1. Anasayfa
  2. Dünya Mutfakları

Sinop Yemekleri | Yöresel Meşhur

Sinop Yemekleri | Yöresel Meşhur
0

Doğal güzelliği ve tarihi dışında Sinop yemekleri ile de meşhur bir ilimiz. Bu yazımızda sizlere yöresel sinop yemekleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Sinop Mantısı

Mantı, yurdumuzda en fazla tüketilen besleyici ve doyurucu yemeklerinden biridir. Her şehrin kendine has mantı usulü vardır. Sinop yemekleri arasında da yer bulan Sinop usulü mantı da lezzetli ve farklı versiyona sahiptir.

Farkı, mantı servis edilmeden önce fındık, fıstık, ceviz gibi malzemeler ile süslenmesidir. Ayrıca üzerine soslu yoğurt da serpildikten sonra da servis edilebilir. Sinop’ta yöresel lokantalarda bulabilirsiniz.

İçli Tava

sinop-yemekleri
sinop yemekleri

Hamsi, Karadeniz Bölgesi mutfağında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bölgenim geçim kaynağıdır. Hamsi ile pilavından çorbasına, ızgarasından tavasına kadar pek çok yemek yapılır. Bu yemeklerden biri de Sinop’a özel içli tavadır.

Hamsiler temizlenip sonra tepsiye dizildikten sonra üzerine siyah kuru üzüm, maydanoz, soğan ve fıstık eklenerek hazırlanır. Yanına hazırlana salata ile tadına doyum olmaz. Restoranlarda porsiyon ile alabilirsiniz.

Nokul

Nokul, çay saatlerinin yanında Sinop yemekleri kahvaltılarının vazgeçilmez hamur işi börekleri arasındadır. Özellikle bayram öncesi arife günü bayrama hazırlık olarak yapılır. İsteğe göre kıyma, üzüm, ceviz ya da ıspanak ile hazırlanabilir.

Çoğunlukla evlerde yapılsa da, pastane ve börekçilerde de bulmak mümkündür. Doyurucu bir kahvaltı yapmak istiyorsanız Sinop’ta nokul yemeyi unutmayın!

Sirkeli Pırasa

Pırasa, Sinop mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Beğenilerek tüketilen yöresel bir yemek türüdür. Yemek, kızgın yağda pişirilen pırasanın içine soğan ve sarımsak katılarak servis edilir ve üzerine sirke dökülür. Tam bir kış mevsimi yemeğidir. A vitamini içerdiği içn besleyici bir yemektir. Vejetaryen olanların tercih ettiği bir yemek çeşididir.

Katlama

Katlama, Sinop mutfağının diğer mutfaklardan etkilendiği yöreye özgü yemeklerden biridir. Gözlemenin bir diğer türüdür. Hem kahvaltılarda hem de çay saatlerinde afiyetle yenilen enfes bir tada sahiptir. Adını hamurun katlanarak yapılmasından dolayı almıştır.

Islama

Islama, tavuk ile hamurun birleştiği; genellikle özel günlerde yapılan bir yemek türüdür. Özenle açılan tavuk eti ve ceviz eklenerek yapılır. Sinop’a uğrayanların mutlaka yemesi gereken özel lezzetlerden biridir. Farklı şekillerde hazırlanabilir. En bilineni açılan yufkaların arasına tavuk koyulmasıyla yapılanıdır.

Palamut Pilaki

sinop-yemekleri

Palamut Pilakisi, Sinop yemekleri arasında en çok yapılan yemeklerindendir. Eylül ayından itibaren sofraları süsleyen özel bir lezzettir. Çeşitli sebzeler ve baharatlar ile lezzetlendirilerek hazırlanır. Ana malzemesi, palamut, havuç ve kerevizdir.

Mısır Pastası

Mısır pastası, yalnızca Sinop yöresinde yapılan özel bir Türk mutfağı ürünüdür. Ana malzemesi mısır unu, tereyağı ve yumurtadır. Pastadan ziyade bir çeşit ekmektir. Tamamen yöreye özgü malzemeler ile hazırlanır. Bakır tavalarda yapılır ve farklı sunumları vardır.

Sinop Yemekleri | Keşkek

Keşkek, Türkiye’nin her bölgesinde yapılan özel bir lezzettir. Sinop mutfağında daözel bir yere sahiptir. Mısırdan ve özellikle buğdaydan yapılır. Keşkeğin ana malzemesi kabuğu soyulmuş buğday ve ettir. Toplu etkinliklerde, festivallerde, düğünlerde sık sık yapılır.

Aynı zamanda dayanışma, birlik ve beraberliğin sembolüdür. Adına festivaller düzenlenen geleneksel bir yemektir. Yöreye ait keşkeğin içine ayrıca fasulye de konur. Üzeri pul ve toz biber ile de süslenmektedir.

Akkabak Böreği

Akkabak Böreği (Kabak Millesi), hamurla hazırlanan özel bir yemektir. Açılan hamurlar, kabak, ceviz ve şekerli bir harç ile içi doldurulur. Özel günlerde, buluşma ve görüşmelerde sofraları süsler. Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken bu yemeği denemeden Sinop’tan ayrılmayın!

Kestaneli İç Pilav

Kestane, Sinop’un sembol besin maddelerinden bir tanesidir. Özellikle Erfelek ilçesi kuzu kestane ile meşhurdur. Yurdun dört bir tarafında Erfelek kestane ile kebap ve haşlama yapılmaktadır. Kestaneli iç pilav, Sinop mutfak kültürüne önemli katkılar sunar. Kestaneli iç pilavın en önemli özelliklerinden biri, içerisinde bulunan badem, kekik, kuş üzümü, karabiber gibi tamamen doğal baharatlarlardan oluşmasıdır. Bu sayede farklı bir lezzete sahiptir.

Kaşık Çıkartması (Mamalika)

Kaşık çıkartması mamalika olarak da adlandırılır. Yemeğin çıkışı uzun dönemlere dayanmaktadır. Hamurun pişirilmesi ile oluşan hamur topçuklarına şekerli şerbet hazırlanır. Hazırlana n şerbet hamurla birleştirilir ve üzerine ceviz, fındık eklenerek servis edilir. Bu özelliği ile mıhlama yemeğine benzemektedir.

Mısır Çorbası

sinop-yemekleri

Mısır, kestane ile birlikte Sinop’ta yetiştirilen önemli bir tahıl ürünüdür. Balık gibi mısırdan yapılan birçok yemek vardır. Bunlardan biri de mısır çorbasıdır. Mısır çorbasının temel maddeleri; mısır, kuzu eti, barbunya, soğan ve salçadır. En önemli özelliği tamamen doğal malzemelerin kullanılmasıdır. Mısır çorbası tüketenler için iyi bir şifa kaynağıdır.

Sinop Yemekleri | Sıkmık Tatlısı

Sıkmık tatlısı, özellikle Ayancık ilçesine özgü bir tatlıdır. Lokma tatlısı ile benzerlik göstermektedir. Diğer tatlılara göre daha hafiftir. İçerisine yoğurt katılmasıyla farklı bir lezzete kavuşur.

Sinop Usulü “Prenses”

Sinop usulü prenses tatlısının geçmişi 60 yıl öncelerine dayanmaktadır. İki tartolet hamuru arasına koyulan hafif bir krema ve çikolatanın eşsiz birleşimiyle ortaya çıkan bu tatlı, dünyada büyük bir ilgi odağı olmuş ve özel bir üne kavuşmuştur. Sinop mantısından sonra en çok tercih ettiği lezzetlerden biridir. Hafif ve mideyi rahatsız etmez. Adını şeklinden dolayı almıştır. Kenarlarındaki ceviz ve fındık parçaları ile güzel bir görünüme sahiptir.

Türkiye’nin En Mutlu İli

Sinop ili tarihi, ormanı ve denizi ile doğal güzelliğinin yanı sıra insanlarının mutlu olması ile de dikkatleri üzerine toplamıştır.  Değişik yıllarda Türkiye’nin en mutlu ili seçilmiştir. Aynı zamanda şehir merkezinde trafik lambaları olmayan tek il olma özelliğini de taşıyor. Sinop da Gezilecek Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir