1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi

Doğu’nun İncisi Van Gezilecek Yerler| 10 Muhteşem Güzellik

Doğu’nun İncisi Van Gezilecek Yerler| 10 Muhteşem Güzellik
0

Tarihi geçmişi ve ihtişamlı yapıları ile Van gezilecek yerler oldukça fazladır. Doğunun en güzel şehirlerinden biri olan Van aynı zamanda Türkiye’nin görülmesi gereken turistik yerleri arasına yer alır. Geniş havzasında yer alan tarihi, kültürü, mutfağı ve daha birçok farklı özelliği ile yerli ve yabancı turistlerinde gözdesi durumundadır. Peki, Van gezilecek yerler listemiz de hangi güzellikler yer alıyor gelin hep beraber bakalım.

YouTube video

Van Gezilecek Yerler Listemiz

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Van, uzun bir geçmişe sahiptir. M.Ö 5 binli yıllara kadar tarihi ile ziyaretçilerine muazzam bir tarihi doku sunar. Pek çok farklı medeniyetin yerleştiği şehirde tarih, kültür ve antik kalıntı görmek mümkün olur.

Yaz ya da kış seyahat noktalarından biri olan Van, Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri olup doğal güzelliklerini ve köklü kültürünü gezi severlere sunar. Van’ın doğal güzellikleri de tıpkı tarihi gibi ilgi çekicidir. Şehri yakından tanımak için Van gezilecek yerler aşağıdaki gibidir.

1.     Akdamar Adası ya da Ahtamar Adası

van gezilecek yerler| akdamar kilisesi
van gezilecek yerler| akdamar kilisesi

Van gezilecek yerler arasında ilk görülmesi gereken yer olan Ahtamar Adası olur. Gevaş gezilecek yerler arasında en önemli yer olan adada, Surp Haç Kilisesi ya da diğer adı ile Kutsal Haç Katedrali bulunur. Kilise, Ermeni Kralı I. Gagik döneminde gerçekleşmiş ve kekiş Manuel tarafından inşa edilmiştir.

Ermeni keşişinin kızı Tamara ile adanın yakınlarında olan çoban birbirlerine âşık olurlar. Tamara ile buluşabilmek için çoban her gece adaya yüzer ve Tamara nerede olduğunu belli etmek için suya ışık tutarmış. Bir gün kızın babası, ilişkilerini de öğrenmiş ve Tamara ile çobanın ayrılmaları için plan yapmış.

Bir gece çoban yine yüzüp Tamara ile buluşmak isterken baba, fenerle sürekli farklı yerlerden ışık vermiş. Çoban ise ışığın geldiği noktalara yüzmeye çalışırken gücünü yitirmiş ve kendini Van Gölü’nün sularına bırakmış. Kendini bırakırken de son sözleri Ah Tamara olmuş. Tamara, çobanın sesini duyunca olanı anlamış ve kendini göle atmış.

Bu efsane ile bölgenin adı Ahtamar olmuş ve zaman içinde Akdamar’a evirilmiştir. Bölgeye motor ile 20 dakikalık içinde ulaşılabilir. Kültür Bakanlığına ait olan ve günümüzde müze olarak hizmet veren kilisede Eylül ayında ayin düzenlenir. O tarihte pek çok İstanbul Ermenilerini ya da yurtdışındaki Ermenileri ağırlar.

2.     Van Kalesi

van gezilecek yerler| van kalesi
van gezilecek yerler| van kalesi

Kale, M.Ö 840-825 yıllarında Urartu döneminde inşa edilmiştir. Van şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan kale, Van merkez gezilecek yerler arasında bulunur. Sarp kayalık üzerine bina edilen kale, 1800 m uzunlukta olup 80 m yüksekliğe sahiptir.

120 m genişliğe sahip olan kalenin üç bölümü bulunur. Yapıda Urartu krallarına ait mezar odaları da vardır. Yerli turist kadar yabancı turistin de ilgisini çeken Van Kalesi, görünümü ile tarihe tanıklık etme şansı verir. Giriş ücretinin uygun olmasının yanı sıra müze kart da geçer.

3.     Şeytan Köprüsü

van gezilecek yerler| şeytan köprüsü
van gezilecek yerler| şeytan köprüsü

Kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmese de Bendi Mahi Çayı üzerinde yer alan köprü, 13.yüzyılda İlhanlı hükümdarı tarafından yapıldığı düşünülür. Büyüleyici bir yapısı ile Şeytan Köprüsü, şehrin sahip olduğu zengin tarihinin izlerini taşır.

İki kaya üzerine kurulan köprü, günümüzde hala sağlam olup Muradiye ilçesinde bulunur. Köprü altında akan suların hızı ile köprü daha da heybetli görülür. Van’da gezilecek yerler arasında bulunan Şeytan Köprüsü’nde muhakkak fotoğraf çekilmesi de gerekir.

4.     Van Müzesi

Van müzesi ile şehrin tarihi süreci ve kültürel değerleri daha yakından tanınabilir. Geniş çaplı koleksiyona sahip olan müze, 1972 yılında inşa edilmiş ve içinde tüm eserler kronolojik sıra ile yerleştirilmiştir. Prehistorik dönemden başlanarak Urartu dönemine kadar olan tüm tarihi eserler görülebilir.

Müzenin bahçesi de açık hava müzesi şeklindedir. Etnografik eserlerin de olduğu bölümde; Van’da yapılan gümüş kemerler, bilezikler ve gerdanlıklar ile yöreye ait kilimler bulunur.

5.     Yedi Kilise

Van ilinin gezilecek yerleri arasında yer alan ve Ermenice Varagavank olarak geçen Yedi Kilise, Ermeni Manastırı ya da Varak Surp Haç manastırı olarak da bilinir. 8.yüzyılda inşa edilen ve Yukarı Bakraçlı köyünde yer alan manastır, Vaspurakan döneminde Van başpiskoposunun yeri olmuştur. Varagavank Manastırı yapıldığı dönemde ilk önce beş kilise şeklinde inşa edilmiş sonrasında kiliseye bir jamatun, bir kütüphane ve bir çan kulesinde eklenmiştir.

6.     Van Gölü

van gezilecek yerler| van gölü
van gezilecek yerler| van gölü

Van’ın en güzel yeri neresidir? sorusunun pek çok cevabı olsa da elbette ki öncelikli olan Van gölüdür. Van Gölü, Tatvan ilçe sınırlarında olup, Türkiye’nin en büyük gölü olur. Etrafında 4 ada bulunur. Doğal yapısı ve adaları ile Van gezilecek yerler arasında yer alan Van Gölü, doğal güzelliklerinin görülmesi gerekir.

7.     Van Gezilecek Yerler: Van Kedisi Evi

Van Kedisi, şehrin sembolü halinde olup Van gezilecek yerleri arasında da önemli bir yeri bulunur. Nesli tükenmekte olan Van kedilerinin korunması amacı ile Van Kedisi Evi bulunur. Kedi evinde dişi ve erkek kediler ayrı odalarda tutulur ve doğan kediler için özel bir bakım odası vardır. Hasta kediler de bu evde tedavi edilir.

Kar beyaz görünümünün yanı sıra bir gözü mavi ve bir gözü yeşil göz renginin de eşlik ettiği Van Kedisinin şöhreti Türkiye sınırlarını da geçmiştir. İpekyol’unda bulunan kedi evi dışında Edremit ’de Van Kedisi Heykeli bulunur. Ününe ithaf edilerek inşa edilen heykel, İranlı heykeltıraş olan Cafer Necibi tarafından 5,5 metrekare yüksekliğinde yapılmıştır.

8.     Vanadokya

van gezilecek yerler| vanadokya
van gezilecek yerler| vanadokya

Kapadokya gibi olan Vanadokya, hala bakirliğini koruyan bir yer olsa da en az Kapadokya kadar büyüleyicidir. Başkale ilçesinde bulunan Vanadokya, son yıllarda daha çok dikkat çekmeye başlamıştır. Doğal oluşan peri bacalarının yanı sıra çok sayıda mağara ve tünellerde turistlerin gezisine sunulmuştur.

Bölgede yağan yağmurlar sonucunda metrelerce uzunluktaki tünel ve mağaralar oluşmuştur. Bu neden ile Kapadokya’ya benzetilmiş ve bölge Vanadokya adını almıştır. Yerli ve yabancı turistler tarafından özellikle yaz mevsiminde bölge ziyaret edilir.

9.     Hoşap Kalesi

van gezilecek yerler| hoşap kalesi
van gezilecek yerler| hoşap kalesi

Van da gezilecek yerler arasında bulunan Hoşap Kalesi, Gürpınar ilçesinde yer alır ve Van şehir merkezine 50 ila 60 kilometre uzaklıkta bulunur. Kalenin içinde ayrıca zindan, köy evleri, sarnıç ve mescit bulunur. Mahmudi Süleyman tarafından sarp bir yamaç üzerinde kurulmuştur.

1643 yılında yaptırıldığı günden beri konumu itibari ile Türkiye-İran arasındaki yol üzerinden olmasından dolayı eski tarihlerde ticari ve ekonomik anlamda  stratejik açıdan önemi bulunuyordu.

10.  Muradiye Şelalesi

van gezilecek yerler| muradiye şelalesi
van gezilecek yerler| muradiye şelalesi

Doğu Anadolu’nun incisi Van, pek çok benzersiz doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Van gezilecek yerler arasında olan şelalenin isminin IV. Murat tarafından alındığı söylenir. 50 metre yüksekliğe sahip olan şelale, yemyeşil doğası, kuş cıvıltıları ile su sesleri arasında büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Van Hakkında Merak Edilenler

110.000 nüfuslu olan Van’ın tarihi geçmişi Kalkolitik döneme kadar dayanır. Geçmişte pek çok medeniyet gören Van, bu durumu kiliseleri, camileri, kaleleri hatta yemek kültürü ile de gösterir. Van gezilecek yerler arasında Akdamar adası dışında 3 ada daha vardır. En büyük ada, Adır Adasıyken en küçüğü de Kuş Adası olur. Kuş Adası ve Çarpanak Adası, doğal güzelliklerinin bozulmaması adına turizme kapalıdır.

Van'ın nereleri meşhur?

 Van da gezilecek yerler neresi sorusunun yanıtını kısaca vermek gerekirse, Van kalesi, Akdamar adası, Van gölü, Van müzesi, Van kedisi evi, yedi kilise, şeytan köprüsü, Hoşap kalesi ve Muradiye şelalesidir.

Van'ın en güzel yeri neresidir?

Bu sorunun pek çok yanıtı var ama Van gölü ve Van müzesi en önemli Van ın gezilecek yerleri arasında bulunmaktadır.

Van Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Van ilinin gezilecek yerleri arasında tarihi yerleri dışında van gölü, şeytan köprüsü ve Muradiye şelalesi gibi doğal güzellikleri de yer almaktadır.

Van'da nereyi ziyaret edebiliriz?

Van gezilecek yerler listemizi bu sorunuza en iyi yanıtı verebilmek amacı ile hazırladık. Van tarihi yerleri görmek isteyenler için Van müzesi, yedi kilise ve hoşap kalesi muhteşem gezi turları olacaktır sizler için.

Van gezilecek yerler konulu yazımızda yer alan resimler Van il kültür ve turizm bakanlığı web sitesinden alınmıştır. Bu güzellikleri bizimle paylaştıkları için Papapam.com olarak teşekkür ederiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir