1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Şile Kamp Yerleri Arasında Dikkat Çeken 9 Yer

İstanbul a yakın tatil fırsatı arayanların en uğrak yerleri arasında bulunan Şile kamp yerleri ve tüm detaylar yazımızda

Şile Kamp Yerleri Arasında Dikkat Çeken 9 Yer
4

Kampçıların iyi bildiği gibi Şile kamp yerleri ülkemizin en uğrak kamp yerlerinden biridir. İstanbul’da bulunan Şile, Batı Karadeniz’in en güzel bölgeleri arasında ifade edilen bir yerdir. Hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi yerleri ile Şile kampçıların en sevdiği rotasyonlardan biri olmuştur.

Hem İstanbul’dan hem de ülkenin dört bir yanından her yıl binlerce ziyaretçi Şile’ye akın eder. Özellikle kalabalık yerlerden bunalan kişiler için burası en iyi tercihtir. Peki, şile kamp yerleri listemiz hangi adresleri içeriyor?

YouTube video

Şile Kamp Yerleri Listemiz

Şehrin kalabalığından ve yorgunluğundan uzaklaşmak isteyen kişiler hafta sonu 2 gün boyunca burada tüm stresini atar. İstanbul’un merkezine yaklaşık 85 km olan Şile’de her türlü aktiviteyi yapmak mümkündür.

2 güne sığmayacak bir güzelliğe sahip olduğu için de çok sık ziyaret edilen bir yerdir. Ayrıca Şile’de kamp yapılabilecek onlarca farklı alan bulunuyor. Tatilciler çadır kamp konaklama fiyatları için de genellikle düşük bir ücret öder. Hatta pek çok noktada kamp yapmak tamamen ücretsizdir.

Şile ayrıca günübirlik olarak da ziyaret edilen bölgelerden birisidir. Tarih, kültür ve doğanın ortak kesişim noktası olan Şile’de her türlü tatil imkanını sunuyor. Tatilciler istedikleri takdirde plaja inebilir ya da uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasında sonsuz bir yürüyüşe çıkabilir.

Şile’de yapılan her aktivite tatilcileri insanların tüm sorunlarından uzaklaşmasını sağlıyor. Ayrıca Şile’nin kendi özgü yöresel lezzetleri de insanların cezbediyor. Tatlı, çorba, salata ve ana yemek gibi her alanda Şile’nin kendine has lezzetleri bulunuyor.

thumbnail
Tatil Cenneti Adalar
Gidebileceğiniz 14 Eşsiz Tatil Cenneti Adalar

1 – Şile Kamp Yerleri Arasında Kilimli Koyu Kamp Alanı

Kilimli Koyu hem Şile hem de İstanbul merkeze biraz uzaktır. Şile merkezden Kilimli Koyu yaklaşık olarak 45 kilometredir. Fakat merkezden uzak kalması aynı zamanda bu koyun doğal güzelliklerini korumuştur.

Yeşile çalan denizi ve sonsuzluğa giden ormanları ile kampçılar burayı fazlası ile tercih eder. Bu yüzden de İstanbul’dan buraya otobüs seferleri de çok sık bulunmaktadır. Doğayı keşfetmeyi seven ve kafa dinlemek isteyen tatilcilerin kesinlikle uğraması gereken bir bölgedir.

Kilimli Koyu hem ücretli hem de ücretsiz kamp alanlarına sahiptir. Ücretsiz kamp alanları biraz dışarda kalsa da bölgeye giden her zaman bir patika bulunuyor. Akşamları çok fazla rüzgarın olduğu bölgede kampçıların buna dikkat etmesi gerekiyor.

Şile kamp yerleri ücretsiz koyları arasında bu koy güneşin doğumunun da en iyi izlendiği yerlerden bir tanesidir. Yaban hayvanlarının da çok olduğu bölgenin içerisinde tesisi yok. Fakat yakın bölgelerde kampçıların WC, duş, yemek ve elektrik kullanabileceği tesisler bulunuyor.

2 – Şile’de Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Hacıllı Köyü içerisinde olan bu kamp alanı adı aldığı şelalesi ile adeta kampçılar için düzenlenmiş. Özel araçlar ile de ulaşımın sağlandığı kamp alanı karavancıların da uğrak noktasıdır. Şile ve İstanbul’dan toplu taşıma araçlarının da tatilcileri götürdüğü bir kamp bölgesidir. Bölgeye ulaştıktan sonra tabelalar ile yeşilliklerin içerisinden geçerek Hacıllı Şelalesine ulaşmak son derece kolay.

Şile kamp yerleri arasında tesisin olmadığı bir yerdir. Fakat kampçılar ve tatilciler ihtiyaçları kolay bir şekilde Hacıllı Köyü içerisinden karşılıyor. Üstelik bölgede kamp yapmak tamamen ücretsizdir.

3 – Deniz Severler İçin Karacaköy Plajı Kamp Alanı

şile kamp yerleri arasında dikkat çeken 9 yer
deniz severler i̇çin karacaköy plajı kamp alanı

Karacaköy Kamp alanı içerisinde doğal ve son derece rahat bir plaja sahiptir. Yeşilliğin içerisindeki bu kamp alanı ülkenin dört bir yanından turist çekiyor. Şehir hayatından oldukça uzak olan bölgeye ulaşım sadece özel araçlar ile sağlanıyor. Plaj olmasından dolay bölgede deniz turizmi de son derece aktiftir.

Hem doğada kamp yapmak hem de plajın tadını çıkarmak isteyen tatilciler için en iyi tercihlerden biridir. Şile kamp yerleri arasında içerisinde ve yakın çevresinde WC, duş ve market imkanı olmayan bir bölgedir. Bu ihtiyaçlar biraz uzaklıktaki Karacaköyü’nden giderilebilmektedir. Ayrıca burada kamp yapmak tamamen ücretsizdir.

4 – Şile Kamp Yerleri Arasında Esenceli Köyü Kamp Alanı

Ömer Barajı çevresinde yer alan bu kamp alanı adeta filmlerden çıkmış gibi. Yemyeşil doğasına ek olarak masmavi suyu bölgenin güzelliğine güzellik katıyor. Şile’nin İstanbul’a yakın tarafında olan alan bölge aynı isimli köye bağlı.

Çadır ve karavan kampı için uygun olan bölgede ayrıca günübirlik piknikçileri de görmek mümkün.  Fakat bölgede WC, duş ve elektrik gibi imkanlar hiç yok. Kampçılar bunu bilerek bölgeye gelmeli ve hazırlıklarını yapmalıdır.

YouTube video

5 – Darlık Barajı Kamp Alanı İmkanları

Şile’nin en önemli ve en göz yerlerinden olan Darlık Barajı kamp alanı tamamen ücretsizdir. Fakat buraya ulaşmak için tek imkan özel araçlardır. Yemyeşil doğanın içerisindeki tertemiz barajı ile Darlık, insanları kendine hayran bırakıyor.

Rahatlatıcı doğası sayesinde kafa dinlemek isteyen ve stresten uzaklaşmak isteyen tatilciler için en iyi seçenektir. Ayrıca bölgede balıkçılık da son derece önemli faaliyetler arasında yer alır. Bu yüzden de balıkçılar da oltaları ile Darlık Barajına hafta sonları akın eder. Şile kamp yerleri arasında Çevresinde hiçbir yerleşim ve tesis olmayan bölgelerden biridir.  Bu yüzden WC, duş, yemek ve içecek gibi tüm ihtiyaçlar önceden hazırlanmalıdır.

6 – Yeşilliğin Ortasında Karakiraz Köyü Kamp Alanı

Karakiraz Köyü ormanın ortasında son derece tatlı bir köydür. Bölgeye ulaşım sadece özel araçlar ile sağlandığı için ziyaretçisi pek fazla değildir. Köyün etrafında kamp ve doğa aktiviteleri için onlarca uygun mekan vardır. Denize oranla biraz iç tarafta kalan köy yine de Kurna Plajına yakındır. Köyde tesis olmasa da Kurna Plajında kampçılar için tesisler bulunuyor. Şile Kamp yerleri arasında biraz yüksekte kalması itibari ile yazın sıcağından kurtulmak isteyen tatilciler için en iyi tercihtir.

7 – Denizciler İçin Sofular Plajı Kamp Alanı

şile kamp yerleri arasında dikkat çeken 9 yer
sofular plajı kamp alanı

Şile merkeze sadece 16 kilometre olan Sofular plajı denizin keyfini çıkarmak için en iyi seçenektir. Çevre illerden gelen olsa da bölge hafta sonları genellikle İstanbul’un stresinden bunalanlar ile dolup taşar. Plaj, mesire ve kamp alanlarının ortak kesişim noktası olan bölgede kumsalı ile de meşhurdur.

Plajın geniş bir yer kapladığı alanda yeşil alan biraz daha dışarda kalıyor. Kamp alanlarının tamamen ücretsiz olduğu bölgede tesisler de bulunuyor. Fakat her ihtimale Şile Sofular Kamp Alanı içerisinde konaklayacak kampçılar yiyecek ve içecek hazırlıklarını önceden yapmalıdır.

8 – Mavinin ve Yeşilin Buluştuğu Yer Akçakese Kamp Alanı

Akçakese kamp alanı insanların aklına direkt olarak İskoçya taraflarını andırıyor. Yemyeşil doğanın masmavi deniz ile buluştuğu bu yer Şile merkeze sadece 16 kilometre. Ama yine de bölgeye giden bir servis yok. Tamamen özel araçlar ile ulaşımın sağlandığı Akçakese kamp alanlarına ek olarak bir de sahile sahiptir.

Şehir hayatından tamamen uzak olan kamp alanının içerisinde hiçbir tesis bulunmuyor. Bu tarz imkanlar Akçakese camisinden ya da kafeteryalarından giderilmektedir. Ayrıca Şile kamp yerleri arasında Akakese kamp alanı tamamen ücretsizdir.

9 – Her Türlü Aktivite İçin Eşek Adası Kamp Alanı

İstanbul’a 82 kilometre uzakta olan Eşek Adası kamp alanı hem denizi hem de doğal güzellikleri ile ismini duyurmuştur. Yeşil alanın biraz yüksekte kaldığı bölgede yer adeta deniz manzarasıdır. Hem uzak hem de yolların sorunlu olması yüzünden sadece özel araçlar ile ulaşım mümkündür. Plajı yeşilliğin hemen yanında olan bölgede pek çok tesis de var.

Şile kamp yerleri içerisinde tatilcilerin kameralarını yanından ayırmak istemeyecekleri bir bölgedir. Tamamen ücretsiz olan Eşek Adası kamp alanı insanları kendine aşık edecek bir güzelliğe sahiptir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş keyifle okudum ve faydalandım teşekkürler.

  2. 29 Ekim 2021

    Anlatımınız çok detaylı ve açıklayıcı olmuş teşekkürler. Şile her ne kadar güzel olsa da bazen konaklayacak alan bulmak ya da yapılacak aktivite bulmak zor olabiliyor. Tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate alacağım, yazı çok ilgimi çekti ve hoşuma gitti. Harika bir anlatım olmuş herkese tavsiye ederim.

  3. Guzel bir arastirma gayet basarili sizi takip etmeye devam edecegim bilgileriniz cok net ve acık.

  4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bilgilendirici ve aydınlatıcı. Yaz planları yaparken tatil yerimi bu yazıyı göz önünde tutarak seçeceğim. Mekan seçimleri gerçekten de çok iyi. Yazıların devamını bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir