1. Anasayfa
  2. Gezi Turları

Kış Kampı Nedir? Kış Kamp İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kış Kampı Nedir? Kış Kamp İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
0

Kış kampı nedir? Kamp, pek çok mevsimde yapılabilecek. Mevsimine göre hazırlık gerektiren bilinen düzenin dışına çıkma ve “kafa dinleme” eylemidir.

Kamp, monoton hayatından sıkılan herkesin kafa dinlemek için tercih edebileceği, yapılan yere ve zamana göre eğlenceli olan bir aktivitedir. Ancak, eğlenceli olması için mevsimlere göre hazırlıklar yapmak. Yer belirlemek ve oluşabilecek senaryolara karşı hazırlıklı olmak gerekir.

Sürekli olarak kamp yapan birisi değilseniz çadır kampını tercih edebilirsiniz. Çadır kampı ve karavan kampı olarak ikiye ayrılan kamp türleri. İsteklere ve kamptan beklentilere göre değişiklikler gösterebilir.

Ancak, sürekli olarak kamp yapmayan kişiler için önerimiz ucuz maliyetli ve güvenli alanlarda yapılacak olan çadır kamplarıdır. Peki, Kışın kamp yapmak ve kış kampı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kış Kampı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kamp yapmak kendi başına bulunduğu alana ve yapılma şekline göre tehlikeli olabildiği gibi. Yapılan mevsime göre de farklı tehlikeler oluşturabilmekte.

Kış kampı yapacak kişilerin soğuktan oluşabilecek sorunlara ve yaşanabilecek doğa olaylarına karşın hazırlıklı olmaları gerekir. Bunun için de önereceğimiz yöntemleri uygulamanın yanı sıra, ekipmanların eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir.

Kamp malzemeleri içerisinden uyku tulumu ve ısınma ihtiyacını giderecek olan ekipmanların kalitesi ve güveni de kış kampında oldukça önemlidir. Hali hazırda soğuk olan havaların gece daha da soğuması en büyük sorunlardandır.

1 – Çadır Çevresinde, İçinde ve Dışında Bulunan Yemekler

kis-kampi
kış kampı

Yabani hayvanlar ve saldırgan canlıları kamp alanınıza çekme düşüncesi belki de en son düşüneceğiniz şey olabilir.

Çadır içinde, dışında ve çevresinde bulunan yiyecekler kokuları ile çevrede bulunan saldırgan pek çok canlıyı kamp alanınıza çekebilir. Genel olarak daha az kokusu bulunan yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, gece uyanan saldırgan canlıların dikkatini çekmemek için çevrenizi sürekli olarak temiz tutabilirsiniz.

2 – Vücut Isınızı Arttıracak Olan Çaylara Yönelin

Kış kampında dikkat edilmesi gereken en önemli şey yüksek vücut ısısıdır. Gece uyumadan önce veya kampa başlamadan önce içeceğiniz doğal bitki çayları vücut ısınızın artmasına neden olacaktır. Soğuktan korunmanız için önemli olan bu çaylar;

  • Kuşburnu Çayı.
  • Zencefil Aromalı Çay.
  • Tarçın Aromalı Çay.
  • Karanfil Aromalı Çay.

Her ne kadar bu çaylar vücut ısınız için önemli olsa da günlük su ihtiyacınızı da karşılamanız gerekmekte. Diğer mevsimlere göre susama oranınızın daha düşük olduğu kış aylarında. İster istemez susuz kalarak sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu nedenle, susamadan önce su içmeniz. Farkında olmadığınız sıvı kayıplarının önüne geçerek hastalıklara yakalanmanızın önüne geçecektir.

3 – Elektronik Cihazlarınızı Özenle Sarın

Kış kampında dikkat edilmesi gerekenler arasında elektronik cihazların muhafazası da bulunuyor. Elektronik cihazlar, iletişim kurma ve acil durum anlarında en büyük ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle, cihazlarınızı soğuktan korumak için polar, termal kıyafetler gibi pek çok ısı koruyucu maddeye sarmanız önerilir. Piller, soğuk havalarda normalden daha düşük performans gösterir ve hatta, dolu olduğu halde bitik gibi davranmalarına neden olur.

En ihtiyacınız olduğu zamanda ulaşılamaması büyük sorunlara neden olabilir.

4 – Doğru Kamp Alanı Seçimi Yapın

Kış kamplarında, kamp alanlarınızın doğru seçilmesi en önemli detaydır. Özellikle çığ tehlikesi bulunan bölgelerden uzak durmanız yaşanabilecek doğal afetlerden kaçınmanız için oldukça önemlidir.

Daha düzlük ve dağlık bölgelerden uzak alanlarda kamp yapmak, açık alanlarda bulunmanız kamptan daha iyi verim alabilmenizi sağlayabileceği gibi, dağlık alanlarda olmadığınız için çığ tehlikesinden de korunmanızı sağlayacaktır.

Gideceğiniz alanda daha önce kamp yapanlar varsa onlardan bilgi almak ve bu şekilde hareket etmek de en iyisi olacaktır.

Kamp bölgenizin yabani yaşam oranlarını da araştırarak kendinize güvenli alanlar seçebilir, dışarıdan gelebilecek olan tehlikelere karşı da savunma sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar kamp yaparken ağaç altları en iyi seçenek olarak gözüküyor olsa da. Kış kamplarında ağaç altlarında çadır kurmamanız en iyi seçenek olacaktır. Dallarda biriken kar kütlelerinin üzerinize veya çadırınızın üzerine düşme oranı oldukça yüksektir ve istenmeyen sorunlara neden olabilirler.

5 – Çadırınızda Hava Akışı Olduğundan Emin Olun

kis-kampi

Kış kampına dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle hava akışı oranı da bulunuyor. Özellikle kış aylarında yapılan kamplarda “sıcak tutması” amacı ile daha az hava akışı tercih edilebiliyor.

Ancak bu tercih oldukça yanlıştır. Çadır içindeki havanın sürekli olarak akış sağlaması, yenilenmesi ve taze kalması sıcaklıktan daha önemlidir.

Değişen hava sıcaklığı nedeni ile yükselen nefes alış verme oranları içeride olan sayılı temiz hava oranını daha fazla düşürmekte. Sürekli olarak akış sağlanması daha dinç olmanızı, baygınlık geçirme gibi risklere girmenizin önüne geçecektir.

Çadır Kampı Mı? Karavan Kampı Mı Tercih Edilmeli?

Kış kampı konusunda geçmişte tecrübelere sahip olan pek çok kamp severin de görüşlerine göre. Kış aylarında en iyi kamp seçeneği karavan ile yapılacak olan kamp türüdür.

Kış aylarının kendi başına olan zorlayıcı olmasının yanı sıra, bir de çadır kampı işin içine girince kış aylarının zorlayıcı seviyesi de oldukça artmakta.

Özellikle kamp yapmaya yeni başlayacaklar için önerilen kamp yapma mevsimleri ilk bahar ve yaz ayları. Isı problemlerinin az olduğu bu mevsimlerde kamp yapmaya başlayarak kamp konusunda tecrübe kazanabilirsiniz.

Her ne kadar eğlenceli gözükecek olsa da kış kampı pek çok profesyonel tarafından bile tercih edilen kamp türü değil. Size önereceğimiz harika kamp yerleri var! Şile Kamp Yerleri Arasında Dikkat Çeken 9 Yer

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir