1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Eğitim

Rota: Karadeniz Bölgesi

Rota: Karadeniz Bölgesi
0

Ülkemizin hem coğrafik yapısı hem konumu hem iklimi hem de tarihi kalıntılarıyla en sevilen bölgelerinden Karadeniz bu yıl da ziyaretçi akınına uğruyor.

Tarih ve doğa aşıklarını bir noktada buluşturan bu muazzam yer hem yurt içinden hem de yurt dışından misafirlerine kucak açıyor. Siz de bu yıl sevdikleriniz birlikte bir tur hayali kuruyorsanız kemerlerinizi bağlayın rotamız Karadeniz…

Karadeniz ve Muhteşem Güzelliği

Tam 69 ile kıyısı bulunan bir iç deniz. İstanbul Boğazı vasıtasıyla Marmara Denizi’ne, Kerç Boğazı vasıtasıyla da Azak Denizi’ne bağlanıyor. Söz konusu denizin yazılı kaynaklardaki ilk adı “Ahşena”, bu isme Karadeniz bölgesindeki diğer birçok yerleşim alanında da rastlamak mümkün. Sonlarda denize onlarca farklı isim verildiği gözüküyor.

Deniz Yunanlıların kaynaklarında “Pelogos o Pontikon” veya “Pontus Euxinus”, Romalıların kaynaklarında “Mare Euinum”, “Mare Sarmaticum” veya “Pontus Tauricus”, Orta çağ Arap kaynaklarında ise “Bizans Denizi”, “Trabzon Denizi”, “Slav Denizi” veya “Pontus Denizi” gibi çevresindeki yerleşim yerlerine ve krallarına göre çeşitli çeşitli isimler almış.

Tarihinin ilginç olmasının yanı sıra estetik yapısıyla da dikkat çekiyor. Suyunun bilinen birçok denize göre daha tuzlu olması sayesinde tatilcilerin gözdesi. İklimi yoğun nemli oluşu yüzünden pek sevilmese denizin kuzeyde bulunması ve güneydeki sahil kentlerine kıyasla daha soğuk oluşuyla oldukça rağbet görüyor. Kıyı şeritlerinin estetik yapısı günden güne artan bölgenin herkesin mutlaka ziyarete etmesi gereken yerlerdendir.

Karadeniz Bölgesi ve Konumu

karadeniz
karadeniz

Karadeniz bölgesine gelirsek bu yer Sakarya Ovası’ndan Gürcistan’a kadar uzanan bir bölge. Ülkemizin yedi coğrafi bölgesinden biri olan Karadeniz, ülkemizin en kuzeyindeki bölgesi. Bu topraklarda tam tamına 17 tane il bulunuyor. Bu da demek oluyor ki dolu dolu bir tur yapabilmek günlere ihtiyacınız var.

Bölgesde bulunan topraklarımız (özellikle Samsun civarları) Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden. Dolayısıyla Karadeniz’in tarihi konumu oldukça önemli. Tarihinin bu kadar eskilere dayanması buradaki tarihi eserlerin ve tarihi mekanların sayısını da bir hayli arttırıyor.

Karadeniz Bölgesinde  Gezilecek Yerler

Karadeniz hem yüzölçümünün genişliği açısından hem de gezip görülmesi gereken yerlerin fazlalığı açısından oldukça büyük. Bu sebeple Karadeniz turlarının çoğu sadece Karadeniz’in bir bölümünü kapsıyor. Ancak biz bir farklılık yapalım ve zamanı olmayanlar için sadece Karadeniz’in en özel yerlerini derleyelim dedik.

Tarihine aşık olacağınız, iklimi ve doğasıyla kendine hayran bırakan bir tatil için hazır olun. Karadeniz turuna çıkıyoruz.

Sümela Manastırı

karadeniz

Karadeniz’in en güzel yerleri denince akıllara gelen ilk yer Sümela Manastırı. Bu manastır milattan sonra 365 ile 395 yılları arasında inşa edilmiş.

Trabzon’un Maçka ilçesinin bir dağında konumlanan manastır Karadeniz’in sembolü niteliğinde olan nadir yerlerden. Söz konusu manastır Meryem Ana Manastırı olarak da biliniyor. 1923 yılına kadar dini faaliyetlerini sürdürmüş olan manastır günümüzde müze olarak turistlerin ziyaretine açılmış durumda.

Mavi Göl/ Sodalı Göl

Burası gören herkesi büyüleyen bir yer. Gerek görüntüsü gerek gölün yapısıyla bir giden bir daha gitmek için plan yapmaya başlıyor. Mavi Göl istisnasız her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Öyle ki her yıl 100 bin turist tarafından ziyaret ediliyor. Bu gölde kireç taşlarının suya karışması harika bir turkuaz rengini ortaya çıkarıyor. Göl katmanlı yapısı ile fotoğrafçıların da en sevdiği mekanlardandır. Mavi Gölün içerisinde trekking alanları da mevcut. 2014 yılında keşfedilmiş bu doğa harikası kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden.

Nasrullah Cami

Kastamonu tarihine sahip çıkan, Karadeniz’deki birçok ilden bir tanesidir. Nasrullah Cami,1506 yılında Kadı Nasrullah tarafından inşa ettirilmiş. Tek minaresi olan bu kutsal mekân Kastamonu’nun simgelerinden bir tanesidir. Caminin içerisi oldukça büyük, özellikle de estetik duruşuyla herkesin dikkatini çekiyor.

Siz de Karadeniz turunuza Kastamonu üzerinden çizecekseniz, Nasrullah Cami’ye uğramadan dönmeyin deriz.

Atakum Sahili

karadeniz

Diğer sahillere laf atmak gibi olmasın ama Atakum Sahili bizce Samsun’un en güzel sahili. Burası uzunca bir sahil ve ne zaman gitseniz birkaç ziyaretçiye rastlayacağınız kadar da popüler bir yer.

Sahil şeridi boyunca birçok kafe ve restoran var. Şimdiye kadar buraların ne plajından ne suyundan ne kafesinden ne de hizmetinden memnun kalmayan kimseyi duymadık. Deniz tatili için kuzeyleri düşünen herkes Atakum Sahiline uğramalı.

Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu’nun muazzam doğasına hoş geldiniz. Ulugöl Tabiat Parkı doğaseverlerin en sık tercih ettiği yerlerden. Buralar Türkiye’nin en temiz havasına sahip olmakla biliniyor. Yemyeşil ormanlarının yanı sıra içerisindeki göl de misafir çeken etkenler arasında. Üstelik bu tabiat parkında kalmak isteyenler birçok bungalov ev mevcut.

Zaten büyüleyici bir ormanın ortasında gidilebilecek en temiz havaya gelmişken birkaç gün kalmamak elde değil. Huzur dolu bir Karadeniz tatiline çıkıyorsanız Ulugöl Tabiat Parkı tam size göre.

Yason Kilisesi

Sahiller parklar derken hep doğal güzelliklerden gittiğimizi fark ettik. Bu öneri de tarih meraklılarına geliyor.

Kilise adını mitolojideki Argonotların önderi Yason’dan alıyor. 2008 yılında turizme açılan bu Rum kilisesi, Karadeniz’de sahil kenarında bulunan tek kilise. Kilisenin bir tarafında ahşap evler serpilmiş bir dağ manzarası diğer tarafında ise genişçe bir deniz manzarası yer alıyor. 1868’de yapımı tamamlanan bu Rum kilisesi ilginç mimari özellikleriyle de dikkat çekiyor. Unutmayın Ordu – Samsun karayolunda bulunan bu kilise hem çevresindeki doğa manzaraları hem de tarih kokan mimarisiyle sizleri bekliyor.

Atatürk Köşkü

Büyük küçük demeden herkesin uğraması gereken yerlerden biri de Atatürk Köşküdür. Bir Karadeniz turunun olmazsa olmazı Trabzon’dur elbette. İşte Atatürk Köşkü de Trabzon’un olmazsa olmazlarından. Bu köşk 1934 ve 1937 yılları arasında Atatürk’ün Trabzon ziyaretlerinde kaldığı köşk imiş.

İçerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı yataktan tutun vasiyetini yazdığı masaya kadar birçok eser var. Köşkün içerisi insanı adeta o döneme götürüyor. Uzun uzun gezmek isteyeceğiniz, gezerken istemeden de olsa duygulanacağınız Atatürk Köşkü bu yıl da ziyaretçilerini bekliyor.

Abant Gölü

karadeniz

Abant Gölünü listeye ekleyip eklememe arasında çok kararsız kaldık. Abant Gölü, bilmeyenin olmadığı sadece Bolu’nun değil tüm Türkiye’nin en güzel göllerinden biridir.

Yeşilin ve doğanın merkezinde bu doğa harikası her yıl binlerce ziyaretçiye kucak açıyor. Söz konusu göl kampçılardan piknikçilere fotoğrafçılardan balıkçılara kadar herkesin en sevdiği yerler arasında.

Üstelik sadece ilkbaharda da değil. Abant Gölü’nün her mevsimi ayrı güzeldir. Lakin bizden de bir yorum isterseniz kışın ortasında kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşmışken böylesine bir manzaranın içerisinde olmak paha biçilemez. Öyle ki bizce kartpostallar bu manzaranın yakınından bile geçemez. Gölün tam çevresi 8 km uzunluğunda, ne dersiniz? Siz de sevdiklerinizde bir doğa yürüyüşüne hazır mısınız?

Listemizin sonuna geldik. Şimdi sıra Karadeniz rotanıza kesinlikle eklemeniz gereken bu 8 yeri es geçmeden bir tatil planı hazırlamakta. Ertelemeyi bırakın ve bir kalem kâğıt çıkarın. Sevdiklerinizle geçireceğiniz uzunca bir tatilin geri sayımına başlayın. Muhteşem iklimi, coğrafyası ve tarihi konumuyla Karadeniz sizleri bekliyor. Peki ya siz, bu harika yolculuğa hazır mısınız?

İlginizi çekebilecek diğer gezilecek bir yer: Bursa’da Gezilebilecek Güzel Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir