1. Anasayfa
  2. Yurtdışı Eğitim

Erasmus İçin Polonya Şehir Önerileri

Erasmus İçin Polonya Şehir Önerileri
0

Polonya Erasmus için diğer Avrupa şehirleri arasında her zaman birkaç adım önde olmuştur. Bunun nedenleri arasında pek çok sebep yer almaktadır. Bunların başlıca olanları; ucuz yaşam, güzel şehirler, kendine ait para birimi, ucuz ulaşımdır. Her yıl dünyanın pek çok yerinden öğrencileri ağırlamaktadır.

Polonyada üniversite okumak isteyen öğrenciler için pek çok şehir alternatifi vardır. İkinci Dünya Savaşı sonrası neredeyse tamamen yıkılan Polonya, ilerleyen yıllarda hızlıca kendini toparlamış ve şehirleri eskisine uyarlayarak inşa etmişlerdir.

Erasmus+ için Polonya şehir önerileri kapsamında Wroclaw, Krakow, Varşova ve Gdansk gibi şehirlerin özellikleri neden bu şehirlerde Erasmus yapılması gerektiğini gözler önüne serecektir.

Wroclaw

Polonya’nın rengarenk evlerinin belki de en güzellerini ve en özellerini içerisinde barındıran efsane “cüceler şehri” Wroclaw’a öncelikle bakacak olursak, Wroclaw, Polonya’nın orta Avrupa sınırında yer alan bir şehridir.

Wroclaw’ın bu özelliğinden dolayı pek çok öğrenci otobüs veya tren yardımıyla Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Slovakya’ya rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tek bir noktadan 3 farklı ülkeye ulaşım özelliğinden dolayı Wroclaw’ın ilk artı özelliklerindendir.

İkinci bir özellik olarak Wroclaw, meydanlarında ve sokaklarında pek çok rengarenk binalara sahip olmasından dolayı turistlere ve öğrencilere görsel açıdan güzellikler sunmaktadır. Sokaklarında gezen herkes, bu şehrin büyülü renkli evleri arasında neredeyse kaybolmaktadır.

Rengarenk evler ve sokaklar arasında dolaşırken Wroclaw şehir sakinlerine onlarca noktada bulunan “cüce”leriyle de eşlik etmektedir. Wroclaw’ın “cüceler şehri” olarak adlandırılmasına neden olan cüceler insanların sokaklarda gezerken eğlenmesi ve aktivite kazanmaları için cüceler birer aracıdır. Son olarak Wroclaw, sahip olduğu tarihi binaları turistik olarak şehri keşfetmek isteyenler için önemli bir özelliktir.

Krakow

erasmus
erasmus

Krakow, ya da “Polonya’nın İstanbul’u” olarak bilinen “ejderha” şehri. Krakow, Polonya’nın başkenti olmamasına rağmen tıpkı ülkemizdeki İstanbul gibi başkentinden daha gelişmiş ve ön plandadır. Bu özelliğinden dolayı hem Polonya vatandaşları hem de diğer ülkeden insanlar bu şehirler çalışmaya gelmektedir.

Krakow, gezilecek yer anlamında sahip olduğu güzellikler ve eski kraliyet saraylarından dolayı pek çok turistin ve öğrencinin uğrak noktası olmaktadır. Özellikle Wavel Castle (Wavel Kalesi) her yıl milyonlarca insanı ağırlamaktadır.

Gece hayatı anlamında Polonya’nın en gelişmiş şehri olması, öğrencilerin gündüz ders stresinden uzaklaşması ve biraz da diğer gençlerle birlikte eğlenmesi için pek çok bar ve eğlence mekânına sahiptir.

Krakow’un en bilindik özelliği “ejderha şehri” olarak bilinmesidir. Wavel Kalesi’nin hemen dibinde yer alan mağarada, Krakowluların tarihsel olarak inandığı ejderha mitolojisinden dolayı ortaya çıkmıştır. Bu inanışa göre ejderha zamanında Krakowluları kötülüklerden korumuştur. Wavel Kalesi’nin altındaki mağaranın önünde yer alan ejderha heykelinde belirli aralıklarla heykelin ağzından ateş püskürtülerek turistlere görsel şölen sunmaktadır.

Varşova

erasmus

Varşova’nın ilk özelliğine bakacak olursak, karşımıza hemen “başkent” olma özelliği çıkmaktadır. Varşova’nın başkent olması, diplomatik olarak pek çok önemli binaları içerisinde barındırmaktadır. Şehirde II. Dünya Savaşı neredeyse yaşanılamaz halde ve kullanılacak tek bir bina kalmamasına rağmen insanların el birliğiyle deyim yerindeyse tamamen yeni baştan inşa edilmiştir.

Krakow’a Polonya’nın İstanbul’u, Varşova için de Polonya’nın Ankara’sı benzetmesi yapılması, bu şehrin Polonya şehirleri arasında başkent olmasına rağmen ön plana çıkarılmasına yardımcı olmamıştır. Varşova sahip olduğu tarihi ve güzel yapılı binaları sayesinde ön plana çıkmaktadır.

Sanat anlamında Polonya’nın en ünlü piyanisti Chopin ve  Bilim ve Kültür Sarayı Varşova deyince akla ilk gelenlerdir. Varşova Polonya’nın coğrafi olarak biraz daha kuzeyinde yer alması bu noktalardaki Ukrayna, Litvanya, Letonya ve Estonya’ya seyahat düşünen öğrenciler için önemli bir noktadır.

Gdansk’ta Erasmus

Gdansk’ın en önemli özelliği denize kıyısının olmasıdır. Buna ek olarak Baltık Denizine sahip olması, limanları, tekneyle gezintiler yapılması diğer önemli özelliklerindendir. Gdansk diğer Polonya şehirleri gibi oldukça güzel görünümlü, tarihi binaları ve turistik noktaları olmasına rağmen daha çok deniz kenarları ön plana çıkar.

İskandinav ülkelerine oldukça benzer yapılara, yaşam biçimlerine ve insanlara sahip olması, bütçesi İskandinav ülkelerine yetmeyen öğrenciler için seyahat rotalarında ilk sırada yer almaktadır. Gdansk Voyvodalığı’na bağlı ve Gdansk’ın kasabası olan Sopot’da tıpkı Gdansk gibi deniz turizmiyle ünlüdür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir