1. Anasayfa
 2. Genel

Araştırma Makalelerinde Kazara İntihal Nasıl Önlenir?

Araştırma Makalelerinde Kazara İntihal Nasıl Önlenir?
Araştırma Makalelerinde Kazara İntihal Nasıl Önlenir?
0

Araştırma makalelerinin çok fazla araştırmaya ihtiyacı vardır. Bunları başarmak için öğrencilerin birden fazla kaynaktan bilgi parçaları okuması gerekir. Bu, görüşlerinin gerçeklerle desteklenmesini sağlamak ve konunun makalesinin derinliğini genişletmek için yapılır. Ancak araştırma sürecinde öğrencilerin çoğu kazara yasa dışı intihal eylemine girişmektedir. Bu şey araştırma makalelerinin güvenilirliğini kaybetmesine neden oluyor. Üstelik bazı zorlu koşullar oluştuğunda çalışmaları reddediliyor.

Araştırma makalesi yazan veya yazması/yazması gereken her öğrenci için bu korku meselesine bir çözüm üretelim. Araştırma makalelerinde kazara intihal oluşmasını önlemenin çeşitli yollarına odaklanan bu yazıyı hazırladık.

İntihal Nedir Anladınız mı?

İntihal, başkalarının kelimelerini, cümlelerini veya içeriklerini izinleri olmadan veya bunlara atıfta bulunmadan yasadışı olarak kullanma faaliyetini ifade eder. Başka bir deyişle intihal, birisinin metnini kullanıp bize ait olduğunu iddia etmemizdir.

“APA’ya (Amerikan Psikoloji Derneği) göre: İntihal, başkasının fikirlerini, sözlerini veya diğer fikri mülkiyetini kendisininmiş gibi sunma eylemidir.”

Pek çok türde intihal var ancak bu makalede kazara yapılan intihal ile ilgileniyoruz. Kazara intihal, kasıtsız olarak meydana gelir. Aşağıda bu tür intihallerin ortaya çıkmasının yaygın nedenlerinden bazıları verilmiştir;

 • Alıntı yapmadan sözler kullanmak.
 • Kaynağın yanlış belirtilmesi veya belirtilmemesi.
 • Aynı ifadenin kasıtsız olarak orijinal kaynakla yorumlanması.

Araştırma Makalesinde Kazara İntihalden Kaçınmanın En İyi Yolları

1. Her Kaynaktan Uygun Şekilde Alıntı Yapın

Alıntı yapmak, orijinal bilgi kaynağına atıf yapmak veya atıf yapmak için gereklidir. Araştırma makaleleri hazırlamak için öğrencilerin diğer kaynaklardan çok sayıda referans verisi toplaması gerektiğini biliyoruz. . Bazen orijinal kaynağın doğru şekilde alıntılanmasını yapmazlar. Sonuç olarak, eserleri yasadışı intihal eylemiyle avlanıyor.

Öğrenciler başka bir kaynaktan metin, araştırma veya gerçekleri kullandıklarında, yönlendirilen ayrıntıların başında veya sonunda o kaynağa atıfta bulunmak gerekir. Bir kaynağın etik ve doğru şekilde alıntılanması için aşağıdaki genel hususların eklenmesi önemlidir;

 • Yazar ve Başlık Adı
 • Basım tarihi
 • Yayın Bilgileri
 • Baskı veya Cilt
 • Sayfa numarası

 

Örneğin:

Bir Kitaptan Alıntı: Yazarın adı, Kitabın Adı, Yayın yılı, Yayınevi, Baskı.

Makaleden Alıntı: Yazarın adı, Makalenin veya Etki Alanının URL’si, Makalenin Başlığı, Yayınlanma Tarihi.

2. İntihal Tespit Yazılımını Kullanın

Araştırma makalelerinde intihalden kaçınmak için öğrenciler, sunumdan önce makaleleri intihal açısından kontrol etmelidir. Bunu kontrol etmenin tek yolu intihal tespit yazılımının yardımıyladır. Bu araç, araştırma makalesini mevcut kaynaklarla eşleştirmek için anında adımlar atar. Daha sonra eşleşen kelimeleri gösteren bir rapora son şeklini verir. Üstelik bazı tespit araçları intihal yüzdesini de anlatıyor.

Örneğin:

Öğrenciler için ücretsiz bir intihal programı denetleyicisi seçtik ve denetleyiciye bir araştırma makalesi girdik.. Araç etkili adımlar attı ve kopyalanan tüm metin parçalarını ortaya çıkardı. Aşağıda bunu görebilirsiniz;

i̇ntihal tespit yazılımını kullanın
i̇ntihal tespit yazılımını kullanın

3. Etkili Bir Şekilde Açıklama Yapın

Kazara intihal oluşmasını önlemenin bir başka güçlü yolu da etkili bir şekilde başka kelimelerle ifade etmektir. İlk önce açıklamanın ne olduğunu ele alalım. Birinin internette yayınlanmış bir içeriğini/çalışmasını özgün ve yeni sözcüklerle ifade etme sürecidir.

İntihal çoğunlukla öğrencilerin içeriğin orijinal kaynağının tam metnini kullanması durumunda ortaya çıkar. Ayrıca, anlatım sırasında benzer kelimelerin kullanılması veya minimum değişiklik yapılması nedeniyle ortaya çıkar. Bu sonuçta kazara intihalle sonuçlanır.

 Etkili anlatım için bazı faydalı uygulamalara yer verelim;

 • Maksimum orijinal kelimeleri değiştirin.
 • Benzer bir desen kullanmayın.
 • Cümlelerin yapısını maksimum düzeyde çeşitlendirin.

Özetle, başka kelimelerle ifade etmek her öğrencinin kullanması gereken güçlü bir stratejidir. Bu teknik, insanlar tarafından kazara ve diğer türde intihallerden kaçınmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Örneğin:

Aşağıda etkili bir şekilde başka kelimelerle ifade etmenin bir örneği verilmiştir;

Orijinal: ” Çalışmalara göre kardiyovasküler sağlık ile günlük sağlık arasında sağlam bir korelasyon olduğu kanıtlanmıştır. Araştırma, düzenli fiziksel uygunluk arasında güçlü bir korelasyon bulmuştur.”

İçine

Başka sözcüklerle ifade edildi: “ Çalışmalar günlük yaşam ile kardiyovasküler sağlık arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışma, rutin fiziksel uygunluk arasında önemli bir bağlantı olduğunu keşfetti.”

4. Gerektiğinde Tırnak İşaretlerini Kullanın

Tırnak işareti kullanmak aynı zamanda intihalden kaçınmanın mükemmel bir yoludur. Araştırma makaleleri için verilerin derlenmesi sırasında öğrenciler bazen sözler gibi metin parçalarından doğrudan faydalanmak zorunda kalırlar. Bu eylemi yapmak içeriğin çalıntı olmasına neden olur ve bunu önlemek için öğrencilerin bunları “ Tırnak İşaretleri ” arasında kapatması gerekir .

Örneğin:

 • “Dünyayı değiştirmenin en iyi yolu kendinizi değiştirmektir”
 • “Tarih korkakları hatırlamaz”

Çözüm

Öğrencilerin araştırma makalelerini derlemek için bir takım destekleyici kaynakları okumaları gerektiğinden. Onlardan ilgili verileri çıkarmak zorundalar. Ancak bazen kazara intihal tuzağına düşerler ve bu sorundan nasıl kaçınacaklarını bilemezler. Öğrencilere yardımcı olmak için araştırma makalelerinde intihalden kaçınmanın üstün yollarını ele aldık. Bu yöntemlerin araştırma makalelerinizi intihalden arındıracağını umuyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir