1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi

Isparta Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi

Isparta Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi
0

Isparta gezilecek yerler listemize hoş geldiniz. şehri tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasında kalan bir iklim özelliğine sahip olan Isparta gezilecek yerler bakımından ise oldukça zengindir.

Göller Yöresi’ne yakın olan yapısı ve birçok antik kente sahip olması nedeniyle Isparta Belediyesi ülkemizde turizm potansiyeline sahip olan şehirler arasında yer alır. Eğirdir Gölü ve Kovada Gölü gibi alanları ile Isparta gezilecek yerler açısından da oldukça zengin bir şehrimizdir. Sahip olduğu antik kentler ve tarihi camilerle ise Isparta gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir konumda bulunur.

Isparta’da Gezilecek Yerlerin Listesi

Gül Şehri olarak da bilinen Isparta şehrinde gül ile birlikte lavanta kokuları arasında bir gezi planlayabilirsiniz. Son dönemde büyük bir görsel şölen sunan lavanta bahçeleri ile ziyaretçilerine kendisini hayran bırakan Isparta, görülmesi gereken yerler arasındaki yerini alıyor.

isparta-gezilecek-yerler
isparta gezilecek yerler

Isparta şehri Göller Yöresi çevresinde bulunduğundan oldukça verimli bir toprak tipine sahiptir. Bu nedenle de asırlardır Isparta yerleşim birimi olarak tercih edilir. Bu nedenle de Isparta’da tarihin büyük bir birikimi söz konusudur.

Özellikle meşhur Lavanta Bahçelerini görmek istiyorsanız yaz ayları sizin için daha uygun bir zaman dilimi olabilir. Bununla birlikte Isparta’da her mevsim karşınıza farklı bir güzellik çıkabilir. Bu sebeple Isparta gezilecek yerler bakımından zengin bir yapıya sahiptir.

Bununla birlikte yaz aylarında yoğun turist trafiği bulunabileceğinden konaklamada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için gezinize başlamadan önce iyi bir planlama yapmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

1)Adada Antik Kenti

Pisida Antik Kentleri içerisinde yer alan Adada Antik Kenti, tarihi doğasıyla yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmeyi başarmaktadır.

Peki, Adada Antik Kenti nerede? Bu antik kent Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Sağrak köyü içerisinde yer alır. Bu bölgede eski yerleşim yerleri bulunur. Helenistik Dönem içerisinde Adada Antik Kenti’ne yerleşenlere ait tarihi paralar bulunmuştur. Bu tarihi paraların üzerinde Yunan mitolojisine ait Tanrıların tasvirleri ilk göze çarpan detaylardır.

Bu özelliklere sahip olması nedeniyle Isparta gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Isparta’ya gittiğinizde Adada Antik Kenti nerede, sorusu ile meşgul olmayacaksınız. Çünkü şehir sizi bu tarihi mekana götürmek için birçok yönlendirmede bulunacak.

2)Psidia Antiokheia Antik Kenti

Yapılan yeni kazılar sonrasında bir gladyatör okulunun bulunabileceği tahmini yapılan Psidia Antiokheia Antik Kenti nerede? Bu antik kent Isparta’nın Yalvaç ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Roma dönemine dair önemli kalıntıların bulunduğu Antiokheia Antik Kenti Isparta’da gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir sıralamada bulunuyor.

3)Uluborlu Kalesi

isparta-gezilecek-yerler

Sarp ve keskin bir kayalık üzerinde konumlandırılmış kale, Isparta gezilecek yerler arasında bulunması gereken önemli yerler arasındadır.

Peki, Isparta’dan Uluborlu Kalesi’ne nasıl gidilir? Bunun için Uluborlu ilçesine gitmeniz yeterli olacaktır. Kalenin yüksek konumu nedeniyle büyük bir manzara keyfi sunması, ziyaret edilmesindeki en önemli sebepler arasındadır. Kalenin iç kale ve dış kale olmak üzere farklı bölümleri yer alır. Kalenin kitabesinin günümüze ulaşmaması, tarihi hakkındaki bilgilerin kısıtlı olmasına neden olmuştur.

4)Eğirdir Kalesi

Roma Dönemine ait pek çok kalıntının yer aldığı ve tarihi bir dokunun olduğu Eğirdir Kalesi gezilmesi gereken önemli mekanlar arasında yer almaktadır. Bu tarihi mekana gitmek içinse en çok soracağınız soru Eğirdir Kalesi’ne nasıl gidilir olacaktır.

Harika bir Eğirdir manzarasına sahip olan bu kaleye Eğirdir ilçesinden kolaylıkla gidebilirsiniz. Kalenin iç ve dış olmak üzere iki kısmı vardır. Önemli bir tarihi güzellik olan kaleyi gezmek için Eğirdir Kalesi’ne nasıl gidilir, diye düşünmeden gezi planınız içerisine dahil edebilirsiniz.

5)Dündar Bey Medresesi

Bu tarihi alan yapısı nedeniyle Isparta gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir konumda yer alır. Önemli bir mimari eser olan bu medrese Hamidoğlu Dündar Bey tarafından yaptırılmıştır.

Peki, Dündar Bey Medresesi’ne nasıl gidilir? Bu medrese Eğirdir ilçesinde bulunan Cami Mahallesi içerisinde yer alıyor. Hızıebey Camii ile birbirini tamamlayan bu medrese heybetli yapısı, üstün işlemeleri ve dikdörtgen şeklindeki yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

6)Aya Baniya(Payana) Kilisesi

Isparta’daki tarihi değeri en yüksek yapılardan birisi olan Aya Baniya Kilisesi mutlaka Isparta seyahat rehberi içerisinde yer almalıdır. Peki, Aya Baniya Kilisesi’ne nasıl gidilir? Bu kiliseye gidebilmek için Isparta’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Turan Mahallesi’ne gitmeniz gerekecek. Sahip olduğu özellikler ve mimari yapısı nedeniyle de oldukça dikkat çekicidir.

Isparta Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleri

isparta-gezilecek-yerler

Isparta Göller Yöresi’nde bulunan özel konumu nedeniyle birçok doğal güzelliği içerisinde barındırıyor. Sahip olduğu göller, kanyonlar ve mesire alanları ile Isparta gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yapıdadır. Eğirdir Gölü Yazılı Kanyon Tabiat Parkı ve Kovada Gölü bu doğal güzelliklerden yalnızda birkaçıdır.

1)Yazılı Kanyon

Yazılı Kanyon Isparta’da görülmesi gereken doğal yerler içerisinde gezilebilecek önemli alanların başında yer alır. Kanyona girdiğiniz andan itibaren doğanın güzelliklerine şahit olabileceksiniz. Kanyonun ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret edilmesi güzellikleri keşfetmek açısından daha isabetli olacaktır.

Peki, pek çok güzelliğe sahip Yazılı Kanyon’a nasıl gidilir? Bu kanyon Kral Yolu üzerinde yer almaktadır. Sütçüler ilçe sınırları içerisinde yer alan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı kamp yapmak isteyenler ve rafting tutkunları için iyi bir alan olabilir. Isparta geziniz öncesinde planlama yaparsanız Yazılı Kanyon’a nasıl gidilir, kaygısıyla uğraşmadan doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

2)Eğirdir Gölü

isparta-gezilecek-yerler

Önemli turistik ve doğal güzelliklere sahip olan Eğirdir Gölü, Isparta doğal güzellikler listesinin ilk sıralarında yer alır. Eğirdir Gölü yüzölçümü itibariyle ülkemizin en büyük 4. Gölü özelliğini taşır. Günün farklı saatlerinde renk değişimi gözlemlense de genellikle camgöbeği rengine sahiptir.

Yeşil Ada ve Can Ada olmak üzere iki adaya sahip olan göl temiz havası ve doğasıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Peki, pek çok güzelliğe sahip olan Eğirdir Gölü nerede? Eğirdir ilçesine geldiğinizde Eğirdir Gölü’nü çok da aramanız gerekmeyecek. Kuşkusuz ilçenin en dikkat çekici yanı Eğirdir Gölü olmaktadır. Bu göl en çok kamp alanları ile dikkat çekmektedir. Birkaç gün kalacak olan kişiler için Eğirdir Gölü Kamp Alanları iyi bir tercih olabilir. Bir Isparta gezisi düşünüyorsanız ve doğa meraklısı biriyseniz Eğirdir Gölü nerede, diye düşünmeden bu göle gelebilirsiniz.

3)Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü doğal güzellikleri ve manzarasıyla doğaseverlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Peki, Kovada Gölü’ne nasıl gidilir? Bu göle gitmek için öncelikle Eğirdir ilçesine gitmeniz gerekiyor. Eğirdir Gölü’nde vakit geçirdikten sonra sessizliğin keyfini çıkarmak ve doğal güzelliklerden yararlanmak için bu göle gelebilirsiniz.

Göl içerisinde Yarımada olarak isimlendirilmiş olan koylar ise keşfedilmeyi bekliyor. Huzur bulmak ve sakin bir gün geçirmek istiyorsanız Kovada Gölü’ne nasıl gidilir, diye merak etmeden bir geziye çıkabilirsiniz.

4)Davraz Kayak Merkezi

Isparta gezilecek yerler arasında Davraz Kayak Merkezi iyi vakit geçirebileceğiniz nadide alanlar arasında bulunuyor. Önemli bir turizm potansiyeli barındıran kayak merkezi özellikle kolay ulaşım şartları nedeniyle sıkça tercih edilir.

Peki, nitelikli vakit geçirebileceğiniz Davraz Kayak Merkezi nerede? Isparta’nın Davraz ilçesinde yer alan bu kayak merkezi kış aylarınız için tatil tercihleriniz arasında yer alabilir.

5)Ayazmana Mesireliği

Isparta içerisinde hoşça vakit geçirmek için Ayazmana Mesireliği iyi bir tercih olacaktır. Ayazmana Mesireliği yol tarifi ise oldukça basit. Çünkü merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 3 km. Çocuk oyun alanları, çiçek bahçesi, piknik alanları ve çay bahçeleri ile ziyaret edilmesi gereken önemli alanların başında yer alır. Isparta gezi rehberi içerisinde dahil edebileceğiniz mesire alanı ile vakit geçirmeniz kolay olacaktır.

Isparta Kamp Alanları Listesi

isparta-gezilecek-yerler
isparta gezilecek yerler

Isparta görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengin olduğu gibi kamp alanları ile de oldukça dikkat çekicidir. Isparta içerisinde kamp yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır.

1)Dedegöl Dağı Kamp Alanı

Doğa yürüyüşleri ve dağcılık için iyi bir tercih olacak Dedegöl Dağı Isparta’nın en yüksek dağıdır. Yılın 10 ayı karla kaplı olan bu dağ Isparta gezilecek yerler haritası içerisine yerleştirilebilecek önemli alanlardan birisidir. Dağda bulunan Pınargözü Mağarası’nı ziyaret edebilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

2)Kızıldağ Milli Parkı

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kızıldağ Milli Parkı Isparta gezi turları rotasının bir hedefi olmalıdır. Özellikle mavi sedir ağaçları ile bilinen bu Milli Park kamp yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alabilir. Çadırlarda kalabileceğiniz gibi bungalov evler kiralayarak bu alanda konaklayabilirsiniz.

3)Melikler Yaylası Kamp Alanı

Isparta’nın önemli yayla turizm alanlarının başında gelir. Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde yer alan bu kamp alanı Dedegöl Dağı eteklerinde yer alır. Isparta gezi rehberi içerisine mutlaka eklemeniz gereken bu yaylada yürüyüş ve tırmanış için kullanılabilir. Fotoğraf çekim noktaları sayesinde de güzel fotoğraflar çekmeniz mümkün olur.

4)Eğirdir Gölü Kamp Alanı

Eğirdir Gölü doğal güzelliğinin yanı sıra kamp yapmak isteyenler için de iyi bir tercih olacaktır. Isparta gezilecek yerler listesi içerisinde ilk sırada yer alan Eğirdir Gölü sahip olduğu kamp alanları sayesinde çadırlar içerisinde kamp yapma imkanı sunar.

Isparta gezi turları uğrak yerlerinden birisi olabilecek kamp alanı ile doğal güzelliklerin keyfini çıkarırken Eğirdir Gölü manzarası ile iyi bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Isparta’ya yakın bir konumda yer alan Adrasan’a da uğrayabilirsiniz. Adrasan tekne turu ile gezilecek koylar, emin olun keşfetmeye değer güzellikte!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir