1. Anasayfa
 2. Dünya Mutfakları

Etli Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Etli Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?
0

Etli çiğ köfte yemek isteyen kişiler ne yazık ki dışarıdan hazır bir şekilde sipariş edememektedir. Bu nedenle, pandemi şartlarının getirdiği zorluklarla birlikte, evde yemek yapma fikri kişilerde daha çok yer edinmiş oldu. Özellikle etli çiğ köfte nasıl yapılır sorusu akıllara kazındı ve bilmeyenler için bir kez de biz tarif verelim.

Urfa Usulü Çiğ Köfte

Çiğ köfte nasıl yapılır, sorusunun cevabı burada. Urfa usulü çiğ köfte, özellikle et içermesi nedeniyle ön plana çıkmaktadır ve ününü salmaktadır.

Bir porsiyon (125 gram) etli çiğ köfte 340 kalori içermektedir. Fazlaca esmer bulgur içermesinden kaynaklı lavaş gibi hamur işi gıdalar yerine yeşillik içeren gıdalar ile birlikte tüketmek faydalı olacaktır.

Urfa Usulü ( Etli ) Çiğ Köfte Tarifi İçin Malzemeler

 • Dolu dolu 8 çay bardağı ölçüsünde esmer bulgur,
 • 350 gram yağsız kıyma veya 250 gram ince çekilmiş et,
 • 2 su bardağı isot (tercihen urfa isotu),
 • Tepeleme 4 kaşık salça,
 • 3 tane kuru soğan
 • 1 demet taze soğan ve maydanoz,
 • 1 çay bardağı pul biber (dilerseniz miktarı çoğaltabilirsiniz),
 • 5 normal diş sarımsak,
 • 2 tatlı kaşığı kimyon,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 çay bardağınca sıvı yağ,
 • Bu tarife göre en az 15 – 20 küp buz.

Urfa Usulü Çiğ Köfte ( Etli ) Tarifi Yapılışı

etli-cig-kofte
etli çiğ köfte

Çiğ köfte tepsisi, yoksa geniş bir leğende tüm malzemeleri sırasıyla birleştirip yoğuracaksınız. Bunun için basamaklar önem taşımaktadır. İnce çekilmiş et veya kıymayı, baharatlar, mixer ile incecik çekilmiş ya da elde ince ince kıyılmış soğan ve dövülmüş sarımsaklar eklenir. Hepsi karıştıktan sonra buz parçaları eklenir ve etli çiğ köfte kıvam alana kadar yoğrulur.

Kıvam alındıktan sonra ortaya bir çukur açılarak esmer bulgur konulur ve yine yoğrulmaya devam edilir. Yaklaşık yarım saat kadar bu yoğurma işlemi devam eder ve kıvamda aksaklık oluşursa küçük buz parçaları eklenir. Yumuşadıktan sonra salça eklenir ve yeniden yoğrulur.

En sonda küçük küçük doğranmış maydanoz ve yeşil soğanlar eklendikten sonra sıvı yağı da eklenir ve son kez 5 dakika kadar yoğrulur. Tavana fırlatarak olup olmayacağını deneyebileceğiniz Urfa usulü etli çiğ köfte artık hazır. Yeşillikler ile tüketmeyi ihmal etmeyin. Herkese afiyet olsun.

Etli Çiğ Köfte Neden Yasak?

Dışarıda hazır gıda olarak satılan çiğ köftelerin içeriğinde 2008 yılından beri et bulunmamaktadır. Tifo, dizanteri, bağırsak paraziti gibi nedenler besin zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Hazırlanma ve saklanma koşulları tehlikeli olması nedeniyle etli çiğ köfte satışı yasaktır.

Etli Çiğ Köfte Zararlı Mı?

Dışarıda satışı yapılan etli çiğ köftelerde farklı farklı gıdalar yer almaktadır ve en önemlisi çiğ et yer almaktadır. Hazırlanışındaki bilinmezlik ve saklanmasındaki zorluklar dikkate alınmadığı takdirde zararlı olmaya devam edecektir.

Bitlis Yöresel Yemekleri Nelerdir? yazısı ile yöresel lezzetlere tanık olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir