1. Anasayfa
  2. Yurtiçi Gezi Rehberi

Bursa’da Gezilebilecek Güzel Yerler

Bursa’da Gezilebilecek Güzel Yerler
bursa
0

Bursa bilindiği gibi gezilebilecek en güzel şehirlerden biridir çünkü padişahlar şehridir yani Osmanlı’nın başkentidir.

Bursa Gezebileceğiniz Bazı Turistik Mekânlar

Burada nereye gitseniz tarihi bir güzellikle karşılaşırsınız. İçindeki yeşillikleriyle sizi alır ve başka diyarlara götürür yani boşuna buraya yeşil Bursa demiyorlar. Bursa Belediyesi de bu konuda özenle çalışmaktadır.

Ulu Cami

Şehrin göz bebeği gibi olan Ulu Cami tam orta noktada bulunmaktadır. Yıldırım Beyazıt şehre 20 tane camii yaptırmak istemiş lakin Emir Sultan Hazretleri 20 camii yerine 20 kubbeli bir caminin yapımını daha çok uygun görünce 20 kubbeli bir camii ortaya çıkmış.

Ulu cami içinde kendinizi bir huzur içinde bulabilirsiniz çünkü mimarisi o kadar şık ve zarif ki sizi adeta içine çekmektedir. Nalbantoğlu, Atatürk CD. 16010 Osmangazi

Tophane

bursa
bursa

Tüm etkileyici manzarasını ayaklarınız altına sermektedir çünkü şehrin tepelerinde bulunmaktadır. Burada aynı zamanda Abdülaziz zamanında yapılma bir saat kulesi de yer almaktadır.

Tophane de farklı olarak Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi’nin türbeleri de bulunmaktadır. Osmangazi, Tophane Parkı, Yiğitler CD. 16040 Osmangazi

Bursa Botanik Bahçesi

Doğa manzarası yaşamak ve ailenizle eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız sizin için vazgeçilmez bir yer olan botanik parkta bin bir çeşit hayvanlarla tanışabilirsiniz.

Uludağ ve Teleferik

Eğer ki kışın geldiyseniz en vaz geçilmez şey olan Uludağ’a çıkmadan geri dönmeyiniz çünkü Uludağ’ın eşsiz havası sizi rahatlatacaktır. Eğer ki çıkarken Teleferik kullanırsanız o zaman sanki Bursa’nın üzerinden uçuyor gibi olursunuz.

Ağlayan Çınar

Doğa ile tarihin buluştuğu eşsiz bir nokta olan ağlayan çınar hikâyesiyle herkesi mest etmektedir. Birbirine aşık olan iki gencin buluşamamasından dolayı bu ağaç yıllardır yas tutmaktadır.

Eğer ki gitme şansı yakalarsanız dev gibi bir çınar ağacına rastlayacaksınız. Aslında çınar ağlamamaktadır lakin Anadolu insanı ağacın içindeki özün kırmızı renkte dışarı çıkmasından dolayı bu adı ona vermişlerdir.

İznik Gölü

bursa

Türkiye’nin en büyük beşinci gölüdür. Gölün kenarlarında zeytin tarımı ve çiftçilik yapılmaktadır. İznik gölüne giderseniz kano gibi tekne turları yapmanızı tavsiye ederim. İznik gölü tatlı sudur. İznik gölü Orhangazi ile Bursa arasında yer alır.

Eğer ki geldiyseniz bundan daha fazlasına tanıklık edebilirsiniz lakin buraya gelmişken bir İskender yemeden gitmek olmaz. Çünkü İskender buraya ait en önemli yiyeceklerden birisidir.

Şehrin merkezinde dolaşmak için bence en iyi ulaşım aracı ipekböceği denilen tramvay istediğiniz yere sizi rahatlıkla ulaştırmaktadır. İpekböceğine benzediği için tramvaya o isim verilmiştir. Ulu caminin yanında bulunan Kapalı çarşıyı kesinlikle ziyaret etmelisiniz çünkü bin bir çeşit hediyelik eşyaları içinde barındırmaktadır. Hatta ipekten yapılma ürünlerden bazılarına rastlayabilirsiniz.

Tarihi evlerini görmeden sakın gitmeyin çünkü asıl şehir burada başlıyor. Eski evlerden birine sahip olan Somuncu Baba evini de ziyaret etmelisiniz.

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız: Burdur Gezilecek Yerler Listesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir