1. Anasayfa
  2. Yurtdışı Eğitim

Suudi Arabistan ve Öğretmen Olmak

Suudi Arabistan ve Öğretmen Olmak
0

Suudi Arabistan ve orada öğretmen olmak… Herkesin hayalinde iyi bir meslek sahibi olmak vardır. Öğretmenlik de bu mesleğin başında gelir. Kutsal bir meslektir öğretmenlik. Kutsal olmasının nedeni insanla uğraşmasıdır.  İnsanlarla uğraşanların, onlara iyiyi doğruyu gösterenlerin başında peygamberler gelir. Bu nedenle aynı zamanda kutsal bir meslektir öğretmenlik.

Günümüzde fazla değer verilmese de insanlarla uğraşmayı sevenlerin tercihlerinde ön sıralarda yer alır. Öğretmen olmakla iş bitmez. Sürekli kendini geliştirmek, teknolojiye ayak uydurmak gerekir. İdealist bir öğretmenin hedeflerinden biridir öğretmenlik kariyerine yeni bir şeyler eklemek.

Bu hedeflerden biri de yurtdışında uluslararası bir Türk Okulu’nda öğretmenlik yapmak olabilir. Öğretmenlik kariyerine bir şeyler eklemek ve farklı yerlerde vatanına hizmet etmek isteyen, 1990’lı yıllarda Diyarbakır’da göreve başlayan bir sınıf öğretmeninin 2007 yılında yolu Suudi Arabistan’a düşer.

Önce yazılı sınav, sonra mülakat, daha sonra da uyum seminerinden başarı ile geçtikten sonra yolu Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad’a düşer öğretmen olarak. Suudi Arabistan’da toplam 8 Türk Okulu vardır o dönemde. Suudi Arabistan’daki Türk okullarının en büyüğü vardır burada.1988-89 eğitim öğretim yılında büyükelçimizin katkıları ile açılmıştır.

Kutsal Mekânlara Yolculuk

Genellikle hac ve umre için gidilir Suudi Arabistan’a. Bir de görevli olanlar gidebilir. Bunun haricinde ülkeye girmek yasaktır.  Biz ise görevli olarak gideceğimiz için sıkıntı yoktur.

Önce başkent Ankara’da, Suudi Arabistan’a görevli öğretmen olarak gidecek arkadaşlarla buluşulur.  Bir heyecan da burada yaşanır. Tanışmalar, sohbetler, cay keyfi uçak kalkana kadar devam eder. Yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürer. Havada da ayrı bir heyecan ve bekleyiş vardır. Şehirlerin ve ülkelerin üzerinden geçildikçe heyecan daha da artar. Artık hedefe ulaşılmış, uçak iniş yapmıştır..

Suudi Arabistan’da İlk Gün

İlk gün dinlenme tanışma ve okulu tanıma ile geçer. Merakla sorulan sorulara, ilgililerce verilen cevaplar dikkatle dinlenir. Daha önceden hazırlanmış kalacak yerler gösterilir Gün, yerleşme ve yorucu bir yolculuktan sonra cay keyfiyle sona erer. Ertesi gün iple çekilir.

Sıra öğrencilerle, velilerle ve yeni arkadaşlarla tanışmaya gelir. Özellikle öğrencisi 1. sınıfa yeni başlayacak veliler daha meraklıdır çocuğunun öğretmenini görmeye. Tanışma, sınıf paylaşımı bittikten sonra, öğretmen için rutin işler başlar. Kendisine verilen sınıfta eğitim öğretimi müfredata uygun bir şekilde tamamlamak.

Beş Yıl Nasıl Geçer?

Suudi Arabistan’da yaklaşık yüz elli bin civarında Türk vatandaşı yaşar. (2007-20012) . Yıllar önce Anadolu’nun değişik şehirlerinden ekmek parası için buraya gelmiş ve yerleşmişlerdir. İşini düzene koyduktan sonra ailelerini de buraya getirmişlerdir.

Okuldaki öğrencilerin çoğu Riyadh doğumludur. Öğrencilerin çoğu Anadolu’nun şirin ili Hatay’dandır. Bunun nedenlerinden en önemlisi aynı dili konuşmalarıdır. Görevli olarak gelen öğretmenler bir yıl için gelseler de dört defa uzatma sonucunda beş yılı tamamlayarak Türkiye’deki asıl görevlerine dönerler.

Beş yıl burada çok çabuk geçer. Bir yıllığına bu memlekete görev yapmaya gelen öğretmenler, beş yıl sonra ağlayarak ayrılırlar öğrenci ve velilerinden. Bir imkân verilse de kalsak derler ama nafile.

Riyadh’da Beş Yıl

suudi-arabistan

1517-1918 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu  tarafından yönetilen, 23 Eylül 1932 yılında bağımsızlığını ilan eden Suudi Arabistan’ın başkentidir Riyadh. Son derece modern ve gelişmiş, Suudi Arabistan’ın en büyük şehridir.

Ayrıca, yönetimde olan Suudi ailesinin de yaşadığı yerdir.  Çölün ortasında bir yer olmasına rağmen adından da anlaşılacağı üzere yeşil bir yerdir. Arapçada şehrin adı yeşil bahçe anlamına gelmektedir. Farklı ülkelerden gelenlerin her türlü ihtiyaçlarına karşılık veren il, büyük alışveriş ve çocuklar için eğlence merkezleri, gökdelenleri, bahçeleri, geniş yolları, zengin halkı ile de dikkat çeker.

Riyadh, siyasi başkent, Cidde ekonomik başkent, Mekke ve Medine ise dini başkent olarak adlandırılır. Yaşantıları ve kültürleri biraz farklı olsa da, tarihten gelen bir dini birliğimiz vardır bu ülke ile. Bu nedenle bu ülkede görev öğretmenler pişmanlık duymaz geldikleri için.

Suudi Arabistan’da Çalışmanın Avantajları

Her ülkede yaşamanın kendine göre avantajları vardır. Bu ülkelerde kısa ve uzun süreli avantajlardan yararlanmak ister insanlar ülkelerine döndüklerinde pişmanlık yaşamamak için.

Suudi Arabistan’da yaşamanın en önemli avantajı ucuz petrol ve arabadır. Bu nedenle buraya gelen öğretmenlerin en önemli işleri, kalacakları bir ev bulduktan sonra bütçelerine uygun bir araba bulmaktır. Bunun için ilk önce tekrar ehliyet alınır. Türkiye’den aldığınız ehliyet hiçbir işe yaramaz.

Araba alındıktan sonrada Bol bol gezmektir. Suudi Arabistan’da petrol sudan ucuzdur tabiri caizse. Türkiye’de bir depo benzine vereceğiniz ücret ile bu ülkede yaklaşık yirmi beş depo doldurup dünyayı gezebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Dil Öğrenilir Mi?

Öğretmen olarak bu ülkeye gelen her öğretmenin başlıca hedeflerindendir yabancı bir dil öğrenmek. Uzun süre bir ülkede kalınacaksa dil öğrenmenin pek çok faydalarını görürsünüz. Hele de bu dil Kitabınız Kur’an-ı Kerim’in dili ise.

İlk zamanlar bir iştiyakla başlanır dil öğrenilmeye. Özel hocalar tutulur ücret karşılığı. Üniversitelerin dil fakültelerindeki kurslara gidilir. Velilerden Arapça bilenlerle konuşmaya çalışılır. Ama zaman geçtikçe bu iştiyak kaybolmaya başlar. Çünkü konuştuğunuz dili uygulayacağınız bir alan bulamazsınız. Okuldaki öğrenciler Türk velilerin çocukları olduğu için Türkçe konuşmanız yeterlidir.

Riyadh Uluslararası Türk Okulu

Suudi Arabistan’da açılan 8 Türk okulundan öğretmen ve öğrenci mevcudu olarak en büyüğüdür. Yaklaşık 2000 civarında mevcudu vardır. Okulda anasınıfı, ilkokul, ortaokul, lise ve açık lise olmak üzere beş farklı alanda eğitim öğretim faaliyeti sürdürülmektedir.

Yaklaşık her yıl 70-80 civarında öğretmen görev yapmaktadır. Eğitim faaliyetleri dört farklı binada yapılmaktadır. Ayrıca okulun spor alanı, yüzme havuzu da bulunmaktadır. Okul 1988-89 eğitim öğretim yılında, zamanın büyükelçisi Yakar YAKIŞ’ ın girişimleri sonucu 95 öğrenci ile faaliyete geçmiştir. Sınıflar klimalıdır. Havanın sıcak olması nedeniyle eğitim öğretim üstü kapalı alanlarda yapılmaktadır.

Sevinç ve Hüzün Bir Arada

İnsanın başına hayatta kaldıkça her şey gelebilir. Bu olaylar insana sevinç de verir üzüntüde. Sevinç ve üzüntüyü başka bir ülkede yaşamak durumu bazen daha da dramatik hale getirir, Bu sevinçli olayların başında nur topu gibi bir evlat sahibi olmaktır.

Genellikle eşi ve çocuklarıyla buraya gelen öğretmenler yurda dönüşte aile fertlerine bir kişi daha ekleyerek dönerler. Bu güzel duyguyu bu satırların yazarı öğretmen de yaşamıştır.  2008 yılında bir erkek evladı dünyaya gelmiştir bu ülkede. Doğum ve doğum sonrası süreç sıkıntılı geçse de daha sonra sıkıntılar teker teker atlatılmıştır.

Beşinci Yıl ve Dönüş Hazırlıkları

suudi-arabistan

İlk dört yıl acısıyla tatlısıyla geçmiştir bu ülkede. İlk yıllarda farklı bir ülkeye gelmenin heyecanı yaşanırken, son yıl yurda dönmenin sevinci, eş ve dostlardan ayrılmanın üzüntüsü düşer yüreklere. Dönüş için yapılacaklar itina ile planları yapılır. Nelerdir bunlar;

  • Son defa kutsal mekânlar ziyaret edilip buralara veda edilir.
  • Son defa öğrenci velileri ve dostlar ziyaret edilip helallik istenir.
  • Yurda dönerken alınacak hediyelik eşyalar satın alınıp itina ile paketlenir.
  • Beş yıl yaşanmış bu şehirde son bir defa gezilecek yerler gezilir, çöl piknikleri yapılır.
  • Arabanızın satılması ve evinizin sonradan geleceklere devredilmesi en önemli iştir. Çünkü ilk yıl, yurda döneceklerden yüklü miktarlar ödenerek alınmıştır bu evler.
  • Artık her şey tamamlandıktan sonra iş, veda programına gelmiştir.

Veda Programı

Riyadh Türk Okulunda gelenekler vardır. Bunlar yapılmadığı zaman sanki bazı şeyler eksik kalmıştır. Okulda yeni göreve başlayan öğretmenlerin her türlü işleri için özellikle bir üst devre varını yoğunu ortay koyar. Gelenler bir üst devre tarafından karşılanır. Yurda dönecekler ise bir alt devre tarafından uğurlanır.

Veda programı okul yetkilileri tarafından hazırlansa da emek olarak işin içinde bir alt devre vardır. Program içeriği özenle hazırlanır. Büyükelçisinden ülkedeki iş adamalarına kadar herkes davet edilir. Yurda dönecek olan öğretmenlerin slâytları, okulda yaptığı etkinlikler yansıtılır beyaz perdeye.

Duygulu konuşmalar yapılır veda edecek öğretmenler tarafından. Bu konuşmalara yürek dayanmaz. Mendiller ıslanmıştır gözyaşlarıyla. Kimisi duygularını gizlemek ister ama nafile. Kolay değildir, yirmi yıllık öğretmenlik hayatının belki de en güzel günleri burada gelmiştir. Bir daha belki de gelme imkânı olmayacaktır bu şehre.

Yemek kısmı ise bir başkadır. Riyahd’a lokanta sahibi Türk velilerin ellerinden çıkmıştır bu yemekler. Özellikle Hatay mutfağının yemekleridir bunlar. Dostlarla yeme ve içmeye doyum olmaz.

Ve Son

suudi-arabistan
suudi arabistan

Artık söylenecek söz kalmamıştır. İş plaket takdimi ve vedalaşmaya gelmiştir. Veda edecek öğretmeler alkışlar eşliğinde tek tek çağrılır kürsüye. Beş yıl hizmet edilmiştir bu ülkede yaşayan Türk öğrencilerine. Plaketler takdim edilir öğretmenlere teşekkür edilerek. Artık son bir iş kalmıştır, o da vedalaşıp ülkeyi terk etmek.

Daha önceden alınan biletlerin tarihine göre ülkeden ayrılık başlar. Toplu olarak gelinen ülkeden teker teker ayrılık başlamıştır. Havaalanına arkadaşlar tarafından götürülür yurda dönecekler. Burada da son vedalaşma yapıldıktan sonra uçağa binilir.

Uçak havalanırken son kez bakılır yukarıdan, beş yıl görev yapılan bu şehrin çehresine el sallayarak. Bir defter burada kapanmıştır. Artık yeni bir defter açmak zamanıdır. Mevlana’nın dediği gibi;

YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM

Her gün bir yerden göçmek ne iyi,

Her gün bir yere konmak ne güzel.

Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş,

Dünle beraber gitti, cancağızım,

Ne kadar söz varsa düne ait.

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

 

İlginizi çekebilir: Fransada Üniversite Okumak İçin Ne Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir