1. Anasayfa
  2. Dünya Mutfakları
Trendlerdeki Yazı

Ankara nın Yöresel Yemekleri| 15 Enfes Lezzet

Ankara’nın neyi meşhur diye merak edenler için hazırladığımız Ankara nın yöresel yemekleri listemiz de 15 enfes lezzet ile tanışacaksınız.

Ankara nın Yöresel Yemekleri| 15 Enfes Lezzet
0

Ankara nın yöresel yemekleri hem Ankaralıların hem de Ankara’yı sevenlerin merak ettiği bir konudur. Ankara’da yaşayanların bile tam olarak bilmediği bu yöresel yemekleri sizin için listeledik. Ankara soğuk, gri bir şehir olarak bilinse de içinde yaşayanlar için tam tersidir aslında, orada yaşayanların vazgeçemediği yaşamayanların ise bir türlü sevemediği bir şehirdir.

Ankara’ya üniversite okumak için gelenler memleketlerine dönerken bu güzel şehirden ayrıldıkları için bir hayli üzülürler. Sokaklarıyla, havasıyla, yaşanan dostluklarla insanı sarıp sarmalar bu güzel Başkent.

Ankara nın Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Ankara’nın neyi meşhur diye merak edenlerin bu hazırladığımız yazıyı mutlaka okumasını öneririz. Gelelim Ankara’nın güzel mi güzel damak çatlatan lezzetlerini tanımaya.

1 – Beypazarı Güveci

YouTube video

500 yıllık bir tarihe sahip olan Beypazarı güveci, zamanın padişahları için özel olarak hazırlanan bir yemektir. Beypazarı güvecinin hazırlanış aşaması da bir hayli zahmetlidir, odun ateşinde ve taş fırında yaklaşık olarak 5 saat kadar pişirilir. Yemek yapılırken kullanılan et özellikle doğada otlanan hayvanlardan alınır, kuzu etiyle de yapılmaktadır. Kuzu etiyle yapılanın ağızda dağılan bir yapısı vardır.

2 – Beypazarı Kurusu

Sevenlerinin asla vazgeçemediği bir lezzettir Beypazarı kurusu, çay, kahve yanına oldukça güzel gider. Kahvaltılarda peynirle bile yenilebilen bir yapısı vardır. Kıtır kıtır ve sert bir yapısı olan bu yiyecek, hamur sert bir kıvama gelene kadar pişirilerek yapılır. Hamurun içine bolca tereyağı ve biraz tarçın atılır sonrada ortaya bu efsane yiyecek çıkar.

3 – Ankara Tava

ankara nın meşhur yemekleri: ankara tava
ankara nın meşhur yemekleri: ankara tava

Ankara nın yöresel yemekleri denildiğinde ilk akla gelendir aslında Ankara tava. Bu güzel yemeğin yapılış konusunda iki adet görüş vardır, bazıları pilavını pirinçten yaparken bazıları ise arpa şehriyeden yapmaktadır. Pilavın yapılışının yanı sıra et konusunda da farklı görüşler vardır, kimisi kaburga etinden yaparken kimisi kuşbaşı et şeklinde yapmaktadır. İki türlü de güzel olan bu lezzeti mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

4 – Ankara Simidi

Her yerin simidi meşhur dediğinizi duyar gibiyim ancak Ankara simidi bir başkadır. İzmir’deki gevrek ve İstanbul’daki simitten oldukça farklıdır Ankara simidi, gerçek pekmeze batırılarak yapılır ve bu sebeple rengi kahverengidir. Ankara nın yöresel yemekleri veya yöresel tatları denildiği vakit hiç şüphesiz simitte gelir akıllara. Sabahları sıcak sıcak ve çayın yanında yenildiğinde ağızda çok güzel bir tat bırakır.

5 – Çubuk Turşusu

YouTube video

Çubuk’a özel olan bu turşu diğer kornişon turşulardan yapı olarak biraz farklıdır. Salatalıkları sondan başa doğru incelir, tadı ve kokusu oldukça güzeldir. Her yemeğin yanında yenilen Çubuk Turşusu sade olarak da tüketilir özellikle turşu seven bir yapınız varsa bu turşuya bayılacaksınız.

6 – Entekke Böreği

YouTube video

Mayayla hazırlanmış hamurun içine kıyma konularak yapılan bu lezzetli börek, Ankara’nın kıymalı böreği olarak da geçmektedir. Hamurun içine kıyma konduktan sonra kapatılır ve kızgın yağa atılır yağda altın renginde kızarana kadar bekletilir ve daha sonra tüketilir.

7 – Tamtak Tiridi

Ankara nın yöresel yemekleri olarak sayılan bir diğer yemek ise Tamtak tirididir. İçinde bulunan çemenle damağınızda harika bir tat bırakan tamtak tiridi vazgeçemeyeceğiniz bir tat olacaktır. Ekmeklerin dilimlenip yağda kızartılmasıyla yapılan bu eşsiz lezzet kızardıktan sonra ekmeklerin üzerine çemen ve kıyma karışımının konmasıyla tamamlanmaktadır. Görünüşü mini bir kebaba benzemektedir.

8 – Bazlama Kebabı

YouTube video

Bazlama kebabı, güzelce kabarmış bazlamaların içine etli harç girmesiyle yapılan bir yemektir. Etli harcı bazlamanın içine koyduktan sonra bazlamanın etin suyunu çekmesi beklenir. Böylelikle ağızda dağılan yumuşak bir tat ortaya çıkmış oluyor. Bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

9 – Şibit Tatlısı

Ankara nın yöresel yemekleri listemizde bir de tatlıdan bahsedelim diye düşündük. Bu tatlıya şebit tatlısı da denmektedir, şebit yufka anlamına gelir. Bu tatlı da zaten incecik yufka gibi açılan hamurlardan yapılmaktadır. Bu hamurlar sac üzerinde pişirilir baklava gibi kesilir ve ardından şerbetlenir.

10 – Yemlik Cacığı

Yabani bir ottan yapılan yemlik cacığı, tarlalarda uzun uğraşlar sonunda yemlik otunun toplanmasıyla yapılmaktadır. Yemlik otu, yoğurt ve nanenin bir araya gelmesi sonucunda yemlik cacığı ortaya çıkmaktadır. Cacık yapmanın yanı sıra yemlik otunu sadece tuz ile de tüketebilirsiniz.

11 – İnceğiz Çorbası

YouTube video

Ankara nın yöresel yemekleri konusunda bahsederken inceğiz çorbasını atlamak olmazdı. İnceğiz çorbası, buğday, kuzu eti ve haşlanmış nohudun bir araya gelmesiyle oluşan bir çorbadır. Çorba hazır olduktan sonra üzerine yağ kızdırıp dökülürse tadına daha bir lezzet katar. İnceğiz çorbası bir defa içtikten sonra bir daha vazgeçemeyeceğiniz türden bir lezzettir.

thumbnail
Yöresel Yemekler Serisinden:
Mardin Yöresel Yemekleri Nelerdir?| 17 Eşsiz Lezzet

12 – Efelek Sarması

Efelek, labada otu olarak da bilinmektedir fakat Ankara’da efelek olarak söylenmektedir. Normal sarma yapılırken hazırlanan iç harcı efelek otunun içine konularak sarılır. Yanına genellikle yemlik cacığı tüketilmektedir, ayrıca efelek otundan çorba da yapılmaktadır. Oldukça lezzetli olan bu otu mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

13 – Öllüğün Körü

YouTube video

Ankara nın yöresel yemekleri arasında bu değişik isimli yemek de bulunmaktadır, ismiyle herkeste bir şaşkınlık uyandırsa da tadı oldukça lezzetlidir. Erişte ile yapılan bu yemek üzerine kavrulmuş kıymanın eklenmesiyle hazır hale gelmektedir. Genellikle yanında yoğurtla tüketilmektedir.

14 – Bici Aşı

YouTube video

Asma yaprakları ve bulgur ile yapılan bu eşsiz lezzet Ankara nın yöresel yemekleri arasında sayılmaktadır. Oldukça doyurucu olan bu lezzet Ankara’nın birçok esnaf lokantasında mevcuttur. Bici aşı genellikle üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ile tüketilmektedir.

15 – Çıkınağıl Asıdası

Hem ismi hem görüntüsü farklı olan Çıkınağıl asıdasının görüntüsü biraz acılı ezmeyi andırmaktadır. Görüntüsü sizi aldatmasın oldukça lezzetli bir yemektir. Erimiş tereyağının üzerine pekmez dökülür ve tekrar pekmez un karışımı ile karıştırılır. Değişik bir lezzet olan Çıkınağıl asıdasını da Ankara’daki esnaf lokantalarında bulabilirsiniz.

Ankara nın Meşhur Yemekleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

ankaranın neyi meşhur

Ankara nın meşhur yemekleri hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Ankaranın neyi meşhur sorusu ile başlayan soru cevap listemize hazır mısınız?

Ankara’nın En Meşhur Şeyi Nedir?

En bilindik olarak Ankara simidi ile listeye başlasak da Ankara nın yöresel yemekleri pek saymakla bitecek gibi değil. Anadolu topraklarının Türk mutfağına kattığı pek çok lezzeti ilgi çekici isimler ile bulmanız mümkün. Ankara neyi ile meşhur öğrenmek için listemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Ankara’nın Neyi Meşhur Tatlı?

Ankara’nın neyi meşhur yiyecek olarak diye merak edenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir tatlı çeşitleri. Size önereceğimiz ise kesinlikle damaklarda müthiş bir tat bırakan şibit tatlısı olacaktır.

Ankara’nın Neyi Meshur Yemek?

Ankara’da ne yenir sorusunu sizler için hazırladığımız listede kısaca yanıtlamak istedik. Her ilçesinin farklı lezzetleri ile tanışmanızı kesinlikle tavsiye ediyor ve Ankara’da ne yenir ne içilir sorusunun yanıtı içinde listemizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Ankara’nın Yöresel Yemekleri Nedir?

1 – Beypazarı Güveci
2 – Beypazarı Kurusu
3 – Ankara Tava
4 – Ankara Simidi
5 – Çubuk Turşusu
6 – Entekke Böreği
7 – Tamtak Tiridi
8 – Bazlama Kebabı
9 – Şibit Tatlısı
10 – Yemlik Cacığı
11 – İnceğiz Çorbası
12 – Efelek Sarması
13 – Öllüğün Körü
14 – Bici Aşı
15 – Çıkınağıl Asıdası

Ankara’nın En Meşhur Yemeği Nedir?

Ankara’nın en meşhur yemeği Ankara Tava olmaktadır. Bunun dışında Ankara nın yöresel yemekleri ile de listemizi inceleyerek tanışmanızı isteriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir