1. Anasayfa
  2. Vize Nasıl Alınır?

Sri Lanka Vize İstiyor Mu?

Sri Lanka Vize İstiyor Mu?
0

Farklı ülkeleri keşfetmeyi seven insanlar için Sri Lanka vize işlemleri hep merak konusu olmuştur. Sri Lanka turistlerin son 20 yıl içerisinde akın akın gittiği bölgelerden bir tanesidir.

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile meşhur olan ülkeye ülkemizden de gitmek isteyen pek çok kişi var. Fakat Sri Lanka ile alakalı insanların bilmesi gereke bazı önemli noktalar var. Bunların bir kısmı vize ile alakalı olsa da bir kısmı da bu ülkenin nerede olduğu ile ilgilidir.

Sri Lanka Nerede ve Özellikleri Neler?

Sri Lanka’nın fotoğraflarını gören ya da meşhur yerlerini duyan pek çok kişi burayı Afrika ülkesi zannediyor. Özellikle yeşilliği ve maviliği ile Sri Lanka aslında pek çok güzel ülkeyi yansıtıyor. Fakat Sri Lanka aslında bir Güney Asya ülkesidir. Hindistan’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bir kıyı şehri olarak turistleri ağırlamaktadır.

“Hint Okyanusunun İncisi” olarak nam salan ülke özellikle Avrupalı turistlerin en sevdiği yerler arasındadır. Sri Lanka’da gezilecek yerler hiç bitmez. Her ülkede olduğu gibi Sri Lanka’ya gidebilmek için de vize işlemlerini yerine getirmesi gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İçin Sri Lanka Vize İşlemleri

sri-lanka-vize
sri lanka vize

Türk vatandaşları için vize alma süreci pek çok ülkede zorlu geçer. Hem ülkelerin kriterleri hem de sadece Türk vatandaşlarından istedikleri ekstra belgeler süreci oldukça zorlaştırır. Yani ikinci bir vatandaşlık olmadığı sürece vize işlemleri bizler için oldukça zor.

Buna karşın bazı ülkeler hala vize konusunda Türk vatandaşlarından ekstra belge ve şartlar koşmuyor. Sri Lanka’da bu ülkeler arasında yer alıyor. Bu yüzden Türkiye’den Sri Lanka turu için başvuru yapan ve giden kişi sayısı oldukça fazladır.

Sri Lanka’dan Vize Almak İçin Şartlar

İlk olarak Sri Lanka’ya vize başvurusu yapmak ücretlidir. Bu ücret ise dünyanın her noktası için aynıdır ve toplam 35 dolardır. Ayrıca ülke vize başvuru sonuçlarını da çok kısa bir sürede açıklamaktadır. Yapılan başvurular genellikle 1 hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz sonuçlanır.

Geçmiş yıllarda ülkede felaketler olmuş ve Türkiye ilk yardım eden ülkelerden bir tanesi olmuştur. Bu durum iki ülkenin ilişkilerini geliştirmiş ve vize konusunda bazı kolaylıklar ortaya çıkarmıştır. Bugün Sri Lanka’dan vize almak için online şekilde belgesiz başvuru yapmak mümkündür.

Sri Lanka Vize İşlemleri İçin Online Başvuru

sri-lanka-vize

Sri Lanka Cumhuriyetinin resmi internet sitesi dünyanın her yerindeki insanlar için açıktır. İnsanlar buradan istedikleri şekilde ülkeye vize için başvurular yapabilir.

İngilizce gibi pek çok dilde insanlara hizmet veren site başvuru sürecini oldukça kolaylaştırır. Bu yüzden Sri Lanka dünyada resmi internet sitesi üzerinden en çok vize başvurusu alan ülkelerden bir tanesidir. Online ya da elle yapılan tüm vize işlemlerinin ücreti yine 35 dolardır. Formun eksiksiz doldurulması başvuru içi yeterlidir.

Kişisel bilgiler ve ziyaret sebebi gibi bilgileri içeren formda ekstra detaylı ya da zorlayıcı sorular olmaz. Çok kısa sürede online olarak doldurulan form kısa sürede de cevaplanır. Fakat Sri Lanka vize başvurusu onaylanıp ülkeye giden insanların ekstra dikkat etmesi gereken bir nokta vardır.

Ülkedeki havaalanı polislerinin turistleri ülkeye almama hakkı vardır. Yani başvuru onaylansa bile polisler insanları uçakla geri yollayabilir. Ülkeye alınmayan turistlerin uçak masrafları da kendilerine aittir. Bu yüzden ülkeye vardıktan sonra dikkat çekici ya da rahatsız edici bir harekette bulunmamak gerekir.

Havaalanından Sri Lanka İçin Vize Başvurusu

sri-lanka-vize
sri lanka vize

Sri Lanka insanların çokça ziyaret ettiği bir ülke. Ülkenin en önemli kalkınma silahı da şüphesiz ki turistlerdir. Turistleri ülkeyi daha kolay ziyaret etmesi için ülke online başvurulara alternatif aramıştır. Bunun sonucunda da insanların ülkeye gelebilmesi için vize başvurularını havaalanından yapabileceği sistemler geliştirilmiştir.

Uçakla Sri Lanka’ya uçtuktan sonra polis eşliğinde vize başvurusu yapmak mümkündür. İnternette doldurulan formun aynısını burada turistler el ile doldurmalıdır.

Fakat bu durum biraz sorunlu olabilir. Çünkü Sri Lanka uçak biletleri oldukça pahalı. Sri Lanka vize işlemlerini orada halledip onay alamamak da insanlar için ekstra masraf anlamına geliyor. Çünkü polislerin form doldurulmasına rağmen turistleri almama hakkı hala vardır. Bu yüzden de özellikle turistik amaçla ülkeye gidecek kişilerin kesinlikle başvurularını ilk olarak online ortamdan yapmasını daha sonra ülkeye gitmesini önerilmektedir.

Dünya turu için sizlere vize işlemleri adına bilgi vermeye devam ediyoruz. Bulgaristan için merak ettikleriniz Bulgaristan Vize İstiyor Mu? 10 Soruda Bulgaristan Vizesi yazımızda!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir