1. Anasayfa
  2. Yurtdışı Eğitim
Trendlerdeki Yazı

Kanada da Üniversite Okumak İçin 10 Önerimiz Var!

Kanada da üniversite okumak birçok gencin hayalidir, hem eğitim kalitesi hem de ülkenin refah seviyesi açısından Kanada da üniversite okumak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Kanada da Üniversite Okumak İçin 10 Önerimiz Var!
3

Yurtdışı eğitim birçok gencin hayalidir, hem eğitim kalitesi hem de ülkenin refah seviyesi açısından Kanada da üniversite okumak isteyenlerin sayısı ise oldukça fazladır. Buradan almış olduğunuz diploma dünyanın her yerinde geçerli olacak ve size güzel kapılar açacaktır.

Kanada da üniversiteye giriş sınavı bulunmamaktadır, üniversiteler öğrenci kabul şartlarını kendilerine göre belirlerler. Ayrıca bir üniversiteye giriş sırasında sahip olduğunuz özelliklere göre değerlendirilirsiniz.

YouTube video

Kanada da Yaşam

Kanada üniversitelerinden bahsetmeden önce Kanada’nın coğrafi yapısı ve kültürüne değinelim biraz. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesidir, okyanuslarla çevrili ve yüksek dağları vardır. Bulundurduğu binlerce göl ve temiz kıyıları size eşsiz bir güzellik sunar.

İklim yönünden ise diğer kıyı bölgelerine göre çok farklı bir iklime sahiptir. Oldukça güçlü olan ekonomisi sayesinde G-7 ülkelerinde ilk beş sıradadır. Resmi diline değinecek olursak iki dil bulunmaktadır.

İngilizce ve Fransızca, iki dilde kullanılmaktadır. Özellikle market gibi yerlerde etiketlerin hem İngilizce hem Fransızca olduğunu görebilirsiniz. İngilizcenizi ya da Fransızcanızı geliştirmek istiyorsanız sizin için eşsiz bir fırsat olacaktır. Şimdi gelelim Kanada dai üniversiteleri ve bölümleri listesine.

Kanada da Üniversite Okumak İçin 10 Üniversite

kanada da üniversite okumak i̇çin 10 üniversite
kanada da üniversite okumak i̇çin 10 üniversite

Kanada da ülkenin birçok yerinde üniversite ve yüksekokul yer almaktadır. Buradaki üniversiteler devlete bağlı olup kendi akademik özerkliklerine sahiptirler. Kanada da üniversite eğitimi genellikle Eylül ayından başlayıp Mayıs ayına kadardır, bu süre içerisinde 3 sömestr şeklinde uygulanır.

1 – Algoma Üniversitesi

Kanada da üniversite okumak isteyenler için ilk önerebileceğimiz yer Algoma Üniversitesidir. Bu üniversite 1965 yılında Laurentian Üniversitesinin bir üyesi olarak kurulmuş olsa da 2008 yılında özerk bir üniversite halini almıştır. Fazlasıyla öğrenci çeşitliliği bulunması sebebiyle kültürel gelişmelerle birlikte eğitim seviyesi de artmaktadır. Sakinliği ve kültürel etkileşimi seven bir insansanız bu üniversiteyi tercih edebilirsiniz.

İşletme, İnsan kaynakları, muhasebe bölümlerinin yanı sıra fen bilimleri lisans programları da mevcuttur. Başvuru yapmak için lise diploması 2.0 ortalama ve İngilizce yeterlilik için TOEFL 80 gerekmektedir.

2 – Windsor Üniversitesi

kanada da üniversite okumak: windsor üniversitesi
kanada da üniversite okumak: windsor üniversitesi

Ontario’da bulunan bu üniversite dokuz fakülteden oluşmakta ve 12.000 öğrenciyi bünyesinde bulundurmaktadır. Eğitim seviyesi oldukça yüksek olan bu üniversite, bulunduğu yer dolayısı ile de tercih edilmektedir. Kabul ve başvuru şartı olarak minimum 6,5 IELTS puanı, lisans programları için 80 ve üzeri ortalama, 2 adet referans mektubu ve CV gerekmektedir.

thumbnail
Tavsiye Ederiz
Kore de Üniversite Okumak İster misiniz?

3 – Algonquin College

Kanada da üniversite okumak isteyenler ve sanata meraklı olanlar için Algonquin College adlı üniversiteyi öneriyoruz. Bahsettiğimiz bu üniversite sanat ve teknoloji okuludur, lisans ve lisansüstü 300’den fazla programı bulunmaktadır. Kabul ve başvuru şartı olarak ise lise transkripti, matematik ve İngilizce derslerinin yüksek olması, motivasyon mektubu, İngilizce seviyenizi gösteren sınav sonucu ve TOEFL sınav sonucu gerekmektedir.

4 – Vanwest College

Vanwest College, 1988 yılında kurulmuş olup uluslararası öğrencilerin bulunan ihtiyaçlarına göre üniversite bünyesindeki akademisyenlerin hazırladığı müfredata sahiptir. Profesyonel hayata en iyi ve güzel şekilde hazırlayan bu üniversite, işe alınabilirliği yüksek öğrenciler yetiştirmektedir. İşletme, ticaret, pazarlama ve turizm alanlarında eğitimler vermektedir. Bu üniversiteyi tercih ettiğiniz taktirde özel burs olanağı ve kişiselleştirilmiş destek alabilirsiniz. Kabul şartları ise diğer üniversitelerle hemen hemen aynıdır.

5 – Thompson Rivers Üniversitesi

Kanada da üniversite okumak bir ayrıcalıktır zaten fakat bu üniversite Kanada’nın en prestijli üniversitelerinden biridir. Kamloops şehrinde bulunan bu üniversite neredeyse 25.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversitede lisans programlarının yanı sıra diploma ve sertifika programları da yer almaktadır. Ayrıca 60 açık öğretim ve 140 örgün programı da bulunmaktadır.

6 – University Canada West

Kanada devlet üniversiteleri arayanların bu maddedeki üniversiteye bakmamalarını tavsiye ederiz. Kanada West üniversitesi bir özel üniversitedir, eğer Kanada da işletme okumak gibi bir düşünceniz varsa hiç düşünmeden bu üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Çünkü, Kanada West üniversitesi özellikle işletme bölümünde öne çıkmış modern bir üniversitedir.

Bu üniversitede hedef tamamen iş hayatına hazır insanlar yetiştirmektir, müfredatta buna göre hazırlanmıştır. Eylül ve ocak döneminde kayıt alan bu üniversite, bölgesel burslar da vermektedir.

7 – Acsenda School of Management

kanada da üniversite okumak

Kanada da üniversite okumak ve mezun olduktan sonrada orada kalmak gibi bir düşünceniz varsa bu üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Bu özel okulda okuyup mezun olduktan sonra Kanada da yaklaşık üç yıla kadar çalışma izni elde etme imkanınız vardır. İşletme ve turizm konularında oldukça iyi eğitimler veren bu üniversite öğrencileri iş hayatına daha iyi hazırlamak için 6 aylık bir staj programı sunmaktadır.

Kabul ve başvuru şartı olarak minimum 70 ortalama olan lise diploması, transkript ve pasaport gerekmektedir. Dil konusunda ise TOEFL 84 istenmektedir.

8 – Durham College

Ontario’da yer alan bu üniversite, Kanada’nın en fazla tercih edilen devlet üniversitelerinden bir tanesidir. Dokuz akademik okulu bulunan bu üniversitede, akademik bölümler arası olan Pazar odaklı programlarını öğrencilere sunmaktadır. Başvuru tarihleri Eylül, Ocak ve Nisan olup başvuru kriterleri ise seçilen programa göre değişmektedir.

9 – St. Lawrence College

Kanada da üniversite okumak veya sertifika almak isteyenler için önerebileceğimiz bir üniversitedir. İşletme, grafik, mühendislik, dizayn ve gastronomi alanlarında sertifika ve diploma programları bulunmaktadır. Üç adet kampüs bulunan bu okulda laboratuvar ortamında eğitim de mevcuttur. Eylül ve Ocak aylarında başvuru kabul etmektedirler.

10 – Sheridan College

Kurulduğu zamanlarda 400 öğrenciyle eğitime başlayan bu okul şu anda 23.000 öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır. Ödüllü bir okul olan Sheridan College, birçok öğrencinin ilgisini cezbetmektedir. Sanat, sağlık, teknoloji, ticaret gibi alanlarda eğitim vermekte ve bir çok başarılı mezun vermektedir. 3 adet kampüsü bulunan Sheridan College, toplum hizmeti fakültelerinde sertifika programı da sunmaktadır.

Kabul kriteri olarak TOEFL 88 ya da IELTS 6.5 ve %75 GPA başarı oranı istemektedir. Bölüme göre değişiklik gösteren program ücretleri genellikle 16.000 ve 22.000 kanada doları arasıdır.

Kanada da Üniversite Okumak Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kanada da birbirinden farklı şehirlerde oldukça iyi eğitim kalitesi sunan üniversiteler mevcuttur. Yazımızın bu kısmında Kanada da üniversite okumak hakkında sık sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz.

Kanada’da üniversite sınavı var mı?

Kanada da üniversite eğitimi almak için bir sınav uygulaması bulunmamaktadır. 11 ve 12. sınıf not ortalamaları baz alınarak Kanada üniversitelerine kabul işlemleri yapılmaktadır.

Kanada’da eğitim ücretli mi?

Kanada da üniversite okumak ücretlidir. Sınavsız öğrenci kabul ediyorlar. Seçilecek olan üniversiteye göre ortalama yıllık 20 bin ile 30 bin Kanada Doları ücret ödemeniz gerekebilir.

Kanada’da üniversite okumak kaç para?

Kanada da üniversite okumak ücretli olduğu için lisans eğitimi için yıllık ortalama 32 Bin Kanada Doları, lisans üstü eğitimi için yıllık ortalama 22 Bin Kanada Doları ödemeniz gerekmektedir.

Kanada Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Kanada’da üniversite sınavı yoktur. 70 Not ortalamasına sahip bir öğrenci College eğitimi alabilirken, 80 ve üstü ortalamaya sahip bir öğrenci Kanada üniversitelerine kayıt yaptırabilir.

Kanada’da yaşam pahalı mı?

Kanada’da yaşam genel olarak oldukça ucuzdur. üstelik hem üniversite okumak hem de çalışma izni sayesinde çalışma imkanı bulmak mümkündür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. 24 Ağustos 2021

    Amerikada 2 sene yaşadım şimsi kanada da yaşıyorum ve yaşam şartları hiçbir yerde kolay değil ama emeğinizin karşılığını alıyorsunuz eğitimleri zorlayıcı ama adam gibi öğreniyorsunuz arkadaşımız çok güsel ösetlemil bilgiler vermiş dikkate alarak nbir yol belirleyin

  2. Yurt dışında üniversite okumayı istiyordum ve Kanada’yı tercih etmiştim. Bu listedeki üniversitlere tek tek bakacağım ve inceleyeceğim. Teşekkür ederim!

  3. Kanada’da özellikle devlet üniversitelerindeki eğitim, çalışma izni ve göçmenlik bakımından Amerika’ya göre daha avantajlı imkanlar sunabiliyor. 3 yıla kadar çalışma izni elde etmek gerçekten kıymetli bir imkan. Çalışana güzel fırsatların sunulduğu bir ülke. Kanada-Türkiye arası ticaret veya yatırım fırsatları da mevcut. İklimi oldukça soğuk ve sert olsa da, erken yaşta Kanada yolcusu olan öğrenci arkadaşlar daha kolay uyum sağlayabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir