1. Anasayfa
  2. Gezi Turları

Bursa Manzarası İle Keyiflenin

Bursa Manzarası İle Keyiflenin
0

Havanın sıcak olduğu Bursa manzarası gününde en iyi yapılacak etkinlik Uludağ’ın o eşsiz doğasında, tertemiz hava ile güzel kahvaltı yapmaktır.

Gövdesiyle çocuklara dev gibi görünen, büyüklerin de heybeti karşısında hayran olacağı, dallarıyla sadece bir köyü değil sanki bütün evreni kucaklıyormuşçasına asırlardır Bursa’ya tepeden bakan o ulu çınar. Merdivenleri çıktıktan sonra gözünüzü açtığınızda gördüğünüz manzara, tertemiz hava, neşeli mutlu aileler ve çocuk sesleri…

Osmanlı zamanından beri Bursa Belediyesi‘ne şahitlik eden bu dev, zamanın vermiş olduğu yorgunluktan dolayı biraz destek alıyor dallarına. Kucağında sakladığı köyden alıyor adını. İnkaya… dallarının gölgesinde eşsiz bir kahvaltı, semaver çay eşliğinde güne harika bir şekilde başlarsınız.

Kahvaltıdan sonra Bursa’nın diğer güzelliklerine doğru yola çıkmadan önce, dallarının altında büyüttüğü eşsiz dağ meyvelerinin de tadına bakmadan gitmiyoruz. Özellikle mevsiminde yakalarsanız dağ çileği favoriniz olacak.

Güneşin Doğduğu Tarafa Doğru Bursa Manzarası

bursa-manzarasi
bursa manzarası

Güzel kahvaltıdan sonra Bursa’ya doğru inerken manzara eşliğinde güzel bir kahve içmeden gitmeyin. Zaten Bursa’ya öyle tepeden bakmadan içiniz gitmek istemez. Şekersiz içtiğiniz kahvenin tadını, ayaklarınızın altında uzanan Bursa ovası tatlandıracaktır.

Sağ taraf Türkiye’nin başkenti Ankara’mıza doğru götürmeyi isterken, sol taraf ise dağlarında çiçekler açan İzmir’imize doğru çeker sizi. Işıklar Askeri Lisesi kartal gibi tepeden Bursa’ya bakarken Emirsultan Camisi’nin minareleri etrafındaki Osmanlı mezarlarının selvileriyle boy ölçüşür.

Hemen yakınında Yeşil Türbe’nin depremlere rüzgarlara kısacası yıllara meydan okuyan vakur duruşu alır sizi içine. Tüm bu tarihi yapıları yerinde görmeniz başka, Bursa manzarasındaki duruşunu görmek bambaşkadır.

Bursa Manzarasının Diğer Yüzü

Şehrin doğusundaki bu yapılardan kuzeye doğru yönelmek isterseniz eğer kuzeye doğru uzanan şehrin ana yollarından bir tanesi sizi oraya doğru alır içine.

İstanbul’a doğru giden bu yolda yılların eskitemediği ticaret merkezi başta olmak üzere plazaların dizilişini göreceksiniz. Yolun sonunda ise, dev bacalar bir tarafta diğer tarafta da Bursa’yı diğer şehirlere bağlayan otogar. Karşıda uzanan sıra dağların arkası Bursa’nın denizine kavuştuğu nokta.

Üç farklı yöne ayrılan Bursa’nın batısına doğru yüzünüzü döndüğünüzde; geçmişten günümüze korunan yeşilliklerle başlayan Bursa manzarası sizi şehirlere bütünleşmiş uzaklara götürecektir. Günümüzde yapılmış ve Bursa’nın simgesi olmuş yapılar ile tarihi ve doğal güzelliklerin birleştiği bu yol, sizi gezmek ve kendisini göstermek için can atıyor olacaktır.

Bursa manzarasından gerekli ipuçlarını aldığınıza göre, merak ettiğiniz tüm bu güzellikler içerisinde size daha önceden yaşamadığınız tarihi akustiği, ilginç ve yeni bilgileri, doğal güzelliklerin eşsiz tadını öğretmek ve yaşatmak için bekliyor.

Türkiye’deki Doğal Yaşam Parkları ile Bursa gibi doğal yerlere şahit olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir