1. Anasayfa
 2. Yurtdışı Eğitim

Polonyada Üniversite Okumak

Polonyada Üniversite Okumak
0

Polonyada üniversite okumak her geçen sene daha çok popüler olmaktadır. Polonya eşsiz tarihi güzelliği ve Avrupa Birliği Ülkesi olması yönünden de üniversite eğitimi için tercih edilen bir ülkedir. Ayrıyeten Türkiye’den gelen öğrenciler sınav stresi yaşamadan, lise diploması notlarıyla üniversite hayallerine kavuşması artık daha kolay!

Polonya’yı öne çıkartan bir diğer neden ise öğrenci dostu olmasıdır. Çok sayıdaki üniversitenin İngilizce eğitim gerçekleştirdiği Polonya’ da yaşam ve eğitim giderleri oldukça ekonomik düzeydedir. Eğitim kalitesinin yüksek olması, dünyanın birçok yerinden uluslararası öğrenciyi kendine çekmektedir. Polonya’nın resmi dilinin Lehçe olmasına rağmen ülkenin üniversitelerinin birçok bölümü İngilizce eğitim vermektedir.

Polonya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Polonya Üniversitesi’ne ait eğitim sisteminin 650 yıllık profesyonel bir altyapısı bulunmaktadır. Akademik eğitim dünyası ise 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Merkes Avrupa’nın en eski ikinci üniversitesi de Polonya’da bulunmaktadır. Bu en eski üniversite Jagiellonian Üniversitesi 1364 yılında kurulmuştur. ECTS (European Credit Transfer System) sistemi sayesinde yüksek bir statüye sahip olmuştur.

Polonyada ücretsiz üniversite okumak için bazı şartlar mevcuttur. Polonya Üniversiteleri, eğitim için gerekli desteği ve hibeyi Avrupa Birliği’nden sağlamaktadır. Bu nedenle yalnızca Avrupa Birliği vatandaşlarına ücretsiz üniversite eğitimi verilmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ülkelerin vatandaşları için de düşük bir ücret karşılığında eğitim verilmektedir. Ülkemizde vakıf üniversitelerine verilen ücrete eşdeğer bir fiyat ile yurt dışında okunabilmekte!

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

polonyada-universite-okumak
polonyada üniversite okumak

Polonyada üniversite okumak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler gerçekleştirildiğinde kolaylıkla yurt dışında üniversite okunabilmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği ülkesi olanlar için bu işlem daha da kolaylaşmaktadır.

Türkiye’ den gidecek öğrencilerin ise yalnızca lise diploması veya lise not dokümanı yeterli olmaktadır. Tabi en gerekli olan en az yıl geçerliliği olan pasaportun bulunmasıdır. Böylece Türkiye’de üniversite sınavına girmeden kolaylıkla Polonya’da lisans eğitimi almak mümkün.

Polonya’da hazırlık eğitimi için öğrencilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Polonya’da üniversite okumak için gerekenler;

 • Noter onaylı lise diploması (apostil mühürlü)
 • Islak imzalı olmak şartıyla lise transkripti (apostil mühürlü lise not dokümanı)
 • En az 1 yıl geçerliliği bulunan pasaporta sahip olmak

İlk senenin hazırlık eğitimi olmasından kaynaklı hazırlanmış olan evraklar, eğitim sonrası üniversiteye teslim edilmektedir. Dil eğitimi üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler öğrencilerin dil seviyelerini test etmektedir. İnternet üzerinden öğrenciler dil sınavına tabi tutularak seviyeleri belirlenmektedir. Bu nedenle üniversiteler ile iletişime geçilmelidir.

Polonya’da Üniversite Bölümleri

polonyada-universite-okumak

Başarılı ve kaliteli üniversiteleriyle dünya sıralamalarına giren Polonya birçok açıdan öğrencilere avantaj sağlamaktadır.  Oldukça disiplinli olması  da eğitimini yükseklere çıkartmaktadır.  Polonyada üniversite okumak ayrıca YÖK denkliği açısından da önemlidir. Böylece Polonya ‘da eğitim alan bir öğrenci bu diploma sayesinde hem Türkiye’de hem de Avrupa’da söz sahibi olacaktır.

Polonya dünyada belli bir saygınlığa sahiptir. Bu nedenle binlerce öğrenci yurt dışı hayali ve sağladığı kariyer ile Polonya’yı tercih etmektedir. Ayrıca Türkiye’ de yapılan üniversite sınavı gibi sınavın bulunmaması ile dileyen istediği bölümü okuyabilmektedir. İşte Polonya’daki o bölümler;

 • Varşova’daki Teknoloji Üniversitesi (Warsaw University of Technology)
 • Lisans İnşaat Mühendisliği (B.Sc. Civil Engineering)
 • Lisans Uzay Mühendisliği (B.Sc. Aerospace Engineering)
 • Lisans Elektrik Mühendisliği (B.Sc. Elektrical Engineering)
 • Lisans Bilgisayar Bilimi- Bilgisayar Sistemleri ve Ağları (B.Sc. Computer Science- Computer Systems and Networks)
 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi (Wroclaw University of Technology)
 • Biyoteknoloji (Biotechnology)
 • Kimya (Chemistry)
 • Politika Bilimi (Political Science)
 • Avrupa Kültürleri (European Cultures)
 • Klasikler ve Avrupa Kimliği (Classics and European Identity)
 • Uluslararası İlişkiler- Küresel Çalışmalar (International Relations- Global Studies)
 • Biyomedikal Mühendisliği (Biyomedical Engineering)
 • Mimarlık (Architecture)
 • Bilgisayar Bilimi (Computer Science)
 • Yönetim Lisans (Bachelor in Management)
 • Finans ve Muhasebe Lisans (Bachelor in Finance and Accounting)
 • Makine Mühendisliği (Mechanical Engineering)
 • Bunların dışında tıp, diş hekimliği, psikoloji ve yabancı diller bölümleri de bulunmaktadır.

Polonya’da Üniversite Fiyatları

polonyada-universite-okumak

Polonyada üniversite okumak birçok dünya ülkesine nazaran daha ekonomik. Polonyada üniversite fiyatları belirli bir aralıkta seyretmektedir. Bölümden bölüme ve üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Fakat diğer ülkelere kıyasla daha ekonomik olması Polonya’nın tercih edilmesine katkı sağlamaktadır.

Polonya’da bulunan üniversitelerin ücretleri yıllık 1500 Euro ile 12.000 Euro arasında değişiklik göstermesi bölümlerle ve üniversitelerle alakalıdır. Polonya’da İngilizce, Psikoloji, Mühendislik ve İşletme gibi bölümlerin ücretleri 3000-4500 Euro civarındadır. Tıpa ait bölümlerin ücretleri 9000- 13.000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya Üniversite Fiyatları 2021

Polonya’da yer alan üniversiteler belirli bir düzende ve seviyede bölümlere ayrılmaktadır. Ayrıca devlet ve özel olarak da incelemek mümkün. Devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilere belirli bir ücret karşılığı eğitim vermektedir. Özel üniversiteler ise diğer ülkelere karşın yine ekonomik düzeydedir.

Polonya Devlet Üniversiteleri

Polonyada üniversite okumak için bulunan devlet üniversiteleri;

 • Varşova’daki Teknoloji Üniversitesi (Warsaw University of Technology)
 • Wroclaw Teknoloji Ünicersitesi (Wroclaw University of Technology)
 • Varşova’daki Tıp Üniversitesi (Warsaw Medical University)
 • Lodz Üniversitesi (University of Lodz)
 • Poznan’daki Ekonomi Üniversitesi (Poznan University of Economics)
 • Poznan’daki Teknoloji Üniversitesi (Poznan Technology University)

Polonya Özel Üniversiteleri

Polonyada üniversite okumak için bulunan özel üniversiteleri;

 • Kozminski Üniversitesi
 • Lazarski Üniversitesi
 • SWPS University of Social Sciences and Humanities (SWPS Sosyal Bilimler ve Beşerî Bilimler Üniversitesi)
 • Varşova’daki Ekonomi Üniversitesi (Warsaw University of Economics)

Polonyada Devlet Üniversiteleri Fiyatları

polonyada-universite-okumak

Polonyada üniversite okumak cüzi bir miktarda ücret ile mümkündür. Ayrıca devlet üniversitelerinin özel üniversitelere kıyasla az miktarda ücretinin olması öğrencileri kendine çekmektedir. Fiyatından ziyade Polonya’da üniversite okuma şartları sağlanması daha önemlidir.

Polonya’nın eğitiminin kalitesi olması öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Böylece az bir ücretle ve yarı zamanlı işte çalışma ile yurt dışında okumak sağlanmış olmaktadır. Polonya’nın yıllık yaşam giderleri 4250 eurodur. Yıllık eğitim ücreti ise 3250 euro olarak bilinmektedir. Yıllık genel olarak yalnızca 7500 euro ile yurt dışında hayalleri gerçekleştirmek mümkündür.

Polonyada Üniversite Okuyanlar

Polonyada üniversite okumak birçok öğrencinin hayali haline gelmiştir. Köklü üniversitelere sahip Polonya birçok konuda diğer ülkelerin önüne geçmektedir. Ayrıca Polonya’da okuyanların aldıkları diplomalar Avrupa Birliği ve tüm dünya ülkelerinde geçerlidir. Ülke sınırları içerisinde eğitimini tamamlayan öğrencilere ömür boyu çalışma hakkı da vermektedir.

Öğrenciler yurt dışında hem okuyarak hem de kariyer yaparak birçok şeyi başarabilmektedir. Polonyada üniversite okumak birçok öğrencinin hayalleri arasında yer almaktadır. Hayallerine kavuşma sırası artık sizde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir