1. Anasayfa
  2. Yurtdışı Eğitim

İtalyada Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalyada Üniversite Okumak İçin Gerekenler
0

Son yıllarda İtalyada üniversite okumak ülkemizde ve dünyada oldukça merak edilen bir konu oldu. Avrupa’nın merkezi olan ve köklü tarihi ile İtalya her zaman gözde ülkelerden bir tanesi olmuştur.

Köklü tarihi beraberin de de köklü bir üniversite sistemi de getirmiştir. İtalya’nın öğrenciler tarafından keşfedilmesi 2000’li yıllardan sonrasına denk geliyor. Fakat İtalya yüzlerce yıldır öğrencilere en iyi üniversite eğitimlerinden birini veriyor.

İtalya Üniversite Seçiminde Nasıl Popüler Oldu?

İtalya’daki en iyi üniversiteler onlarca yıldır dünyanın en iyi okulları arasında. 2000’li yıllardan önce öğrenciler İtalya başta olmak üzere çoğu Avrupa ülkesini lisans eğitimi için çok tercih etmiyordu.

Öğrenciler genellikle Amerika ve İngiltere’yi tercihlerinde bulunduruyordu. Fakat ilerleyen süreçlerde Amerika ve İngiltere tercihlerinden çok daha büyük avantajların olduğu ülkelerin olduğu ortaya çıktı. Bu ülkelerin keşfedilmesinde de Amerika ve İngiltere’nin izlediği politikalar etkili oldu.

Amerika ve İngiltere yıllardır dünyanın en iyi okullarına ve en iyi üniversitelerine sahip. Dünyanın en iyi okulları listesine de baktığımız zaman bu durum zaten ortaya çıkıyor. Yani öğrencilerin Amerika ve İngiltere’den soğumasının nedeni eğitim konusundaki eksiklikler değil. Bu durumun nedeni tamamen bu ülkelerdeki eğitimin gittikçe pahalılaşması.

İtalya’daki üniversiteler ve bölümleri bu ülkelere göre adeta bedava eğitim imkanı tanıyor. Eğitimin ucuz olması öğrencilerin İngiltere ve Amerika yerine Avrupa’ya kaymasındaki en önemli etkendir.

İtalyada Üniversite Okumak İçin En İyi Bölümler

italyada-universite-okumak

Dünyada her ülke en az bir alandaki lisans eğitimi ile kendinden söz ettiriyor. Örneğin Türkiye tıp eğitimi konusunda dünyanın en iyi ve en ucuz seçeneklerinden bir tanesi. Ya da Almanya mühendislik ve sosyal bilimler eğitimlerinde Avrupa’nın merkezi konumunda. Hollanda, Amerika ve İngiltere gibi ülkeler ise birden çok alanda öğrencilere en iyi eğitimi sunuyor. İtalya’da psikoloji okumak kendinden çok söz ettirse de İtalya’nın en iyi olduğu alan şüphesiz ki sanattır.

İtalyada Üniversite Okumak ve Sanat Eğitimi

Sanat 2000’li yıllardan sonra belli bir süre unutuldu. Özellikle üniversite eğitimlerinde sanat ikinci plana atılmaya başlanmıştı. Fakat yakın geçmişte sanat alanının aslında ne kadar önemli olduğu tekrar ortaya çıktı. Teknolojinin ilerlemesi ve hızla kullanılması teknoloji ve sanatın birleşmesine neden oldu. Bu birleşimi de okullarına en iyi yansıtan ülkelerin başında İtalya geldi. İtalya binlerce yıldır dünyada sanatın merkezi olmuştur. Sanatın geçmişini ve geleceğini harika bir şekilde harmanlayan İtalyan üniversiteleri bunu okullara da başarılı bir şekilde yansıtmıştır.

İtalya’da Üniversite Okumanın Avantajları

italyada-universite-okumak
i̇talyada üniversite okumak

Hiçbir ülke öğrencilere yüzde yüz avantaj ya da dezavantaj sunmaz. Her zaman ülkelerin ve okulların artı ve eksi yönleri vardır. Bu yönleri önceden bilmek her zaman öğrenciler için en iyisi olacaktır. Çünkü bazı öğrenciler sadece üniversitenin ya da bölümün alanına güvenerek tercihlerini yapıyor. Bu öğrenciler de ya okurken ya da mezun olduktan sonra büyük pişmanlıklar ile karşılaşıyor. İtalyada üniversite okumak isteyen öğrenciler de bu artı ve eksi yönleri önceden bilmelidir.

İtalya’da ilk dikkat çeken nokta şüphesiz ki ucuz üniversite eğitimidir. Ülkede üniversite ücretlerinin ucuz olmasının yanı sıra İtalya’da burslu üniversite okumak da çok kolaydır. Ülkede pek çok kurum öğrencilere burs veriyor. Öğrencilerin bu kurumlara yapacakları doğru başvurular onların okurken burs almasını kolaylaştıracaktır. Bir diğer önemli nokta ise ülkedeki sanat alanındaki iş imkanıdır. Dünyanın önde gelen sanat şirketleri ülkede okulları yakından takip ediyor. Bu takibin sonucu olarak da dikkat çeken öğrencilere iş ve staj imkanı olarak dönüyor.

İtalya’da Üniversite Okumanın Dezavantajları

İtalya diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman her zaman kısıtlı bölümlere sahip olmuştur. İtalyada üniversite okumak isteyen öğrencilerin büyük çoğunluğu sanat alanını tercih eder. Ülkede tıp, mühendislik ve benzer alanlarda iyi eğitim veren okullar olsa da bunların sayısı oldukça az. Bir diğer yandan sanat alanında ün salmış olması öğrencilerin başvuru sürecinde büyük bir rekabete girmesi anlamına geliyor. Bu yüzden de İtalya’ya başvuracak öğrenciler portfolyolarına detaylı ve özenli bir şekilde hazırlayarak dikkat çekmelidir.

Öğrenciler İtalya’da Nasıl Kabul Alır?

italyada-universite-okumak

Son zamanlarda yurt dışında üniversite okumak gittikçe kolay bir hal aldı. Çünkü artık öğrencilerin tercih edebileceği onlarca farklı başvuru yöntemi var. İtalya’da bu yöntemlerin pek çoğuna sahip üniversite sahip. Hatta İtalya’da sınavsız üniversite okumak bile mümkündür.

İtalyada üniversite okumak öğrenciler ilk olarak okumak istedikleri alana ve üniversiteye karar vermelidir. Çünkü başvuru kriterleri ülke içerisinde bile değişebilmektedir. Sınavsız olarak İtalya’da okumak isteyen öğrencilerin lise diploma puanlarının yüksek olması lazım. Ayrıca öğrencilerin sanat alanı için güçlü bir portfolyoya sahip olması gerekir.

Sanat alanı için öğrencilerden dil dışında zaten sınav istenmez. Öğrenciler başvuracakları sanat alanı için bir portfolyo, niyet mektubu ve referans mektubu gibi klasik formları okullara yollamalıdır. Ayrıca İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler de vardır.

İtalyada üniversite okumak isteyen adaylar sanat dışında başka alanları seçecek ise bazı sınavlara girerek başarılı olmalıdır. Üniversiteler genellikle bir taban puana sahiptir. Fakat öğrenciler bu puandan ne kadar yüksek puana sahip olursa o kadar avantaj sağlar.

İtalya’da Okumak İçin Girilecek Sınavlar Neler?

İtalya gibi Avrupa ülkeleri genel olarak aynı sınavları değerlendirmeye alır. Bu sınavlardan en çok tercih edilenleri AP, IB ve SAT sınavlarıdır. Fakat öğrencilerin her zaman bu üç sınava ya da programa girmesine gerek yoktur.

Üniversiteler web sitelerinde hangi sınavlar üzerinden değerlendirileceklerini öğrencilere söyler. İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler de bunlardan istediklerine dahil olur. Fakat burada önem verilmesi gereken nokta diğer sınavların da her zaman öğrencilere avantaj sağlayacağıdır.

İtalya’da Okumak İçin Gereken Dil Sınavları

italyada-universite-okumak
i̇talyada üniversite okumak

İtalya hem İngilizce hem de İtalyanca eğitim veriyor. Üniversitelerde genellikle iki dil için de bölümler var. Öğrenciler bunlardan kendileri için en iyisini seçerek tercih yapabilir. Ülkede geçerli olan İngilizce sınavları TOEFL ve IELTS sınavlarıdır.

İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler ise CILS ya da CELI sınavlarından istenilen puanları almalıdır. Bir diğer yandan İtalyada üniversite okumak için hazırlık programları da vardır. Öğrenciler bu program ile kabul alırsa bir yıl hazırlık süreci geçirir. Bu süreç içerisinde hem dil eğitimi hem de alanları için ön eğitim alır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir