1. Anasayfa
  2. Gezi Turları
Trendlerdeki Yazı

Uçakla Seyahat de 10 Adımda Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?

Korku anında çarpıntı baş dönmesi karın ağrısı terleme gibi bulgular yaşamaya başladığınızda aşırı heyecan nasıl yenilir sorusunu kendinize sormalı ve doktorunuz tarafından verilen uçak korkusu için ilaç kullanmalısınız.

Uçakla Seyahat de 10 Adımda Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?
0

Aşırı heyecan nasıl yenilir Sorusu uçak ile seyahat etmek isteyen birçok insanın araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle uçak ile seyahat etmek birçok kişinin fazlasıyla korktuğu bir konudur.

Uçak kazaları ile çıkan haberler dolayısıyla insanlar uçak seyahatlerinden fazlası ile korkmaktadır. Ancak dünyada en güvenli seyahat aracı istatistiklere göre uçak yolculuğu sayılmaktadır. Buna nazaran maalesef ki uçak yolculuğundan her yüz kişiden beşi korkmaktadır. Ancak bu korkuları yenmenin yolları da bulunmaktadır.

YouTube video

Uçak Korkusu Tedavisi İçin Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?

Korkuyu yenme yolları arasında en çok tercih edilen durum hipnoz tekniğidir. Psikologlar tarafından öncelikle korkunun neden oluştuğu saptanarak tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Unutmamalısınız ki fobiler yalancı korku sinyalleri ile sizi ele geçirerek soğuk terler dökmenize sebep olmaktadır.

Bunu hipnoz yöntemi ile atlatabileceğiniz gibi Türk hava yollarının açtığı uçak korkusunu yenme kurslarında da halledebilirsiniz. Bu kurslar toplu olarak açılarak uçak fobisi olan insanları iyileştirmek ve korkularını yenmek için tasarlanmıştır. Uzman psikologlar ve pilotlar eşliğinde simülatör eğitimler gerçekleştirilmektedir. Simülatör yardımı ile kontrollü eşiklerden geçirtilerek yolcunun korkusunu yenmesine olanak sağlanmaktadır.

Tedavi yöntemlerinden bir tanesi de bilişsel davranışçı terapi (BDT) yöntemidir. Bunun yanı sıra sistematik duyarsızlaştırma tekniği de kullanılarak aşamalı korkuya maruz bırakılan hasta yavaş yavaş duruma ayak uydurmaktadır. Bunlar genellikle bireysel tedavi türleridir. Ancak uçuş korkusu yenme kursları grup dersleri olduğu için daha çabuk uyum sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Aşırı heyecan nasıl yenilir? Size en çok tavsiye edebileceğimiz grup derslerine katılım göstermeniz ve bu durumu aşabileceğinize inanmanızdır. Eğer hala aşamıyorsanız ilaç tedavilerini denemenizi tavsiye edebiliriz.

Uçak Korkusu İçin En Etkili İlaç

uçak korkusu i̇çin en etkili i̇laç
uçak korkusu i̇çin en etkili i̇laç

Aşırı heyecan nasıl yenilir kısmında genellikle bu korkuyu çeken insanlarımız ilaç tedavisine başvurmaktadırlar. Uzman hekimler tarafından ani durumlarda gelişen heyecan sebebiyle bazı sakinleştirici ilaç yöntemleri uygulanmaktadır. Bu durumda uçak yolcusu seyahat sürecini rahatlıkla atlatabilmekte ve panik olmadan seyahatini sonlandırmaktadır.

Uçak korkusu için ilaç çeşitliliği çok fazladır. Ancak uzman doktorlar genellikle Aviofobi ( uçak korkusu) durumunda antidepresan ilaçlardan şunları vermektedirler. Lustral (sertralin). Benzodiazepin, beta blokerler, antihistamin ilaç türleri aşırı heyecan ve uçuş korkularında doktorlar tarafından hastalara reçete edilmektedir.

Uçak Korkusu İçin İlaç Ekşi

Uçak korkusu yaşıyor ve aşırı heyecan nasıl yenilir merak ediyorsanız size tavsiyemiz öncelikle uçuş için yanınıza sevdiğiniz kitap ve dergilerden almalı uçuş esnasında kafanızı dağıtacak yazıları okumak ile zaman geçirebilirsiniz.  Bunun yanı sıra oyun oynayabilir ya da film izleyerek yolculuk sürenizi kısaltabilirsiniz.

Kabin memurlarını korkunuzdan dolayı bilgilendirirseniz mutlaka yolculuk esnasında da sizleri rahatlatacak bilgileri sıklıkla sizlerle paylaşacaklardır. Hayal dünyanızı genişleterek pencere kenarından yeryüzünü seyredebilir kuşlar gibi özgür olduğunuzu düşünebilirsiniz. Uçuşu dinlen ve sindir modunda yürütmenizde fayda vardır. Uzman hekiminizin sizin için uygun gördüğü ilaç takviyelerini de alarak vücudunuzu gevşetebilirsiniz.

Uçak Korkusu Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Korku nasıl yenilir Sorusu özellikle yolculuğa gidecek olan ya da ani travmalardan sonra psikolojide otomatikman gerçekleşmiş durumları gidermek isteyen insanların en çok merak ettikleri sorudur.  Özellikle insanlar ölüm korkusu ile büyük travmalar geçirmekte ve bu korkuya binaen panik atak krizi geçirmektedirler.

Korku kısaca beynin kontrolünü daha ilkel sayılan duygusal bölümün ele geçirmesi ile oluşan tehlike durumudur. Burada mantık devreden tamamen çıkarak duygusal mekanizma tüm beyne hâkim olmaktadır. Bu durumda sağlıklı düşünemeyen kişi korkularını heyecan ile daha çok tetiklemekte ve öleceğine inanmaktadır. Ancak belirli tedaviler ile bu durum aşılabilmekte ve uçak korkusu yenilebilmektedir.

Sağlık sorunları olmasa dahi normal bir insanın da kalp krizi geçirilebilme ihtimali varken aşırı korku içerisinde olan insanların uçağa zorla bindirilmesi doğru değildir. Ani heyecan sebebi ile kan akışında ve kalp ritminde oluşabilecek değişimler kriz yaşatabilmektedir.

Aşırı heyecan nasıl yenilir kısmında ilk yapılacak olan önce kendi korkunuzla yüzleşmek ve bunun üstesinden geleceğinize inanmak olmalıdır. Eğer bunu tek başına yapamıyorsanız mutlaka bir uzman hekime başvurmalı ve tedavi olmalısınız.

Uçak Korkusundan Ölen Var Mı? | Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?

Peki ama Aşırı heyecan nasıl yenilir? Yolculuk esnasında rahat kıyafetler giymeli, çay, kahve, kola ve alkol gibi ürünlerden uzak durmalısınız. Yolculuğa başlamadan önce yarım litre su tüketmeniz kan seviyenizi dengeleyeceği için rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Uçak korkusundan birebir ölen olmayacağı gibi belirli hastalıklar ile panik atak yaşamanız kalp hızınızı artıracağı için ani bir kriz geçirme olasılığınız bulunmaktadır. Ancak pilotlar ve kabin memurları her zaman bu konularda eğitildikleri için sizlere yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Uçak Korkusu İçin Dua

uçak korkusu i̇çin dua
uçak korkusu i̇çin dua

Korku yenme duası yolculuğa çıkacak insanların okuduğu dualardan bir tanesidir. Özellikle uzun yolculuklarda insanlar ölüm korkuları çekmekte ve dua ederek kendilerini sakinleştirmektedirler. En çok okunan dualardan bir tanesi şu duadır. “Bismillehillezi le yedurru meâ ismihi şey’un fil erdi ve le fisseme’ ve huvessemiul âlim.”

Korkuyu yenmek için dua arayışlarında tercih edilen dualar arasında ise peygamber efendimizin yolculuk esnasında okunmasını buyurduğu dualar şunlardır. “Âyet-el kürsi, Hud suresinin 41. âyet-i kerimesi ve Zümer suresinin 67. âyet-i kerimesidir.

Aşırı heyecan nasıl yenilir?  Dualar ve meditasyon yöntemleri ile yenebilme durumunuz söz konusudur. Ancak bu durumlara nazaran hala devam ediyorsa mutlaka hekim kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Uçak Korkusu Kadınlar Kulübü

Korkularımızı nasıl yeneriz? Sorusu kadınlar kulübünde de en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Genellikle balayına gidecek kadınlar ilk kez uçak tecrübesi yaşayacakları için orada nasıl davranmaları gerektiğini ya da bu heyecanı nasıl yeneceklerini konuşmaktadırlar.

Ancak biz burada bütün bilgileri sizlerle paylaştık. Aşırı heyecan nasıl yenilir? Sorusu için size sunduğumuz tüm olanakları deneyimlemenizi tavsiye etmekteyiz. Emin olabilirsiniz ki artık uçuş korkunuz kalmayacak.

Sonradan Oluşan Uçak Korkusu

Unutmamalısınız ki uçuş korkusu dünyada birçok insanda bulunmaktadır ve bir çok insan aşırı heyecan nasıl yenilir araştırmaktadır.. Nasıl oluştuğu saptanamamıştır. Doğuştan gelen bir korku olmamaktadır. Bol su içmek kan akışınızı hızlandıracağı için sıklıkla uçuş öncesinde ve uçuş sırasında su tüketimine önem gösterin yanınızdaki insanlar ile iletişimde olmaya göz teması kurmaya ve dünyanın en güvenli sayılan aracı ile yolculuk yaptığınızı düşünün.

Korku anında çarpıntı baş dönmesi karın ağrısı terleme gibi bulgular yaşamaya başladığınızda aşırı heyecan nasıl yenilir sorusunu kendinize sormalı ve doktorunuz tarafından verilen uçak korkusu için ilaç kullanmalısınız. Uçağa ilk defa bineceklere tavsiye vermek gerekirse mutlaka böyle bir güzelliğin zevkini çıkarmaya çalışmalarını ve beyinlerinin kontrolünü duygusal tarafa kaptırmamaları gerektiğini hatırlatarak sakin kalmalarını bir kitap okumalarını ya da bir film izlemelerini öneririz.

Uçak Korkusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

uçak korkusu tedavisi i̇çin aşırı heyecan nasıl yenilir?
uçak korkusu tedavisi i̇çin aşırı heyecan nasıl yenilir?

Aşırı heyecan nasıl yenilir hususunda sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Özellikle uçak korkusu yani Aerofobi üzerine sık sorulan sorular ile yazımıza devam etmek istiyoruz.

Uçak korkusunu yenme kursu nerede?

Uçak korkusu ile gelişen paniklemelerinize bağlı olarak aşırı heyecan nasıl yenilir sorusuna yanıt arıyorsanız Türk Hava Yolları tarafından açılan uçak korkusunu yenme kursuna katılabilirsiniz.

Korkuyu yenmek için dua var mı?

İster uçak korkusu için dua ister diğer korku ve endişeleriniz için okuyabileceğiniz dualar mevcuttur. Korkuyu yenmek için dua önerimiz ise Âyet-el kürsi, Hud suresinin 41. âyet-i kerimesi ve Zümer suresinin 67. âyet-i kerimesi olacaktır.

Uçak korkusu için ilaç Önerisi

Aşırı heyecan nasıl yenilir sorusuna yanıt olarak bazı kişiler uçak korkusu için ilaç önerisinde bulunacaktır. Yatıştırıcı özelliğine sahip bu ilaçların doktorunuz tarafından verilmesi gerekmektedir.

Uçak Korkusundan Ölen Var Mı?

Uçak korkusundan ölüm olma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak uçak korkusuna bağlı olarak panik atak ya da kalp krizi yaşayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir