1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Gidebileceğiniz 14 Eşsiz Tatil Cenneti Adalar

Cennet Adalar olarak betimlediğimiz tatil cenneti adalar isimleri listemizi açıklamalarıyla beraber sizlerle paylaşalım.

Gidebileceğiniz 14 Eşsiz Tatil Cenneti Adalar
0

Okyanusun ya da denizin etrafını sarmış olduğu tatil cenneti adalar, oldukça tercih edilen bir tatil yeridir. Adanın bulunduğu birçok ülke, geçiminin çoğunluğunu adalardaki turizm sayesinde geçirmektedir. Yazımızda size şehirden uzak huzurlu bir tatil yapmanız için tatil cenneti adalar isimleri ile oluşan bir listeyi paylaşacağız.

Tatil Adaları Türkiye

Ülkemizin eşsiz birçok güzelliği vardır. Yazıyla kışıyla tüm mekânları ve tarihiyle herkesin beğendiği bir ülkedir. Türkiye’de tam 11 ilin sınırlarında adalar ve adacıklar bulunuyor. Bu adalar ve adacıkların sayısı da 500’den fazladır. En çok adanın bulunduğu ilimiz Balıkesir’dir. 15 adacık ve 32 ada ile en çok ada bulunan il unvanını almaktadır. En kalabalık nüfuslu olan ilimiz İstanbul’da 9 tane ada bulunmaktadır.

Tatil Cenneti Adalar İsimleri

Tatil cenneti adaları isimleri aşağıda ki listemizde detaylı bir şekilde açıklayacağız. Tatil cenneti adalar dediğimizde Dünya’da ki adaların haricinde, Türkiye’de 500’den fazla bulunan adaların çokça da turist çektiği bilinmektedir. Bazı ülkeler geçimlerinin çoğunu adalar sayesinde karşılamaktadırlar. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin adresidir, adalar.

Cennet Adalar olarak betimlediğimiz tatil cenneti adalar isimleri listemizi açıklamalarıyla beraber sizlerle paylaşalım.

1-) Bozcaada

tatil cenneti adalar: bozcaada

Tatil Cenneti Adalar: BozcaadaKuzey Ege’de bulunan Bozcaada, ada tatili dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Bozcaada’ya, Ezine ilçesinden feribotlar yardımı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bozcaada’da tatil geçirmek isteyenler Ağustos ve Eylül ayları arasını tercih edebilir. Denizin sıcaklığı bu aylarda en ideal seviyede olmaktadır. Burada yapacağınız yüzmeler ve sahil turunuzun çok ferah ve temiz geçeceğine emin olabilirsiniz.

Tatil cenneti adalar başlığında yer alan Bozcaada’da ki denizin temizliğini gördükten sonra tercih listenizde sabit bir yer alacaktır. Bozcaada’da, Akvaryum Koyu ve Ayazma Plajı çokça tercih edilen yerlerdendir. Feribot eşliğinde adaya gelirken göreceğiniz Bozcaada Kalesi de gezilecek yerler arasındadır. Saat Kulesi, Meryem Ana Kilisesi ve Rum Mahallesine de Bozcaada’ya gittiğinizde uğramalısınız.

Rum Mahallesi hem tarihi miras taşır hem de size müthiş eğlence imkânları sunar. Eğlence merkezleri, kafeler, restoranlar bulunduğu için keyifli vakit vadeder. Tatil adaları Türkiye listemizde Bozcaada en çok turist çeken yerler arasındadır. Şarap tesislerinde de tadım yapabilir üzüm bağlarını da dolaşabilirsiniz. Tatilinizi, Eylül aylarında olan Bağ Bozumu Festivali’ne denk getirebilirsiniz.

2-) Cunda Adası

Tatil cenneti adalar listemizde ikinci durağımız Cunda Adası diğer adıyla Alibey Adası’ndayız. Ege Kasabası olarak Ayvalık’ta bulunan ada, burada bulunan en büyük adadır. Cunda Adası’na, Ayvalık’tan deniz ulaşım yolları ile ulaşabilirsiniz. Bu adadaki deniz sezonu ise Mayıs ayında başlamaktadır. İstanbul’a da yakın olması ile tercih edilmektedir. Cennet adalar dendiğinde akla Cunda Adası gelir. Ortunç Koyu, Pateriça Koyu, Çataltepe Plajı, Duba Plajı ve Tarihi Rum konaklarını ziyaret edebilirsiniz.

Ay Işığı Manastır’ı, Despot’un Evi gibi yerlere de uğrayabilirsiniz. Bozcaada gibi Cunda Adasının da suyu çok temizdir. Ferah ve hijyenik bir tatil geçireceğinize emin olabilirsiniz. Tarihi Rum Konakları’nın bazıları konaklamanız için otel haline getirilmiştir. Bu otellerde konaklayarak tarihi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Tatil cenneti adalar listemizdeki Cunda Adası’na otobüs yolu ile de Ayvalık’tan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Deniz keyfini yaşadıktan sonra deniz kıyısına kurulmuş restoran ve kafelerde yemek yiyebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Cunda Adasında meşhur olan Taş Kahve’ye de uğrayıp bir kahve içmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

3-) Gökçeada

Tatil cenneti adalar isimleri arasında Gökçeada’da yer almakta. Çanakkale Limanı’ndan veya Kabatepe Limanı’ndan Gökçeada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Gittiğinizde karşılaşacağınız müthiş yeşillik ile kendinizi aşırı dinlenmiş ve sakinlemiş hissedeceksiniz. Deniz otobüsü veya feribotlar ile gideceğiniz adada en güzel ay Eylül ayıdır. Yaz ve ilkbaharın diğer aylarında Gökçeada kalabalık olduğundan Eylül’ün sakinliğinde rahat bir tatil serüveni geçirebilirsiniz.

Adada bulunan Aydıncık Plajına giderek elverişli rüzgâr sayesinde sörfün tadını çıkarabilirsiniz. Tatil cenneti adalar listemizin Gökçeada’sına gelip de sörf bilmiyorum ama öğrenmeyi çok istiyorum diyorsanız plajda sörf okulları da bulunmaktadır. Uğurlu Plajı, Laz Koyu, Yıldız Koy ve Gizli Liman’a giderek denizin tadını çıkarabilirsiniz. Sualtı Milli Parkı’nda dalış yapabilir, bu dalışı isterseniz şnorkelinle yapabilirsiniz. İsterseniz de özel ekip ile birlikte dalışın keyfini çıkarabilirsiniz.

Tepeköy, Kaleköy, Bademli Köyü, Zeytinli Köyünü ziyaret ederek oradaki doğal ve natürel yaşantı tarzına şahitlik edebilirsiniz. Organik ortamı görmekle yetinmeyip yemeklerin tadına da baktığınızda müthiş bir tatil serüveni geçirmiş olacaksınızdır.

4-) Kekova Adası

tatil cenneti adalar: kekova

Bir diğer durağımız Kekova Adası Demre ilçesinde bulunuyor. Bu ada Ücağız ve Kaleköy’de bulunan bölgenin sular altında kalmış olmasıyla oluşmuştur. Tatil cenneti adalar kategorisinde olan Kekova adası ülkenin en farklı adalarından birisidir. Buraya ulaşımınızı Üçağız’dan tekne turları sayesinde sağlayabilirsiniz. Batmış olan şehri görmek için teknelerin bazılarının taban kısımları camla kaplıdır.

Batık şehri en güzel şekilde incelemenin yolu burada dalış yapmaktır. Dalış eğitimin yok ise buradan eğitimini alıp dalarak suyun altındaki tarihe yakından bir gözle bakabilirsiniz. Burada tekne turlarına katılım sağlayarak koyları ziyaret edebilirsiniz. Akvaryum Koyu, Tersane Koyu, Hamidiye Koyu ziyaret ederek satılan dondurmaların tadına bakabilirsiniz.

5-) Kalem Adası

İzmir’de bulunan Kalem Adası’nın unvanı Egenin Maldivleridir. Bademli köyüne giderek adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalem adasına Maldiv denmesinin nedeni denizinin muazzam rengidir. Turkuaz rengi ve temiz bir denize sahip olan ada çokça tercih edilen bir yerdir.

Tatil cenneti adalar listemizde Kalem Adası’nda dalış dersleri merkezi bulunmakta. Burada dalış eğitimi alarak müthiş vakit geçirebilirsiniz.

6-) Sedir Adası

tatil cenneti adalar: sedir adası

Gökova Körfezinde yer alan Sedir Adası’nın bir diğer anılma ismi ise, Kleopatra Adasıdır. Muğla’da bulunan Akyaka’dan ya da bir diğer tercih, Çamlık İskelesi’nden ulaşım sağlayabilirsiniz. Adaya ulaştığınızda cüzi bir miktarda giriş ücreti talep edilecektir. Ada Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Bunun nedeni, plajda bulunan kumlar eski zamanlarda Kuzey Afrika’dan Kleopatra Kraliçesi için özel getirilmiş. Bu efsanedeki kumları getiren kişi Marcus Antonious’dur.

Bu yüzden kumlar için bazı önlem kuralları bulunuyor. Sizlerde adaya gittiğinizde bu kurallara uygun davranmalısınız ki kumlarda azalma ve bozulma olmasın. Tatil cenneti adalar listemizdeki Kleopatra plajının kuralları; kuma havlu sermemek, kumu yanlarına almamak ve eksiltmemek. Bir de plajdan duş almadan çıkmamayı kural olarak koyuyorlar. Peki, böylesine korunaklı güzel bir adaya gelmek isterseniz maalesef konaklamanız mümkün değil.

Konaklamanız için otel yok, karavan ya da çadır ile kampta yapılamıyor. Adayı görmek isteyenler günübirlik olarak Cedrae Antik Kentine de gidebilirsiniz. Roma İmparatorluğu zamanlarından kalma tiyatro gibi faaliyetlerin yapıldığı ağaçların altındadır burası.

7-)  Büyükada

İstanbul açıklarında bulunan Büyükada Prens Adaları’nın en büyük parçasıdır. Eğer uzun yol problemi duyuyor ve aynı zamanda da şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız burası iyi bir fırsat olacaktır. Kabataş, Eminönü, Kadıköy, Bostancı, Beşiktaş ve Kartal üzerinden kalkışa geçen vapurlar aracılığı ile Büyükada’ya ulaşabilirsiniz.

Tatil cenneti adalar listemizdeki Büyükada’da, Eskibağ Plajı büyük rehavet görüyor. Büyükada’ya istediğiniz mevsimde gidebilirsiniz. İlkbaharda giderek yürüyüş yapıp gezebilir, yaz mevsiminde giderseniz de bunların yanı sıra denizin de keyfine varabilirsiniz. Halik Koyu Plajı ise denizinin temizliği ile çokça tercih edilen bir plajdır.

Oteller aracılığı ile işletilen diğer plajlar ise Aya Nikola Plajı, Prenses Koyu Plajı’dır. Adalar Müzesi, Aya Yorgi Kilisesi, Reşat Nuri Güntekin Evi’ne giderek keyifli bir gezi oluşturabilirsiniz. Özelikle Edebiyat ilgisi olanlar için Reşat Nuri Güntekin Evi çok ilgi çekici olabilir.

8-) Heybeliada

Prens Adaları’ndan, Büyükada’dan sonra en büyük ada olarak bilinmektedir. Heybeliada eşsiz yeşilliği ile dikkat çekmektedir. Buraya da Büyükada’daki gibi Kabataş, Eminönü, Kartal, Beşiktaş, Kadıköy ve Bostancı üzerinden vapur seyahati ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tatil cenneti adalar listemizdeki Heybeliada’da, mayıs aylarında yeşilliğini tam anlamı ile göstermektedir.

Değirmenburnu Plajı, Akvaryum Plajı, Aqua Green Plajı, Ada Beach’e ve Green Beach’e giderek denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Heybeliada’nın en temiz denizi Alman Koyu’nda bulunmaktadır. Deniz keyfinizin ardından küçük bir gezi yapmak isteyenlere de, İsmet İnönü Müze Evi, Aya Yorgi Uçurum Manastırı, Ortodoks Ruhban Okulu, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi gibi tarihi gezi yerlerini tavsiye edebiliriz. Adalar Otelleri denilen tarihi otellerde konaklayabilir, adanın tadını çıkarabilirsiniz.

9-) Burgazada

Prens Adaları’nın bir diğer ada ismi de Burgazada’dır. Diğer adalardan daha sakin olan bu adaya, Beşiktaş, Bostancı, Kadıköy, Kartal, Eminönü ve Kabataş’tan kalkan vapurlar ile ulaşabilirsiniz. Tatil cenneti adalar listemizdeki Burgazada, Sait Faik Abasıyanık’ın öykülerinde geçen bir adadır. Sait Faik Abasıyanık burada yaşamış ve evi de tarihi bir yer olarak sergilenmektedir. Bu güzel adaya uğramışken bu tarihi evi de gezebilirsiniz.

Bayraktepe’ye çıkarak eşsiz manzaradan Sait Faik Abasıyanık gibi sizde ilham alabilir ve büyülenebilirsiniz. Madam Martha Koyu ve Kalazankaya Sahili’ne gidebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Kalazankaya Sahili, çokça tercih edilen popüler bir yerdir. Madam Martha Koyu’nun da denizi çok temiz ve durudur, gitmenizi tavsiye ederiz.

10-) Akdamar Adası

Türkiye’nin en büyük ikinci adasıdır. Akdamar Adası, Van’da bulunur. Badem çiçeklerinin adaya ayrı bir havası vardır. Van’ın Gevaş ilçesinden tekne ile adaya ulaşabilirsiniz. Tatil cenneti adalar listemizde Akdamar Adası’na ulaşmak için tekne yolculuğu 25 dakika civarı sürmektedir. Surp Haç Kilisesi’ne ziyaret ederek buradaki tarihi görebilirsiniz. Akdamar Kilisesi de Ermeni sanatı için önemli olan taşları ile inşa edilmiş.

Badem çiçeklerinin açacağı dönemi denk getirip adayı ziyaret ederseniz müthiş bir manzara ile karşı karşıya kalırsınız. Güzel bir Van tatili yapmayı planlıyorsanız Doğu’nun İncisi Van Gezilecek Yerler| 10 Muhteşem Güzellik yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

11-) Avşa Adası

YouTube video

Balıkesir’e bağlı olan ada İstanbul’a da yakındır. İDO seferleri ile İstanbul’dan direkt bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Erdek’ten de arabalı vapur aracılığı ile Avşa Adası’na varabilirsiniz. Adada çarşı yer alıyor ve çarşının içinde de oteller bulunuyor. Tarihi Çınar Altı, Manastır, Şarap fabrikaları, Yiğitler Köyü’ne giderek gezebilirsiniz. Özellikle Manastır gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Tatil cenneti adalar listemizdeki Avşa Adası’nda yüzmek ve denize girmek için de, Altınkum Plajı, Çınar Koyu, Akvaryum Plajına gidebilirsiniz.

12-) Marmara Adası

Bostancı ve Yenikapı üzerinden feribotlar yardımı ile adaya uğrayabilirsiniz. İstanbul’a yakın adreslerden olan adaya 3 saat civarında varabilirsiniz. Marmara Adası daha çok sakinliği ile yazlıkçıların tercih ettiği bir yerdir. Adanın tatlı ve şirin köylerini gezerek oradaki organikliği görebilirsiniz. Çınarlı Köyü’ne gitmek isterseniz orada bulunan Manastır Koyu’nda yüzme molası verebilirsiniz.

Asmalı Köyü’ne giderseniz de tarihi bir seyir yaşayacaksınızdır. En güzel manzarayı barındıran bir diğer köy ise vadettiği sıcak bir köy kahvaltısı ile Gündoğdu Köyü’dür. Tatil cenneti adalar listemizdeki Marmara Adası da çokça tercih edilen sakin bir yerdir.

13-) Orak Adası

Orak Adası Bodrum’da yer almaktadır. Bodrum turlarında genelde Orak Adası’na da uğranmaktadır. Bu turdaki geçireceğiniz vakit iki saat sürer ve iki saatin sonunda eşsiz bir mavilikle karşı karşıya kalırsınız. Deniz o kadar temiz ve duru ki denizin dibini görebiliyorsunuz. Bu denize dalış yapmak da bir başka zevk taşımış oluyor.

Eğer Bodrum turuna katılacaksanız veya Orak adasına gitmeyi planlıyorsanız yanınıza mutlaka dalış malzemeleri almalısınız. Dibi görünen bu muhteşem tatil cenneti adalar listemizdeki Orak adasına dalmak çok keyifli olacaktır.

14-)  Şövalye Adası

Fethiye’de bulunan Şövalye Adası’nın bir diğer bilinen adı ise, Meğri Adası’dır. Fethiye’den kalkan deniz araçları ile bu adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu adada isterseniz konaklayabilir isterseniz de günübirlik gezebilirsiniz. Konaklama konusunda ekonomik olarak uygun pansiyonların da bulunduğu Şövalye Adası’nda rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

Şövalye adasında yüzme molası vererek denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Deniz keyfinden sonra da piknik imkânının sunulduğu adada ki gezinizi tamamlayabilirsiniz. Tatil cenneti adalar listemiz burada son bulmaktadır. Türkiye’mizin dört bir yanı da güzellikler ile dolu. Siz de bu listemizden kendinize, isteklerinize uygun bir ada seçerek tatilin tadın varabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir