile mitolojiye konu olmuş efsanevi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Denizi kumu plajı ve tarihi kalıntıları ile nam salmış İzmir ilinin güzide, tam keşfedilmemiş bakir kalmayı başarabilen ilçesi Foça’da gezebileceğiniz en önemli tarihi yerleri bugün sizlerle paylaşacağız.

Foça’nın tarihi 11. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Denizcilik ve mühendislikte ün salmış olan İyon halkının yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. Tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan İzmir ve ilçeleri 1081 yılında Çaka Bey’in eline geçmesiyle ve Fatih Sultan Mehmet’in Çaka Beyliğine son vererek Osmanlı topraklarına katması ile Türkleşmiştir. Doğal sit ve koruma alanı olarak da birçok bölgesi bulunan İzmir ilçelerinin fok balıklarının yaşam alanı olması sebebiyle koruma alanı olarak da geçmektedir.

YouTube video

İzmir’de Gezilecek Yerler?

Foça’da gezilecek yerler, listesi say say bitiremeyeceğimiz kadar uzundur. İzmir başlıca herkesin Ege sahillerine hayranlığını dile getirdiği özellikle beyaz yakalıların yılın tüm yorgunluğunu huzurla geçirmek için can attıkları yerler listesinin başında yer almaktadır. İzmir merkezde en çok tercih edilen alanlar genellikle İzmir Saat Kulesi ve Efes Antik Kenti gibi tarihi dokularıdır.

Foça ilçesi ise ayrı bir yere sahiptir. Hem henüz keşfedilmemiş birçok güzelliği bünyesinde barındırırken hem de henüz çok duyulmamış olması sebebiyle bakir kalarak doğa ve tarihi özelliklerini kaybetmemiştir. Her ne kadar İzmir ilçesinin Alaçatı bölgesi tercih edilse de Foça Alaçatı bölgesinden 10 kat daha güzel ve tarihi dokuları barındırmaktadır.

Aslında işin gerçeği Alaçatı’nın ünlülerin uğrak yeri olması hasebiyle tercih edildiğini bilmeyenimiz yoktur. Ama bizden size bir tavsiye eğer İzmir’in ilçelerinden birisine gidecekseniz mutlaka tercihiniz Eski Foça bölgesinden yana olmalı. Hem sessiz sakin hem de gezdiğiniz her yerin ayrı bir hikâyesi ayrı bir huzuru bulunmaktadır.

Alaçatı bölgesinden birkaç pozu İnstagram’a atmak yerine Foça bölgesinin tüm tarihi dokusunu ve taş evlerini paylaşmanız size daha çok takipçi kazandıracaktır. İzmir Foça gezilecek yerler dediğimiz de insanların en çok sorduğu soru hangi Foça oluyor. Çünkü turizmin artış göstermesi sebebiyle Foça bölgesi eski ve yeni Foça olarak ikiye ayrılmıştır. Tarihi dokuları en çok bünyesinde barındıran ise Eski Foça bölgesidir.

Yeni Foça’da günübirlik ziyaret ile görebileceğiniz yerleri gezebilirken Eski Foça’ya gez gez doyamayacak ve hayranlıkla gün doğuşunu izlemeye bayılacaksınız.  Eski Foça’ya ayak basan buralara mı yerleşsem acaba sözcüğünü mutlaka kullanır. Bir rivayete göre ise İzmir de Karataş’a basan kişiler mutlaka tekrar gelirmiş oraları görmeye ama tabi rivayet edilen Karataş’ın yerini bilen kimse bulunmamaktadır.

Eski Foça da Gezilecek Yerler?

i̇zmir foça da gezilecek yerler
eski foça da gezilecek yerler

Foça da gezilecek yerler listesinin vazgeçilmez rotası tabii ki de Eski Foça bölgesidir. Homeros’un destanına bile konu olmuş güzellikleri bulunmaktadır. Eski Foça gezilecek yerler listesini sizlerle paylaşacağız. Ardından detaylı bir şekilde 5 yerini anlatacağız ve sizin vaktiniz olursa her yeri gezmenizi tavsiye ederiz. Çünkü tam anlamıyla tarih kokan geçmiş yüzyılların kalıntılarını bünyesinde bulunduran bir ilçedir.

Eski Foça da ezilecek yerleri sırasıyla söylemek gerekirse; Beş Kapılar Kalesi, Foça Antik Tiyatro, Foça Athena Tapınağı, Foça Siren Kayalıkları, Ceneviz Kalesi, Foça Adaları( Orak Adası, Kartdere Adası, Hayırsız Adası, Fener Adası, İncir Adası), Kozbeyli Köyü, Şeytan Hamamı, Eski Foça Tarihi Merkezi gibi yerlerdir. Biz bunlardan en önemli mutlaka İzmir’e gidip görmeniz gereken yerler dediğimiz beş tanesini detaylı anlatacağız sizlere.

Foça da gezilecek yerler listesinde şimdi size meşhur Athena Tapınağını, Siren Kayalıklarını, Phokaia Antik Kentini, Frigya Tepesi ve Arkaik Sur Duvarı ve Kent Kapısını anlatacağız. Bunların dışında Şeytan Hamamı diye adlandırılan Can Dede Tepesinde bulunan M.Ö. 4. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilen aile mezarlığını ve Foça adalarından birisi olan Orak Adasını gezmenizi öneririz.

Foça da gezilecek yerler listesinde bulunan Orak Adası en büyük adalarından bir tanesi olduğu için her yıl yerli yabancı turisti fazlasıyla ağırlamaktadır. Ayrıca tavşanların yaşam alanı olarak görülmektedir. Bir de İncir Adası vardır. Gelenleri tropikal ormanlarda geziyormuşçasına huzur veren ve görsel şölen yaratan bir yerdir.

Foça da Gezilecek Yerler: Athena Tapınağı

İyon tarihinin ve Phokaia Antik Kentinin en eski tapınağı olarak bilinmektedir. Yarımada da 6. yüzyılda kayalıklar üzerinde bulunan bir yükseltiye inşa edilmiştir. Zeus’un kızı Athena’ya ithaf edilerek yapıldığı tahmin edilmektedir. Yıllardır yapılan tarihi arkeolojik kazılarda birçok tarihi yapıt bulunmuş ve hala bulunmaya devam etmektedir.

Tarihi yerlere meraklıysanız Van ın tarihi yerleri ve doğal güzellikleri sizi mest edecektir.

Foça da Gezilecek Yerler Siren Kayaları

foça da gezilecek yerler siren kayaları
foça da gezilecek yerler siren kayaları

Homeros destanında yer almış olan siren kayalıkları mutlaka görmeniz gereken ve hatta ilk sıralarda yer alması gereken bölgedir. Çünkü rivayete göre geçmiş tarihler de rüzgârlı havalarda kayadan gelen seslerin korsanlar tarafından denizkızlarının yardım çığlığı olarak adlandırılarak dümenlerini o bölgeye denizkızlarını kurtarmak için çevirdikleri söylenir.

Oraya giden her gemi parçalanırmış. Aslında kayalıkların özellikleri sebebiyle rüzgârlı havalar da siren sesi çıkartıyorlar. İsminin de Siren Kayalıkları olması buradan gelmektedir. Bu ada foklara ev sahipliği yaptığı için koruma altındadır ve burada denize girmek, balık tutmak yasaktır.

Foça da Gezilecek Yerler Phokaia Antik Kenti

Geçmişi M.Ö. 2000 yıllarına dayandığı tahmin edilen Phokaia Antik Kenti 1952 yılında yapılan çalışmalar ile önce Athena tapınağının bulunmasına ardından Sütun Sur Duvarlar, mimari kalıntılar ve Anadolu’nun en büyük en eski tarihi tiyatrosu bulunmuştur. Phokaia Antik Kent bölgesini mutlaka gezmeli ve bölgenin güzelliklerine doymalısınız.

Foça da Gezilecek Yerler Frigya Tepesi

Frigya tepesi doğal bir teras olma özelliğine sahiptir. Eski Foça ve yeni Foça’nın tüm tarihi dokularını kuş bakışı seyretmenize sebep olmaktadır. Ayrıca gün doğumu mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır.

Foça da Gezilecek Yerler Arkaik Sur Duvarı Ve Kent Kapısı

Geçmişi M.Ö. 590-580 yıllarına dayandığı tahmin edilen kalıntılar son dönem kazılarında ortaya çıkmıştır. Sur duvarları 5 Km uzunluğundadır. Hatta tarihte Herodot’un fazlaca bahsettiği bu duvarlara Herodot duvarları da denilmektedir.

Yeni Foça da Gezilecek Yerler?

yeni foça da gezilecek yerler?
yeni foça da gezilecek yerler?

Foça da gezilecek yerler listesinde yukarıda sizlere en önemlilerini bahsettik peki Yeni Foça için böyle bir liste ister misiniz? Şu an için böyle bir liste paylaşmayacağız ama isteklerinize göre bu konuda da sizi bilgilendirebiliriz. Yeni Foça ilçesi biraz daha merkeze yakın olduğu için Eski Foça kadar tarihi pek dokusu bulunmamaktadır.

Ama sokaklarında bulunan eski taş evleri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Eğe kıyıları söz konusu oldu mu keşke gelmeseydik diyebileceğimiz hiçbir yer olmadığı için bu bölgelerin gezisini 2-3 güne sığdırmamanızı tavsiye ederiz. Yıllık izinleriniz de sindire sindire bu doğa ve tarih güzelliklerini keşfetmenizi ve kentin yaşlılarından rivayetleri dinlemenizi tavsiye ederiz.

Rivayetlerin tarihi dokulara daha fazla anlam kattığına inanan tek kişi biz değiliz muhtemelen. Foça da gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik umarız tüm Foça bölgesini gezme fırsatınız olur. Çünkü birini görseniz aklınız mutlaka bir diğerinde kalacaktır. Eğer sadece gezi amaçlı gidiyorsanız ağustos ayına pek denk getirmemenizi tavsiye ederim İzmir’in sıcağında gezmek sizleri biraz zorlayabilir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
  1. Gerçekten bir solukta okunan harika bir tanıtım yazısı olmuş. Foçanın tarihinden etkilenmemek imkansız.

  2. Çok güzel ve harika begendim

Yapılan Yorumlar
  1. Çok güzel ve harika begendim

  2. valla yazı içeriği çok faydalı olmuş görsellerle desteklenmesi çok iyi. gezilecek yerler listesine eklemem de etkili olduğubu söyleyebilirm. sitenizi sekmelere ekledim bu tip yazılarınız çok iyi

  3. Gerçekten çok güzel bir makale olmuş. İzmire gitmeden önce içeriğe baktığım çok iyi oldu.

  4. Gerçekten bir solukta okunan harika bir tanıtım yazısı olmuş. Foçanın tarihinden etkilenmemek imkansız.

  5. Öncelikle buraya bayıldım.. Tam bir doğa harikası. Bu zor günlerde sessiz kafa dinlemelik bir yer arıyorsanız Dünyadan uzak 😂 çok iyi olabilir.

  6. Ahh geçen yaz Foça Sirenlerdeydik. Çok güzel yerler gerçekten, bloğu okudukça tekrar gitmiş kadar oldum. :) Elinize sağlık

  7. Anlatımınız gerçekten çok güzel . Gitmedim ama gitmiş kadar oldum :) Mutlaka gidip gezeceğim teşekkürler .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir