1. Anasayfa
  2. Vize Nasıl Alınır?

Dubai Vize İstiyor Mu?

Dubai Vize İstiyor Mu?
0

Ülkemizde Dubai vize işlemleri fazlası ile merak edilen bir konudur. Çünkü insanlar Dubai’ye gitmek için vize araştırması yaparken farklı şeyler ile karşılaşıyor.

İnsanların karşılarına her zaman Birleşik Arap Emirlikleri ile alakalı bilgiler çıkıyor. BAE, Arap Yarımadasını oluşturan emirliklere verilen genel bir isimdir. 7 emirlikten oluşan BAE’nin üyelerinden bir tanesi de Dubai’dir. Bu yüzden insanlar Dubai’ye gidebilmek için BAE vize şartlarını yerine getirmelidir. Dubai ziyaretçilerine pek çok farklı vize imkanı sunan bir ülkedir.

Dubai’deki Vize Süreleri

Her ülke kendine göre bazı vize süreleri belirlemiştir. Zaman zaman bu süreler değişse de genel olarak ülkeler aynı sürelerdeki vizelere sahiptir. Dubai’de bu anlamda dünyadaki çoğunluğu uyan ülkeler arasındadır. Bugün Dubai ziyaretçilerine pek çok farklı zamanı kapsayan vize türü sunuyor. Bu vizeler arasında en çok tercih edilen 5 vize türü ise şunlardır:

  • 48 Saatlik
  • Ekspres Vize
  • 96 Saatlik
  • 30 Günlük
  • 90 günlük

Türk Vatandaşları İçin Dubai Vize İstiyor Mu?

dubai-vize
dubai vize

Zaman zaman haber sitelerinde Dubai Türklere vize vermiyor adı altında haberler yapılıyor. Fakat bu durum tamamen yalan. Dubai politik olarak büyük sorunlar yaşamadığı hiçbir ülkeye vize konusunda sorun çıkarmıyor. Hatta Dubai son zamanlarda Türklere en kolay vize çıkartan ülkelerden bir tanesidir. Dubai’de diğer ülkeler gibi bazı vize prosedürlerine sahiptir. Bordro pasaportu olan vatandaşların Dubai’ye gitmek için vize başvurusu yapması zorunludur.

Dubai’ye Gitmek İçin Vize Başvuruları Nereden Yapılır?

Direkt olarak Dubai’ye ait bir başvuru şekli yoktur. Birleşik Arap Emirlikleri yani BAE’ye bağlı olan Dubai’nin vize başvuruları da BAE merkezlerinden yapılır. Dubai’ye gitmek isteyen kişiler BAE Göçmenlik Ofisine başvurularını iletmelidir. Ayrıca başvurular tamamen online olarak yapıldığı için pasaporta işlemez. BAE ofisleri vize alan kişileri antetli kağıda vizeleri barkotlu bir şekilde basar.

Dubai İçin Vize Başvuruları

dubai-vize

Pek çok kişi Dubai vizesi almak kolay mi diye oldukça merak ediyor. Çünkü Dubai aslında büyük iş potansiyellerinin yanı sıra harika bir tatil bölgesidir. Lüks şehirleri ve dünyanın önde gelen markalarının bulunduğu ülke herkese farklı kapılar açıyor. Dubai vize yasağı konusunda insanlara fazla sorun çıkarmaz. Fakat başvuru süreçleri diğer ülkelerden farklı ilerler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istedikleri yerden pasaportlarının 2. Sayfasını taratarak BAE Konsolosluklarından başvurular yapabilir.

Fakat Türkiye içerisinden başvuru yapacak kişilerden ikamet izninin fotokopileri istenir. BAE Göçmenlik Ofisi başvurulara da oldukça kısa sürede dönüş yapıyor. Ofislerin en yoğun olduğu günlerde insanlara 3 gün içerisinde dönüş yapılıyor. Ortalama olarak ise 2 günde başvurular sonuçlanıyor. Özellikle evrakların eksiksiz olması ve başvuruların tam yapılması sürecin oldukça kısa sürmesine neden olacaktır.

Dubai Vize Fiyatları

Dubai’ye yapılan tüm vize başvuruları için belli bir miktar ödeme yapmak gerekir. Ayrıca her başvuru türüne göre biçilen fiyatta değişmektedir. Yapılan her başvuru da vize ücretlerinin geri ödemesi olmaz. Üstelik vize onayı olmasa bile ücretlerin geri ödemesi hiçbir şekilde yapılmaz. Tüm bunlara ek olarak Dubai’nin vize ücretlerinin hepsi dolar üzerinden değerlendirilmektedir. Bugün Dubai’ye gitmek için en ucuz vize ücreti 40 dolardır. 90 gün çok girişli vizenin ücreti ise tam olarak 528 dolardır. Ücretlerin ödeneceği adres başvuru formunda kişiler ile paylaşılır.

Dubai’de Hangi Pasaportlar İçin Vize Çıkıyor?

Ülkemizdeki pasaport türlerinden sadece bordo pasaport için Dubai vize başvurusu istiyor. Diğer pasaport türleri ise belli bir süreliğine Dubai’yi vizesiz olarak ziyaret edebiliyor. Hem yeşil hem gri hem de siyah pasaport sahiplerinin herhangi bir vize başvuru yapması gerekmiyor. Fakat bu pasaportlara sahip kişiler sadece 90 gün vizesiz kalabiliyor. Ayrıca bu 90 gün de 180 gün içerisinde toplam 90 gün olarak sınırlandırılmış durumda. Yani yılda sadece 180 gün bu kişiler Dubai’yi ziyaret edebilir.

Dubai’ye Gitmek İçin Gereken Belgeler

dubai-vize

Vize başvuruları online olarak yapıldığı için pasaporta işlenmiyor. Fakat yine de hem başvurularda hem de ülkeye girip çıkarken bazı belgeler istenebiliyor. Fakat bu belgeleri temin etmek hem zor değil hem de pahalı bir süreç değil. İstenilen belgeler ise şunlar:

  • Pasaport üzerinde resmin ve kimlik bilgilerinin olduğu kısmın renkli olarak taranmış hali. Sayfaların yırtık ya da eksik olmaması gerekir.
  • Eskiyen pasaportlar başvuruda sorun olmasa da ülkeye giriş çıkışlarda sorun olabilir.
  • Dubai’ye vize başvurusu yapacak kişinin kimlik fotokopisi

Bu belgeler yapıldığı takdirde başvuruda istenilen tüm belgeler tamamlanmış olur. Dubai vize işlemleri oldukça basit bir süreçtir. İnsanlar ülkeyi sadece vize süreleri boyunca ziyaret edebilir. Sürenin aşılması durumunda ise bu kişiler para cezası öder. Vize süreleri Dubai içerisinde hiçbir şekilde uzatılmadığı için belirtilen zamanı geçen kişiler direkt olarak ülkeden yollanır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir