1. Anasayfa
 2. Vize Nasıl Alınır?

D Tipi Vize Nedir, 2021 D Tipi Vize Ücreti

D tipi vize nedir sorusu uzun süreli olarak yurt dışı seyahati gerçekleştirmek isteyenlerin cevabını en çok aradıkları sorulardan biridir.

D Tipi Vize Nedir, 2021 D Tipi Vize Ücreti
6

Seyahatlerin sıklıkla yapılıyor olması D tipi vize nedir sorusunun sıklıkla sorulmasına neden olmaktadır. Herkesin aradığı sorunun cevabı oldukça basit olmakla birlikte 90 günden uzun süren seyahatleri kapsamaktadır. D tipi vize ile seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin gerekli şartları öğrenmeleri gerekmektedir.

YouTube video

D Tipi Vize Nedir, Neleri Kapsamaktadır?

D tipi vize nedir sorusunun yanında neleri kapsamakta olduğu da en merak edilen konuların başında gelmektedir. Uzun dönemli seyahatleri kapsayan bu vize çeşidi ile 26 Avrupa ülkesine rahatlıkla seyahat edilebilmektedir.

 • Yurt dışında eğitim amaçlı uzun süre kalacak olanları,
 • Evlilik amacıyla aile birleşiminin gerçekleşme durumunda,
 • İş ve çalışma amaçlı olarak uzun süreli yapılan seyahatleri kapsamaktadır.
 • Dil öğrenmek amacıyla yapılacak olan seyahatlerde,

D tipi vize almak isteyenlerin gerekli işlemleri bu işlemleri gerçekleştireceği ülkeden almaları gerekmektedir.

D Tipi Vize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize alma işlemleri oldukça dikkat edilmesi gereken işlerin başında gelmektedir. D tipi vize alırken de bazı durumlara öncelikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Vize alınması ile birlikte gidilen ülkelerde seyahat gerçekleştirenlere pek çok avantajlar sunularak fırsatlar sağlanmaktadır. Bu işlemlerin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve hatasız bir şekilde vize alma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için profesyonel bir şekilde destek alınması daha doğru olacaktır.
 • Her ülkenin kendine göre vize alma şartları bulunmaktadır. Bu şartlar beli durumlara göre değişiklik göstermektedir. Güncel olarak şartların biliniyor olması vize alma sırasındaki mağduriyetin önüne geçecektir.

D Tipi Vize Alınırken İstenen Belgeler

d tipi vize alınırken i̇stenen belgeler
d tipi vize alınırken i̇stenen belgeler

D tipi vize alınırken başvuruda bulunan kişilerden bazı belgeler istenmektedir. Vize alma işleminin tamamlanabilmesi için belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Başvuru formu
 • Fotoğraf
 • Seyahat belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Finansal belgeler

1.     Başvuru Formu

D tipi vize almak isteyenlerden istenen belgelerden biri başvuru formudur. Estonca, İngilizce ve Türkçe olarak doldurulması gereken formun çıktısının internet üzerinden alınması gerekmektedir.

2.     Fotoğraf

D tipi vize nedir, vize alırken hangi belgelere ihtiyaç duyulur sorusunun cevaplarından biri de fotoğraf olmaktadır. Vize alımı esnasında ihtiyaç duyulan fotoğraf için belli şartlar aranmaktadır. Buna göre istenen fotoğrafın 35×45 mm ölçülerinde olması gerekmektedir.

thumbnail
Schengen Vizesi?
Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşım Sağlayan Vize Nedir? | 2021

3.     Seyahat Belgesi

D tipi vize alımı için istenen belge olan seyahat belgesi en az 90 gün geçerli olmaktadır. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

4.     Seyahat Sağlık Sigortası

D tipi vize alırken seyahat sağlık sigortasının alınması gerekmekte ve geçerliliği ise vize süresinin tamamı boyunca olmak zorundadır.

5.     Finansal Belgeler

Kısa süreli çalışma hariç finansal belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.  D tipi belge için istenen tüm belgelerin belirlenen süre içerisinde tam bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de Estonya D Tipi Vize İçin Nerelere Başvurulması Gerekir?

Türkiye’den Estonya D tipi vize almak isteyenlerin başvuru yapacakları bazı noktalar bulunmaktadır. Estonya D tipi vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin başvurularını Ankara’da yer alan Estonya Büyükelçiliğine yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin ilk olarak internet üzerinden yapılması gerekir.

Parmak İzinden Muaf Olan Kişiler Kimlerdir?

D tipi vize başvurusu yapılırken parmak izi alınması gerekmektedir. Bazı kişiler parmak izinden muaf olmaktadır.

 • Sağlık sorunları nedeniyle parmak izi vermekte sorun yaşayan kişiler.
 • 6 yaşından küçük çocuklar,
 • Devletin önde gelen başkanları, hükümet başkanları ile birlikte eşleri,
 • Hükümdarların ve kraliyet ailesinde yer alan üyeler, bunun yanında diğer görevlerde yer alan yüksek üyeler

Estonya D Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

D tipi vize nedir sorusunun yanında uzun süreli seyahat planların merak ettiği konulardan biri de bu seyahat için istenen ücretin ne kadar olduğudur. Estonya D tipi vize için belirlenen ücret yetişkinlerde 100 Euro, 6 ile 11 yaş arasındaki çocuklarda ise 40 Euro olmaktadır.

Bazı kişiler D tipi vize ücretinden muaf tutulmaktadır. Bu kişiler uzun süreli seyahat için vize ücreti ödememektedirler.

D Tipi Vize Ücretinden Muaf Olan Kişiler

 • 6 yaşından küçük çocuklardan D tipi vize ücreti alınmamaktadır.
 • Hizmetle ilgili olarak diplomatik pasaport sahibi olan kişilerden D tipi vize ücreti alınmamaktadır.
 • Estonya vatandaşı olanlardan uzun süreli seyahat ücreti alınmamaktadır.
 • Estonya Cumhuriyeti ile ilgili önemli görevlerde yer alan kişilerden, Estonya Cumhurbaşkanı, Parlemento Üyeleri ve bunun gibi üst düzey görevlerden sorumlu kişilerden D tipi vize ücreti talep edilmemektedir.

D tipi vize nedir sorusu uzun süreli olarak yurt dışı seyahati gerçekleştirmek isteyenlerin cevabını en çok aradıkları sorulardan biridir. Hangi ülkeye seyahat edilmek isteniyorsa o ülkenin D tipi seyahat şartlarını öğrenmek daha doğru bir işlem olacaktır.

D Vizesi Nedir Hakkında Sık Sorulan Sorular

d tipi vize nedir, 2021 d tipi vize ücreti
d vizesi nedir

D tipi vize nedir sorusunu detaylı olarak açıklamaya çalıştık. Ulusal bir vize olması sebebi ile D vizesi başvurusu yaparken gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan güncel bilgileri edinmeniz faydalı olacaktır. Yazımızın bu kısmında en çok merak edilen ve sık sorulan sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

D tipi vize ne demek?

D vizesi nedir diye merak ediyorsanız kısaca okumak, çalışmak ya da uzun süreli kalmak için ihtiyacınız olan ulusal vize çeşidi olarak geçmektedir.

D tipi vize nedir nasıl alınır?

D tipi vize, Sechengen ülkeleri tarafından verilen ulusal bir vizedir. 90 günü aşan ziyaretleriniz için D vizesi almanız gerekli olmaktadır.

D tipi vize kaç gün?

D tipi vize başvurusu uzun süre kalacağınız ülke için alınmalıdır. Bu vize ile diğer Schengen ülkelerine de ziyaretler yapabilirsiniz. Tabii ki 90 günü aşmamak kaydı ile.

Polonya D vizesi ne işe yarar?

Polonya da çalışmak ya da okumak için vize başvurusu yapacaksanız Polonya D vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

D tipi vize oturma izni mi?

D vizesi oturma izni değildir. Ancak 90 günü aşan eğitim ya da çalışma amaçlı seyahatlerde D tipi vizesi gerekli olmaktadır. Bu nedenle D vizesi hem oturma hem de çalışma izni sağlamaktadır.

D vizesi ne kadar sürede çıkar?

D vizesi başvurusu yaptıysanız ortalama olarak 20 gün gibi bir sürede sonuçlanabilmektedir. Resmi tatillere denk gelmesi halinde bu süre uzayabilir.

Almanya D tipi vize kimlere verilir?

Almanya’ya seyahat edecek olanlar şayet 90 dünden daha fazla süre ile kalmak istiyorlarsa Almanya ulusal vizesi olan D tipi vize başvurusu yapmaları gereklidir.

Macaristan D tipi vize nasıl alınır?

Macaristan D tipi vize başvurusu için öncelikle https://ifr.mfa.gov.hu adresinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu zamanında sizden istenen belgeler ile D vizesi başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Polonya D vizesi ne demek?

Polonya D vizesi de diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi 90 günden uzun konaklama, çalışma ya da eğitim olanağı sunmaktadır.

D tipi Fransa vizesi nedir?

Fransa da üniversite okumak, dil eğitimi görmek, çalışmak ya da aile birleşimi gibi sebeplerle başvuru yapacağınız vize ulusal vizedir. D Tipi Fransa vizesi size 90 günden fazla Fransa da kalma hakkı verecektir.

D vizesi kimler alabilir?

D vizesi başvurusu Schengen ülkesinde 90 günden fazla kalmasını gerektirecek sebeplerle gidenler tarafından alınabilir. Bu sebepler eğitim, çalışma, aile birleşimi ve diğer uzun süreli kalmayı gerektiren gerekçeler olabilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş tebrikler

 2. Yararlı Bir Video Olmuş Emeğinize Sağlık Bizleri Bilgilendirdinüz İçin Teşekkürler Yolunuz Açık Olsun Başarılar Dilerim

Yapılan Yorumlar
 1. 18 Ekim 2021

  Yaptığınız blog gayet açıklayıcı olmuş . Verdiğiniz bilgiler benim işime yaradı. Böyle faydalı bilgi içeriklerini görmek bizi geliştirir. Sizin de başarılarınızın devamını dilerim . Umarım yakın bir zaman içerisinde blog sayfanız büyür .

 2. Yararlı Bir Video Olmuş Emeğinize Sağlık Bizleri Bilgilendirdinüz İçin Teşekkürler Yolunuz Açık Olsun Başarılar Dilerim

 3. Gayet eğitici öğretici paylaşımlar. Icerikleriniz de çok başarılı en ince ayrintiya kadar girmiş olmanız da ayrı güzel

 4. Merhaba, öğrenmek istediğim bir konuydu. Açıklayıcı ve sadece bir anlatım olmuş çok şey kattınız bana teşekkür ederim. Yazılarınıza devam edin lütfen! Saygılar

 5. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş tebrikler

 6. Çok faydalı buldum gayet açıklayıcı bilgiler edindim sitedeki içerikler çok faydalı teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir