1. Anasayfa
 2. Vize Nasıl Alınır?
Trendlerdeki Yazı

Bulgaristan Vize İstiyor Mu? 10 Soruda Bulgaristan Vizesi

Her ülkede olduğu gibi Bulgaristan vize için bazı şartlar sunmaktadır. Yapılan seyahatler kısa süreli ve uzun süreli olarak değişebilmekte her iki seyahat türü için de farklı şartlar sunulmaktadır

Bulgaristan Vize İstiyor Mu? 10 Soruda Bulgaristan Vizesi
0

Bulgaristan seyahati gerçekleştirmek isteyenlerin cevabını merak ettikleri sorulardan biri Bulgaristan vize istiyor mu sorusudur. Bulgaristan’a kısa süreli olarak siyah, yeşil ve gri pasaport ile gitmek isteyenlerden vize istenmezken, uzun süreli Bulgaristan seyahatlerinden vize istenmektedir. Siyah pasaport diplomatik pasaportu ifade ederken, yeşil renk hususi, gri renk ise hizmet pasaportlarını ifade etmektedir.

YouTube video

Bulgaristan Vizesi Almak

Her ülkede olduğu gibi Bulgaristan vize için bazı şartlar sunmaktadır. Yapılan seyahatler kısa süreli ve uzun süreli olarak değişebilmekte her iki seyahat türü için de farklı şartlar sunulmaktadır. Bulgaristan seyahati uzun süreli olarak gerçekleştirmek isteyenlerin D tipi vize almaları gerekmektedir.

Bulgaristan vize şartları kapsamında D tipi vize ile uzun süreli seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin 90 günden uzun süre seyahat etmeleri gerekmektedir. Vize başvurusu için gerekli evrakların tam ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan vize için gerekli evraklar hakkında ek taleplerde bulunabilmektedir. İstenen evrakların hızlı bir şekilde tamamlanıyor olması vize işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bulgaristan Türkiye’den ülkeye gelecek vatandaşlardan vize talebinde bulunmaktadır.

Bulgaristan’a uçak ile seyahatlerde aşırı heyecan yaşamaktan endişe duyuyorsanız Uçakla Seyahat de 10 Adımda Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir? okumanızı tavsiye ederiz.

Kısa Süreli Seyahatler Hangi Amaçla Yapılır?

Avrupa Birliği vize politikası çerçevesinde kısa süre ile gerçekleştirilmek istenen seyahatler;

 • Ticari amaçlı yapılan geziler,
 • Turistik amaçlı yapılan geziler,
 • Aile ziyareti amacı ile yapılan geziler, gibi farklı kategorilerde sınıflandırılmaktadır.

Bulgaristan Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

bulgaristan vize i̇şlemleri i̇çin gerekli evraklar
bulgaristan vize i̇şlemleri i̇çin gerekli evraklar

Bulgaristan vize işlemleri için ülkeye gelecek olanlardan bazı evraklar talep etmektedir. Bu kapsamda istenen evraklar;

 • Pasaport,
 • Fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Banka dökümü,
 • Bulgaristan vize başvuru formu,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Konaklama rezervasyonları

1.     Pasaport

Bulgaristan vize ama şartlarından biri pasaport olmaktadır. Seyahat süresinin tamamlanmasının ardından da pasaportun 6 ay geçerli olması istenmektedir. Seyahat planlaması yapılırken pasaport kontrolünün mutlaka yapılması gerekmektedir.

2.     Fotoğraf

Bulgaristan’ın vize şartlarından biri de biyometrik fotoğraftır. 35×45 mm ölçülerinde olması istenen biyometrik fotoğrafın başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir.

3.     Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Bulgaristan’a vize almak isteyenlerden istenen belgelerden biridir. Başvuruda bulunanlardan ziyade diğer tüm aile bireylerinden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.

4.     Banka Dökümü

Kısa süre ile Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmek isteyenlerden banka hesaplarında en az 5000 TL bakiye olması istenmektedir.

5.     Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin vize başvuru formunu eksiksiz ve tam bir şekilde doldurmaları istenmektedir. Bu formda kişinin kendisinin tanıtması seyahat amacını belirtmesi istenmektedir. Yaş durumu fark etmeksizin her başvuruda bulunan kişinin formu doldurması gerekir.

6.     Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan seyahatinin gerçekleştirilebilmesi için seyahat sağlık sigortasının yapılması istenmektedir. Seyahat sağlık sigortasının geçerli olabilmesi için en az 30 000 Euro teminatlı sağlık sigortasının olması gerekmektedir.

7.     Konaklama Rezervasyonları

Başvuruda bulunan türe göre konaklama rezervasyonunun yapılması gerekmektedir.

8.     Mesleki Durumu Belirten Evraklar

Bulgaristan seyahatinde bulunmak isteyen kişilerden istenen diğer bir evrak mesleki durumu ifade eden belgedir. Bu belgeye göre;

 • Emekli olan kişilerden emekli kartının fotokopisi istenmektedir.
 • Şirket sahibi olanlardan imza silküleri istenmektedir.
 • Çalışan kişilerin maaş bordroları istenmektedir.
 • Öğrenci olan kişilerden öğrenci belgeleri istenmektedir.
 • 18 yaşından küçük olanlar ise noter tasdikli olmak kaydıyla orijinal muvafakatname belgeleri talep edilmektedir.

Seyahat için gerekli belgelerin istenen zaman içinde doğru yere teslim edilmesi gerekmektedir. Evraklarda eksik olmaması adına yapılan işlemlerin büyük bir dikkatle yapılması gerekir.

Bulgaristan Vize İşlem Ücretleri Ne Kadardır?

Bulgaristan gerçekleştirilen vize işlemleri için vize işlem ücreti talep etmektedir. Vize işlemleri için istenen ücret, başvurunun türüne kalınacak süreye gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Biyometrik pasaporta sahip olan kişilerden vize işlem ücreti alınırken, olmayanlardan ise 35 Euro vize işlem ücreti talep edilmektedir. Bunun yanında kısa süreli vize ile uzun süreli D tipi vizelerden istenen vize işlem ücretleri farklı olmaktadır.

Bulgaristan için istenen vize işlem ücretleri yaşa göre de değişiklik göstermektedir. Buna göre 12 yaş altındakilerden vize işlem ücreti alınmamaktadır. Ödenmesi gereken tüm ücretlerin ödenmesinin ardından dekontların başvuru evraklarının içerisine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Çoğu vize başvurusunda istenen parmak izi uygulaması Bulgaristan için uygulanan vize işlemleri esnasında istenmemektedir. Bu nedenle başvuru işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

https://www.youtube.com/watch?v=gD04bJnbZMY

Bulgaristan turistik vize almak isteyenler vizenin ne kadar sürede çıkacağını merak etmektedir. Genel olarak bakıldığından Bulgaristan için turistik vize 5 gün içerisinde çıkmaktadır. Daha acil durumlarda vize çıkma süresi daha da kısalabilmektedir.

Seyahat planlaması yapanların seyahatlerinden en az 10 gün öncesinde turistik vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bulgaristan turistik vize süresi 15 gündür. Daha uzun süre seyahat yapmak isteyenlerin ticari vize ya da ziyaret vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Her ülkenin vize alma şartları kendine göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan vize işlemleri için de gerekli şartlar bulunmakta, bu şartlar bazı dönemlerde değişebilmektedir. Başvuruda bulunacak olana kişilerin bu durumu göz önüne alarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi Sık Sorulan Sorular

bulgaristan vizesi sık sorulan sorular
bulgaristan vizesi sık sorulan sorular

Bulgaristan Vize Başvuruları hakkında hazırladığımız detaylı içeriğimizin ardından bu konuda sık sorulan sorulara da kısa yanıtlar vermek istiyoruz.

Bulgaristana gitmek için ne gerekli?

Bulgaristan’a gitmek için vizenizin olması gerekmektedir. Ziyaret amacınıza uygun vize başvurusu yaparak Bulgaristan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan’a girişler serbest mi?

Bulgaristan Türkiye’ye vize uygulayan bir ülkedir. Yeşil pasaport sahipleri en fazla 3 aya kadar vizesiz Bulgaristan ziyareti gerçekleştirebilirler. Turistik amaçlı ziyaretleriniz için Bulgaristan vizesi almanız istenmektedir.

Bulgaristan kapıda vize veriyor mu?

Bulgaristan kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Transit vize kullanabilmek için Schengen vizesi olması istenmektedir.

Bulgaristan vize ücreti ne kadar?

2021 Bulgaristan vize ücreti 110 Euro olarak açıklanmıştır. Vize merkezleri aracılığı ile güncel vize ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi almak kolay mı?

Bulgaristan vizesi en kolay alınan vizelerden biridir. Bulgaristan ziyaretinizin sebebine bağlı olarak istenen belgeleri eksiksiz teslim etmeniz durumunda hızlı bir şekilde Bulgaristan vizesi alabilirsiniz.

Bulgaristan Türkiye’den vize istiyor mu?

Schengen vizesi geçerli olan Bulgaristan Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler arasındadır. Bu nedenle mutlaka vize alınması gerekmektedir.

Bulgaristan vizesi için nereye başvurulur?

Bulgaristan vize başvuruları vize merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Bunun dışında vize randevusu alarak için Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na ya da Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi almak ne kadar sürer?

Bulgaristan vize başvuruları 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Elbette ki resmi tatil günlerini dikkate alarak vize başvurusunda bulunmaya dikkat etmenizi öneririz.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girilir mi?

Schengen vizesi ile Bulgaristana girilebilir ancak almış olduğunuz vizenin multi özelliğe sahip olması gerekmektedir. Üstelik öncelikle hangi ülkeden Schengen vizesi aldıysanız o ülkeye giriş yapmış olmanız zorunludur. Örneğin Fransa vize başvurusu yaparak multi özellikli Schengen vizesi aldıysanız seyahatinizi önce Fransa daha sonra da Bulgaristan olacak şekilde planlamanız gerekecektir.

Schengen vizesi ile Bulgaristan kaç gün kalınır?

Multi özellikli Schengen vizeniz var ise vize sürenize göre Bulgaristan da 6 ay içerisinde maksimum 90 gün kalma hakkınız bulunmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir