1. Anasayfa
 2. Turizm Nedir

Almanya Göç Yasası 2020

Almanya göç yasası 2021 kapsamında üniversite mezunu olan kişiler Almanya’da, mezun oldukları bölümle ilgili olarak çalışabilmektedirler.

Almanya Göç Yasası 2020
6

Almanya göç yasası 1 Mart 2020 yılı itibari ile yürürlüğe girmiş ve bu yasa ile işçilerin Almanya’ya gitmeleri daha kolay bir hal almıştır. Bununla birlikte belli bir vasfa ve mesleğe sahip olup da Avrupa Birliği ülkesi olmayan ülkelerde yaşayanların Almanya’ya göç etmeleri daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

YouTube video

Almanya Göç Yasası Hangi Meslekleri Kapsamaktadır?

Almanya göç yasası 2021 kapsamında üniversite mezunu olan kişiler Almanya’da, mezun oldukları bölümle ilgili olarak çalışabilmektedirler. Herhangi bir vasfa sahip olan kişiler de Almanya’daki iş durumuna ve ihtiyaca göre çalışabileceklerdir.

Almanya Göç Yasası Hangi Dil Şartlarını İstemektedir?

Almanya’da çalışmak isteyenlerde aranan dil şartları kişinin vasfı, mesleği, yaşı gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Almanya’ya çalışmak için gidecek olanlar aldıkları iş teklifi üzerine gittikleri takdirde herhangi bir dil şart aranmamaktadır.

Kişi iş teklifi üzerine kaldığı Almanya’da kalıcı olarak kalmak istediğinde ve oturma izni aldığında A2 seviyesinde Almanca dil şartı aranmaktadır. Üniversite mezunu olmayan fakat çalışmak için Almanya’ya gidecek olanlardan ise B1 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olması istenmektedir.

Kişinin kendi alanıyla ilgili eğitim almak için Almanya’ya gitmesi durumunda Almanya göç yasası kapsamında A2 seviyesinde dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. 25 yaşının altında olanların eğitim ya da staj gibi sebeplerle Almanya’ya gitmesi durumunda B2 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olması gerekmektedir.

İşçileri Kapsayan Almanya Göç Yasası Şartları

almanya göç yasası 2020
almanya göç yasası 2020

Almanya göç yasası şartları işçiler için ve üniversite mezunları için farklı olmaktadır. Almanya’ya giderek çalışmak isteyenlerin kendi kapsamlarında yer alan şartları taşımaları gerekmektedir. Buna göre işçi olarak Almanya’ya gidecek olanlar;

 • Belli bir alanda uzmanlaşan fakat üniversite mezunu olmayan kişilerin uzmanlık alanını belirten belgeye sahip olmaları gerekmektedir.
 • Kişinin Almanya’da çalışmak için sahip olduğu belgelerin Almanya’da yer alan kurumlar tarafından tanınması gerekmektedir.
 • Almanya ulusal vize başvurusu yapabilmek için gerekli şartları taşıyor olmak ve gerekli belgelerin toplanması gerekmektedir.

Yasaya göre gerekli şartları taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi finansal ihtiyaçları kendileri karşılayabildikleri ve bunu kanıtlayabildikleri takdirde 6 ay süreli Almanya iş arama vizesine başvuruda bulunabileceklerdir.

Üniversite Mezunu Olanlar İçin Almanya Göç Yasası Şartları

Almanya’da çalışmak isteyenler Almanya göç yasası kapsamında gerekli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • Yeni göç yasa öncesinde Almanya’da 5 yıl çalıştıktan sonra kalıcı oturma izni verilirken, yeni yasanın kabulüyle birlikte bu süre 4 yıla indirilmiştir. Kişiler ailesinin geçimlerini sağlayabileceğini kanıtlamaları durumunda 4 yılın sonunda kalıcı olarak Almanya’da ikamet edebileceklerdir.
 • Almanya’da iş arama vizesine sahip olmak isteyenlerin B2 seviyesinde Almanca bilmeleri gerekmektedir. 25 yaşın altında olan Almanya’da eğitim görmek isteyen göçmenler için de bu şartlar geçerli olmaktadır.
 • 45 yaşının üstünde olan ve belli bir vasfa sahip olan göçmenler Almanya’da çalıştıkları iş yerinden aylık olarak en az 3.685 Euro, yıllık ise 45.540 Euro kazandıklarını ispat etmeleri gerekir. Bu şarta sahip olmayanlardan ise yeteri kadar yaşlılık emeklilik fonuna sahip olmaları gerekmektedir.

Almanya Göç Yasası Kapsamında Nitelikli İş Gücü Kimleri Kapsamaktadır?

Yeni göç yasası kapsamında nitelikli iş gücü kavramı iki şekilde tanımlanmaktadır. Buna göre;

 • Belli bir mesleği tamamlayarak nitelik kazanmış olan kişiler mesleki eğitimi almış gücüne sahip olmaktadırlar. Almış olduğu eğitim kapsamında eşdeğer görüldüğü takdirde Almanya’da mesleklerini idrak edebileceklerdir.
 • Almanya’da eğitimlerini yüksek okuldan alarak yüksek okul diplomasına sahip olan kişiler akademik eğitim almış kişiler olarak tanımlanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir nitelik sahibi olmayan kişiler nitelikli iş gücü olarak değerlendirilmemektedir.

Almanya herhangi bir niteliğe sahip olmayan ya da düşük nitelikli kişilerin çalışmak için Almanya’ya gitmelerine olanak tanımamaktadır. Bu kapsamda kişinin mezun olduğu alan ve uzmanlık alanları Almanya’daki ilgili meslek grupları ile karşılaştırılmaktadır.

Almanya göç yasası ile birlikte Almanya’da nitelikli iş gücünün yaygınlaştırılması ve ihtiyaca yönelik istihdamın gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Nitelikli İş Gücü İle Almanya’ya Gidenlerin Aile Kabul Şartları Nelerdir?

almanya göç yasası 2020
almanya göç yasası 2020

Almanya göç yasası ile nitelikli iş gücü kapsamında ailesine de Almanya’ya getirmek isteyenler gerekli şartların uygun olması halinde bu işlemi gerçekleştirebileceklerdir. Çekirdek aile olarak eş ve reşit olmayan çocuklar için de aile birleşimi olarak vize başvurusu yapılabilmektedir.

 • Çekirdek ailesini de Almanya’ya getirmek isteyenlerin hiçbir yardım almadan geçimlerini sağlayabiliyor olması ve kendisine ait bir dairesinin olması gerekmektedir. Bu işlem başvurunun onaylanması için gerekli bir adım olmaktadır.
 • Eşlerin de Almanya başvurusu için yeteri kadar düzeyde Almanca bilmesi şartı aranmaktadır. Almanya göç yasası 2021 kapsamı dahilinde eşlerin de A1 seviyesinde Almanca bildiği ibraz edilmelidir.
 • Çekirdek aile başvuruları nitelikli iş gücü kapsamında Almanya başvurusu esnasında yapılabildiği gibi sonradan da yapılabilmektedir.

Hızlandırılmış Nitelikli İş Gücü

Kişiler Almanya’da bir işveren buldukları takdirde kendileri adına hızlandırılmış iş gücü sürecine başvuru gerçekleştirebilecek işverenle anlaşma sağlayabilmektedirler. Yabancılar daire nezdinde gerçekleştirilen başvuru işlemi ile yabancılar dairesi gerekli danışmanlık hizmetini işverene verir.

Yabancılar dairesi işveren adına gerekli onayı alır. Federal İş Ajansından alınan onayla birlikte gerekli karar verilir. Karar verme süreci içerisinde 411 Euro ödenmesi gerekmektedir. Yurt içinde yerine getirilmesi gereken tüm şartların uygun olması halinde yabancılar dairesi tarafından ön onay alınabilmektedir.

Almanya göç yasası kapsamında hızlandırılmış iş gücü;

 • Yönetici,
 • Meslek Eğitimi,
 • Üst düzey yeterliliğe sahip kişi,
 • Akademik eğitimli nitelikli iş gücü,
 • Meslek eğitimli nitelikli iş gücü,
 • Araştırmacı ya da bilim insanı,
 • Yurt dışında meslek yeterliliğine dair program gibi şartlar kapsamında uygulanabilmektedir.

Almanya göç yasası gerekli ve yeterli dil becerisi aramakla birlikte Almanya dışında herhangi bir ülkeden alınmış olan diplomanın denkline önem vermekte ve bunu ilk şartlar arasında aramaktadır. Başvuruda bulunacak olanların gerekli başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. 26 Ekim 2021

  Almanyada zaten en çok türk göçü var, Nedenide zaten belli.

 2. Makaleniz gerçekten bilgilendiriciydi. Teşekkür ederim. Almancadan A2 olmak için baya efor sarf ediyorum. Fakat doğal olaraq zor….. B2 talep edilmesi işi daha da zorlaştırıyor. Hayırlısı……

Yapılan Yorumlar
 1. 26 Ekim 2021

  Almanyada zaten en çok türk göçü var, Nedenide zaten belli.

 2. Makaleniz gerçekten bilgilendiriciydi. Teşekkür ederim. Almancadan A2 olmak için baya efor sarf ediyorum. Fakat doğal olaraq zor….. B2 talep edilmesi işi daha da zorlaştırıyor. Hayırlısı……

 3. Ben cok beğendim harika turizim yapmayi çok istiyorum herkese nasip olur inşallah tüm arkadaşlarima selamlar

 4. Almanya’da kalifiye eleman bulamiyorlar sebebi ise genç nüfusun gelişmişlik seviyesine bağlı olarak azalmasından kaynaklanıyor.

 5. almanya gibi bir ülkeye göç etmek her zamankind3n daha zor oldu artık.

 6. Almanya çok güzel bir ülkedir bence herkes Almanya’ya gitsin seyahat için çok güzel bir yer 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir