1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi

Tüm Güzellikleriyle Türkiyenin En İyi Kayak Merkezleri 2022

Tüm Güzellikleriyle Türkiyenin En İyi Kayak Merkezleri 2022
0

Türkiyenin en iyi kayak merkezleri için yapılan araştırmalar kış ayları yaklaştıkça artmaktadır. Eğer sizde kış aylarınızı en güzel şekilde değerlendirmek istiyorsanız kış turizminin en iyi olduğu yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye coğrafi konumu itibariyle dört mevsimi yaşayan şanslı ülkelerden yalnızca biridir. Soğuk kış günlerini güzel ve eğlenceli hale dönüştürmek için en iyi alternatiflerden biri de kayak merkezlerine gitmektir. Nereye gitsek sorusunu Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri adı altında sizler için derledik.

Türkiyenin En İyi Kayak Merkezleri Sıralaması

türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri
türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri

Kış aylarında turizm sektörünü canlandıran kayak merkezleridir. Kış turizminin yaklaşmasını dört gözle bekleyen insanlar için en iyi kayak merkezlerini listeledik. Gezmeyi ve aktivite yapmayı sevenler için Türkiyenin en iyi kayak merkezleri listesi işte karşınızda!

1.Sarıkamış Kayak Merkezi- Kars

Doğu Anadolu’ da yer alan Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde yer almaktadır. Nitelikli pistleri ve kar kalitesi ile Dünya’nın en iyi kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Bir benzeri Alp Dağları’nda görülen kristal taneli karı ile herkesi cezbetmeyi başarmış bir kayak merkezidir. Ayrıca kristal kar tanelerinin kıyafet üzerinde yapışmaması da önemini arttırmaktadır.

türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri
türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri

2.Kartalkaya Kayak Merkezi- Bolu

Türkiyenin en iyi kayak merkezleri listesinin bir diğer kayak merkezi Kartalkaya’dır. Bolu şehir merkezine 50 km uzaklıkta yer alan bu kayak merkezinin toplamda 23 pisti bulunmaktadır. Tur kayağı, Alp kayağı ve kayak koşusu için uygun ortamlar sunan bir bölgedir. Ayrıca  ATV ve snowboard gezileri gibi aktiviteleri de Kartalkaya’da görmek mümkün.

3.Kartepe Kayak Merkezi- Kocaeli

Türkiye kayak merkezleri sıralaması listesinde yer alan bir diğer kayak merkezi Kartepe kayak merkezidir. Sakin huzurlu bir ortam ve şehir merkezine yakınlığı ile çoğu kişinin tercihleri arasında yer almaktadır. Sapanca Gölü manzarası ve doğal güzelliği ile hayranlık uyandıran bu yer İstanbul’a yalnızca 2 saat uzaklıkta…

türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri
türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri

4. Palandöken Kayak Merkezi- Erzurum

Sahip olduğu iyi tesisler ve kar kalitesi ile her seviyeden bireye hitap etmektedir. Ayrıca Dünya Kış Oyunları gibi aktivitelere ev sahipliği yapması ile Dünya kayak merkezleri statüsünde büyük öneme sahiptir. Dağcılık, paintball, yamaç paraşütü ve snowtube gibi farklı aktivitelerinde bulunması burayı gözde merkezlerden biri yapmaktadır.

5. Ilgaz Kayak Merkezi- Kastamonu

Türkiyenin en iyi kayak merkezleri arasında bulunan bu kayak merkezi Çankırı ve Kastamonu illeri arasında yer almaktadır. İç Anadolu bölgesini ve bazı havzaları birbirinden ayıran Ilgaz Dağları’nda kış sporu parkurları bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda konaklama ve yemek tesisleri de mevcut.

türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri
türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri

6. Davraz Kayak Merkezi- Isparta

Davraz dağı Isparta il merkezinin 26 km güneydoğusunda yer alan bir kayak merkezidir. Ayrıca Ege ve Akdeniz’de bulunan nadir kayak merkezlerinden birisidir. Diğer kayak merkezleri kadar adını duyuramamış olsa da manzarası ve tesisleriyle muhteşem bir kayak merkezidir.

7. Zigana Kayak Merkezi- Gümüşhane

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan tek kayak merkezidir. Gümüşhane’nin Torul içesinde yer almaktadır. Eğlenmek ve karın tadını doyasıya çıkarmak isteyenlerin adresi haline gelmiştir. Ayrıca kayak sporunun yanı sıra kızak ve kar motoru ile de eğlenmek mümkün.

8. Yolçatı Kayak Merkezi- Bingöl

Bingöl şehrinin sınırları içerisinde, şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Ana yol güzergahında bulunmasından dolayı ulaşımı oldukça kolay bir kayak merkezidir. Aynı anda 500 kişinin kayak yapabileceği yere ve donanıma sahip olan bu yer sizlerin ziyaretini beklemekte.

türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri
türkiyenin en i̇yi kayak merkezleri

9. Erciyes Kayak Merkezi- Kayseri

Türkiyenin en iyi kayak merkezleri sıralamasının bir diğer kayak merkezi Erciyes’tir. Şehir merkezinden yalnızca 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Orta Anadolu’nun en yüksek dağı unvanına sahip Erciyes’in zirvesi 3 bin 916 metredir.  Kayak tesisi merkezleri 2 ile 3,5 bin arasında değişmektedir. Kayak yapmak dışında snowkite (kar uçurtması) gibi dünyada büyük öneme sahip aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır.

10. Türkiyenin En İyi Kayak Merkezleri Listesinin Sonuncusu Uludağ Kayak Merkezi- Bursa

Uludağ kayak merkezi Türkiye’nin en tanınmış ve en eski kayak merkezlerinden birisi olarak bilinmektedir. Hatta Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olarak da bilinmektedir. Toplamda 11 pisti bulunmaktadır.  Bu pistlerin en uzunu yaklaşık olarak 2 kilometre uzunluğundadır. Ayrıca Marmara bölgesinin en yüksek dağı Uludağ’dır. Dağın en yüksek noktası göller bölgesinde bulunan 2 bin 543 metrelik yüksekliğe sahip Uludağ Tepesi’dir.

Türkiyenin en iyi kayak merkezleri yukarıdaki gibi sıralanmıştır. Çeşitli aktiviteler ve eğlence programları ile kayak merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Sizde kış turizminizi bu güzel kayak merkezleri ile süsleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir